Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dzierżawa a zwolnienie z VAT


wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 GrzegorzB

GrzegorzB

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 08:54

Dzień Dobry,

Pisze do Państwa o wyjaśnieni kwestii podatku VAT od dzierżawy.

Moja żona zamknęła działalność gospodarczą w marcu tego roku i podpisała umowę dzierżawy na wynajem placu pod skład opałowy już jako osoba prywatna. Dochód z wynajmu placu chce rozliczać podatkiem ryczałtowym 8,5 %.

W związku z tym proszę o wyjaśnienie kwestii wystawienia faktury lub rachunku podmiotowi dzierżawiącemu. Zgodnie z art. 19 ust. 5 pkt 4b oraz art. 106b ma obowiązek wystawienia faktury, chyba że zgodnie z art. 43 ust 1 oraz 113 ust 1 i 9, usługa ta podlega zwolnieniu. Wydaj mi się, że art. 43 pkt 36 dotyczy usług wynajmu o charakterze mieszkalnym, a plac do działalności gospodarczej tego nie spełnia. Co do art. 113 ust 1 nie wiem jak rozumieć, bo żona jako podatnik VAT w roku poprzednim miała sprzedaż powyżej 200000 zł i czy może z takiego zwolnienia skorzystać?, lub z art. 113 ust 9.

Jako ryczałtowiec, jaką podstawę prawną zwolnienia z VAT powinna wpisać na fakturze lub rachunku? Czy w ogóle jako osoba prywatna rozliczająca się ryczałtem obowiązuje Ją ustawa o VAT?.

 

Dziękuję za wyjaśnienie.

Pozdrawiam

 

 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych