Skocz do zawartości

Spadek a Bank

5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Emeryt

Guest_Emeryt
  • Goście

Napisano 22 luty 2019 - 09:00

Moi drodzy, jestem spadkobiercą testamentowym (jedynym). Mam testament sporządzony przed notariuszem. Sprawa o nabycie spadku jeszcze się nie odbyła. Spadkodawca posiadał konto w banku (miał też pełnomocnika - córkę, która miała odbierać dla niego z banku emeryturę i dostarczać mu do miejsca zamieszkania - nie będę tego komentował). Wybieram się do banku lecz nie bardzo wiem jakie mam prawa. Trudno więc będzie mi dyskutować z pracownikiem banku bez podstawowej wiedzy. Moje pytania brzmią: jakie mam prawa do tego konta (wgląd) jako spadkobierca? Jak mogę ustalić w banku stan rachunku i datę ostatniej operacji na tym koncie?. Może ktoś mi podpowie czy są przepisy, które regulują te spraw. Pozdrawiam.

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 22 luty 2019 - 09:45

Bez oficjalnego dokumentu poświadczającego dziedziczenie niczego nie załatwisz jeśli do tej pory nie miałeś żadnego prawa wglądu w to konto.

#3 Emeryt

Emeryt

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 23 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 luty 2019 - 10:19

Bez oficjalnego dokumentu poświadczającego dziedziczenie niczego nie załatwisz jeśli do tej pory nie miałeś żadnego prawa wglądu w to konto.

Wcześniej miałem wgląd - byłem pełnomocnikiem, ale kiedy spadkodawca ustanowił drugiego pełnomocnika to ja zrezygnowałem by nie ponosić ewentualnych konsekwencji z tytułu jego zachowań.

#4 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 216 postów

Napisano 22 luty 2019 - 19:53

1 Trzeba mieć dokument potwierdzający prawo do spadku:
albo postanowienie sądu,
albo akt poświadczenia dziedziczenia
2 Mając któryś z tych dokumentów, udać nawet do dowolnego banku

#5 Guest_marcin

Guest_marcin
  • Goście

Napisano 22 luty 2019 - 20:10

a jeżeli byłem upoważniony do konta - a usłyszałem ze to upoważnienie jest tylko do momentu śmierci posiadacza konta, kredytu itd - to możliwe? 

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 luty 2019 - 11:02

a jeżeli byłem upoważniony do konta - a usłyszałem ze to upoważnienie jest tylko do momentu śmierci posiadacza konta, kredytu itd - to możliwe? 

To sam napisałeś, że tylko do momentu śmierci, więc nikt nie będzie z Tobą w banku rozmawiał. Musisz mieć akt dziedziczenia.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych