Skocz do zawartości

segregowanie dokumentów księgowych

wróć do serwisu Księgowość 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 04 marzec 2019 - 22:46

Od niedawna pracuję w "budżetówce". Wcześniej byłam księgową w zakładzie produkcyjnym.
W Urzędzie najpierw robi się przelew za fv (po zatwierdzeniu płatności przez kierownictwo), potem tę fakturę księguje się razem z wyciągiem bankowym, żeby faktura była spięta razem z potwierdzeniem wydatku. Czy jest to uzasadnione sposobem zbierania danych do jakiś sprawozdań, czy tylko jest to specyfika tego Urzędu?
Proszę o info, czy można tak jak w zwykłej księgowości najpierw księgować faktury i zbierać je w osobnym segregatorze, a potem robić płatności i wyciągi bankowe trzymać osobna? Wówczas w systemie księgowym widoczne byłyby niezapłacone faktury, a nie leżałyby na którymś biurku. Także łatwiejsza byłaby bieżąca kontrola wykonania budżetu.
Pewnie jest to banalne pytanie, ale jestem laikiem w tym temacie.

#2 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3026 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 05 marzec 2019 - 06:48

W Urzędzie najpierw robi się przelew za fv (po zatwierdzeniu płatności przez kierownictwo), potem tę fakturę księguje się razem z wyciągiem bankowym, żeby faktura była spięta razem z potwierdzeniem wydatku. Czy jest to uzasadnione sposobem zbierania danych do jakiś sprawozdań, czy tylko jest to specyfika tego Urzędu?

co za głupoty piszesz w pierwszej kolejnosci ksiegujesz faktury później przelew faktury nigdy nie idą pod wyciąg

#3 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 05 marzec 2019 - 08:45

Dzięki za odpowiedź. Nie piszę głupot, tylko przedstawiam jak jest w "moim" urzędzie. Też mi się to wydawało dziwne, stąd moje pytanie.

#4 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 05 marzec 2019 - 10:28

co za głupoty piszesz w pierwszej kolejnosci ksiegujesz faktury później przelew faktury nigdy nie idą pod wyciąg

gabi, nie pisz, że głupoty, bo ostatnio taki temat był poruszany na grupie na FB i większość pań księgowych szkół podpina faktury pod wyciąg ;)

Anna, u mnie osobno wszystko, osobny segregator na RK, WB, faktury zakupu, faktury sprzedaży, PK.

#5 Wichurka

Wichurka

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 05 marzec 2019 - 11:03

f-rę księgujemy w dniu jej otrzymania, a nie zapłaty

może to być jeden dziennik (segregator) lub odzielne: dziennik rozrachunków i dziennik wyciągu.

#6 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 05 marzec 2019 - 11:10

Dziękuję szlemka. Napisz mi jeszcze, proszę, czy można robić tak(jeśli system księgowy ma takie funkcje), że księguje fv zakupu, robię zestawienie niezapłaconych, tworzę przelewy w systemie FK i eksportuje do banku. Fv zaczytują się też do rejestru VAT. Tak miałam w firmie produkcyjnej, a nie wiem czy budżetówka nie ma ograniczeń innymi przepisami.

#7 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 05 marzec 2019 - 11:21

Dziękuję szlemka. Napisz mi jeszcze, proszę, czy można robić tak(jeśli system księgowy ma takie funkcje), że księguje fv zakupu, robię zestawienie niezapłaconych, tworzę przelewy w systemie FK i eksportuje do banku. Fv zaczytują się też do rejestru VAT. Tak miałam w firmie produkcyjnej, a nie wiem czy budżetówka nie ma ograniczeń innymi przepisami.

No ja tak robię, oprócz etapu tworzenia przelewów w FK i eksporcie ich do banku. A to tylko dlatego, że nie wpadłam na pomysł żeby tak robić i nie wiem czy mój program to ogarnia  ;)

#8 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3026 postów

Napisano 05 marzec 2019 - 14:10

gabi, nie pisz, że głupoty, bo ostatnio taki temat był poruszany na grupie na FB i większość pań księgowych szkół podpina faktury pod wyciąg ;)

Anna, u mnie osobno wszystko, osobny segregator na RK, WB, faktury zakupu, faktury sprzedaży, PK.

szlemka jak nie głupoty w mojej 30 letniej praktyce nie spotkałam sie z takim księgowaniem, a to czy bedą osobne segregatory czy wszystko razem zależy od programu , u mnie tworzy się paczki osobgne na wyciągi bankowe osobne na raporty kasowe, osobne na faktury zobowiązania jak i na należnosci i każda paczka jest księgowana osobno i ma swój numer np. wyciagi bankowe - bw190001/2019

#9 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 05 marzec 2019 - 14:39

szlemka jak nie głupoty w mojej 30 letniej praktyce nie spotkałam sie z takim księgowaniem, a to czy bedą osobne segregatory czy wszystko razem zależy od programu , u mnie tworzy się paczki osobgne na wyciągi bankowe osobne na raporty kasowe, osobne na faktury zobowiązania jak i na należnosci i każda paczka jest księgowana osobno i ma swój numer np. wyciagi bankowe - bw190001/2019

OK, może i głupotą jest taki sposób księgowania jak i segregowania dokumentów ale autorka napisała jak jest u niej ;) i uwierz wiele księgowych tak robi, bo czytałam " na własne oczy" ;)

#10 Guest_szkola

Guest_szkola
  • Goście

Napisano 13 marzec 2019 - 16:47

Też spotkałam się z podpinaniem faktur pod wyciąg. Ja księguję chronologicznie. Miałam kiedyś program, który tworzył paczki dokumentów (WB, faktury, raporty kasowe) i nadawał im odrębną numerację. Kontrola mi zarzuciła, że mam zmienić program, ponieważ księgi rachunkowe powinny być chronologicznie prowadzone. Nie protestowałam, ponieważ była okazja zmienić w końcu oprogramowanie na nowocześniejsze i funkcjonalniejsze. 

#11 Guest_Benia

Guest_Benia
  • Goście

Napisano 13 marzec 2019 - 18:01

Gabi czemu piszesz, że ktoś pisze "głupoty" nie wymądrzaj się, ona (Anna) tylko napisała jak jest w urzędzie w którym podjęła pracę.
Anno, to nie jest prawidłowe, należy dowody księgować chronologicznie, ale większość małych jednostek budżetowych popełnia właśnie ten kardynalny błąd.

#12 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3026 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 08:00

Gościu benia bez logowania a ty co obrońca uciśnionych

#13 Guest_Benia

Guest_Benia
  • Goście

Napisano 17 marzec 2019 - 17:02

Gościu benia bez logowania a ty co obrońca uciśnionych

Może tak?
To, że bez logowania nie znaczy, że tobie wolno pisać takie rzeczy.

#14 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3026 postów

Napisano 18 marzec 2019 - 16:33

Może tak?
To, że bez logowania nie znaczy, że tobie wolno pisać takie rzeczy.

jakich rzeczy ?doprecyzuj swój zarzut

#15 Guest_Benia

Guest_Benia
  • Goście

Napisano 18 marzec 2019 - 16:52

A nie wiesz?
Cały czas mowa o tym że zarzucasz komuś pisanie głupot kiedy to ktoś opisuje stan jaki zastał

#16 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3026 postów

Napisano 18 marzec 2019 - 20:10

jeżeli ktoś pracował wcześniej w księgowości nawet w zakładzie produkcyjnym to powinien mieć podstawy i prowadzić księgowość tak jak powinno być

#17 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2019 - 08:37

Jestem młodym pracownikiem, ale w urzędzie w którym pracuję jest tak samo, faktury księgowane pod datą zapłaty, chyba że są to zobowiązania poprzedniego miesiąca to wtedy wszystkie są księgowane na ostatni dzień miesiąca.

#18 Jarecki85

Jarecki85

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 214 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 04 kwiecień 2019 - 08:47

U mnie takimi rzeczami zajmuje się biuro KORF, z którym współpracuję już od dłuższego czasu. Dzięki temu niczym nie muszę się przejmować, a to bardzo ułatwia prowadzenie biznesu.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2019 - 09:39

Jestem młodym pracownikiem, ale w urzędzie w którym pracuję jest tak samo, faktury księgowane pod datą zapłaty, chyba że są to zobowiązania poprzedniego miesiąca to wtedy wszystkie są księgowane na ostatni dzień miesiąca.

Niezgodne to z ustawą o rachunkowości, szkoda, że nie kontroluje NIK takich urzędów krzaków.
Pseudo księgowość

#20 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2019 - 11:17

Niezgodne to z ustawą o rachunkowości, szkoda, że nie kontroluje NIK takich urzędów krzaków.
Pseudo księgowość

Niestety nie mam na to żadnego wpływu jak prowadzona jest księgowość w moim miejscu pracy.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy