Skocz do zawartości


Akta osobowe - prawo jazdy


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 marzec 2019 - 08:38

Witam. Nie można aktualnie przechowywać w aktach osobowych kopii dowodu osobistego i prawa jazdy, ale jak sprawa wygląda w przypadku kierowcy międzynarodowego? Firma potrzebuje np. numeru dowodu osobistego, ponieważ kierowca legitymuje się nim przy załadunkach/rozładunkach i kontrahentom trzeba podać nr dowodu wcześniej, żeby można było kierowcę wylegitymować na bramie.

 

Ostatnio resort pracy zaktualizował wzory kwestionariusza osobowego poprzez usunięcie w nich już nawet pola dotyczącego nr dowodu osobistego. Czy w przypadku kierowcy można korzystać ze starszego wzoru?

 

Ogólnie jest zasada, że "gromadząc dane osobowe pracowników, przetwarza się tylko tyle danych osobowych pracowników, ile rzeczywiście jest potrzebne do zatrudnienia, realizacji przebiegu zatrudnienia oraz realizacji obowiązków pracodawcy".

 

A więc w przypadku kierowcy i dowód osobisty i prawo jazdy określonymi pojazdami jest potrzebne. Można trzymać kopię prawa jazdy czy nie można? Zdania słyszałam do tej pory bardzo podzielone.

 

 



#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2019 - 09:48

Numer dowodu to nie jego kopia, a prawo jazdy w przypadku kierowcy jest potwierdzeniem spełniania wymagań formalnych na stanowisku - wg mnie kopia w aktach uzasadniona - tak jak np. kopia dyplomu przy wymaganym wykształceniu.

Dowód - kopia nie, sam numer na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f.



#3 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 marzec 2019 - 13:34

Dziękuję za odpowiedź.

 

A jeszcze chciałabym się dowiedzieć od kiedy nie można trzymać kserokopii dowodów osobistych? Ponieważ moja szefowa starszej daty była zszokowana jak jej powiedziałam, że po RODO jest to zabronione. Ale usłyszałam też głosy, że także przed RODO było to zabronione? Nie wiem czy to prawda i kiedy to się zmieniło?

Szefowa do tej pory myślała, że kserokopię dowodu osobistego nie tylko można, ale trzeba trzymać w aktach osobowych.



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2019 - 14:27

Kopie dowodów były zabronione co najmniej od 1997, czyli od starej ustawy o ochronie danych osobowych.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych