Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trzynastka


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Magda01

Magda01

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 24 styczeń 2019 - 12:38

Witam,

czy do podstawy trzynastki powinnam ująć nieobecność usprawiedliwioną płatną pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności, który udaje się na badania? w roku takich dni pracownik ma ok 10. Dziękuję za odpowiedź.#2 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 19028 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 24 styczeń 2019 - 13:02

"Dodatkowe wynagrodzenie roczne stanowi 8,5% sumy wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje. Przy określaniu podstawy jego wymiaru uwzględnia się te same składniki wynagrodzenia, co przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Tak wynika z  ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1144 ze zm.).

Zgodnie z  w związku z  rozporządzenia urlopowego, ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, a także odpowiednio dodatkowe wynagrodzenie roczne, ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem określonych w tym przepisie tytułów, w tym wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Istniejące od lat kontrowersje jak rozumieć pojęcie inne usprawiedliwione nieobecności w pracy, oraz które zwolnienia od pracy wliczać do podstawy trzynastki rozstrzygnęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W stanowisku z dnia 23 stycznia 2015 r., uznało, że dla uzyskania prawa do trzynastki decydujące znaczenie ma rzeczywiste świadczenie pracy, a nie sam fakt pozostawania w stosunku pracy. W związku z tym podstawą jej wyliczenia jest, co do zasady, wynagrodzenie za czas efektywnie przepracowany.

W świetle powyższego, wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy przysługujące pracownikowi niepełnosprawnemu na mocy ustawy o rehabilitacji nie powinno być uwzględniane w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego."

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy