Skocz do zawartości


Informacja o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej

świadectwo kodeks pracy przechowywanie dokumentacji p 10 lat 50 lat zaończenie stosunku pracy po 1 styczniu 2019

wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 26 marzec 2019 - 11:25

Witam,

Czy dla pracowników, którzy zostali zatrudnieni przed 2019 r, których okres przechowywania dokumentacji pracowniczej wynosi 50 lat, do świadectwa pracy dołączamy Informację o przechowywaniu dok. pracowniczej ?

 

Czytałam kodeks pracy z 2019r., rozumiem zapisy o nowym wymiarze przechowywania dok. (10 lat) albo skróceniu do z 50 do 10 lat w przypadku osób zatrudnionych przed 2019 r, pod warunkiem wysłania dok. do ZUS.

Ale czy informować trzeba od stycznia wszystkich ? pod koniec tygodnia wydaje świadectwo pracy dla pracownika zatrudnionego w 2016 roku czy w związku z tym powinnam przekazać mu informację że jego dok. będą przechowywane przez 50 lat, licząc od koca roku kalendarzowego ?

 

Pozdrawiam,

Gosia

 

 

 



#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 marzec 2019 - 13:04

Nie musisz, informację o przechowywaniu dajesz tylko 10-latkom.



#3 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 27 marzec 2019 - 12:21

Z tego co czytam, to przepisy nie wskazują, że przekazujemy informację wyłącznie pracownikom dla których jest 10 okres przechowywania.

Wynikałoby, że informację przekazujemy wszystkim pracownikom z którymi rozwiązujemy stosunek pracy od 01.01.2019 czyli też tym z 50 letnim okresem przechowywania.

 

 

 

Podstawa prawna:

U S T A W A z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Poz. 357)

 

Art. 946. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracodawca wraz ze świadectwem pracy wydaje pracownikowi w postaci papierowej lub elektronicznej informację o:

  1. okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej, o którym mowa w art. 94 pkt 9b lub w art. 945 § 2;

w art. 94 pkt 9a i 9b otrzymują brzmienie:

„9a) prowadzić i przechowywać w postaci papierowej lub elektronicznej dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników (dokumentacja pracownicza);

9b) przechowywać dokumentację pracowniczą w sposób gwarantujący zachowanie jej poufności, integralności, kompletności oraz dostępności, w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem przez okres zatrudnienia, a także przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł, chyba że odrębne przepisy przewidują dłuższy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej;”

 

Art. 945.

§ 1. W przypadku ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracownikiem w okresie, o którym mowa w art. 94 pkt 9b, pracodawca kontynuuje prowadzenie dla tego pracownika dotychczasowej dokumentacji pracowniczej.

§ 2. W przypadku, o którym mowa w § 1, okres przechowywania dokumentacji pracowniczej liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym kończący się najpóźniej stosunek pracy rozwiązał się lub wygasł.

 

 

  1. możliwości odbioru przez pracownika dokumentacji pracowniczej do końca miesiąca kalendarzowego następu-jącego po upływie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej, o którym mowa w art. 94 pkt 9b lub w art. 945 § 2;
  2. zniszczeniu dokumentacji pracowniczej w przypadku jej nieodebrania w okresie, o którym mowa w pkt 2.


#4 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 27 marzec 2019 - 13:06

Też mi się tak wydaje, stąd moje pytanie. Tym bardziej że jest zapis "chyba że odrębne przepisy przewidują dłuższy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej" , ale nikt nie powiedział, że nie trzeba informować tych zatrudnionych wcześniej...



#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 marzec 2019 - 13:16

Wskazują - informację masz przekazywać tym z 94 9b, czyli 10-latków, dłuży okres z 9b przechowywania jest dla szczególnych przypadków tych, którzy normalnie mieliby okres 10-letni np. górników dla których jest 50 lat.

 

 

Jak się wybiórczo czyta/zna przepisy, to można sobie dokładać roboty.



#6 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 27 marzec 2019 - 13:54

Tak racja, już znalazłam odpowiedź prawnika, informowanie dotyczy tylko tych co są zatrudnieni po 01.01.2019.

Dzięki za odpowiedzi, zamykam temat.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: świadectwo, kodeks pracy, przechowywanie dokumentacji p, 10 lat, 50 lat, zaończenie stosunku pracy, po 1 styczniu 2019

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych