Skocz do zawartości

Kontrakt zagraniczny, a l4

wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2019 - 11:51

Witam,

Dwa dni temu będąc w pracy na kontrakcie zagranicznym zachorowałem i dostałem od szefa skierowanie na wizytę lekarką, którą odbyłem prywatnie w Polsce tego samego dnia u lekarza internisty. Lekarz ten stwierdził bakterię w płucach, wypisał leki i zalecenia. Poprosiłem o wystawienie zaświadczenia niezdolności do pracy, a po wizycie okazało się, że lekarz wystawił również elektroniczne l4 na 10 dni do polskiej firmy pośredniczącej w moim zatrudnieniu za granicą. Nazwę, adres, NIP prawdopodobnie musiał spisać ze skierowania, które dostałem od szefa. 

I tu się pojawia mój problem, dlatego, że : studiuję zaocznie, jako student rodzice podpinają mnie pod swoje ubezpieczenie (mam 23 lata), a dodatkowo pracuje na kontraktach zagranicznych na spore kwoty w innej walucie niz PLN, których nigdzie nie zgłaszałem. Moi rodzice ze względu na to, że dwójka dzieci studiuje i nie ma ukończonych 25 lat, też mają z tego powodu jakies ulgi (chyba w podatku). A w momencie kiedy poszło w system l4, został ujawniony NIP firmy, która pośredniczy w moim zatrudnieniu. Czy mogę mieć przez to jakieś problemy? Czy skarbówka może dojść po tym ile zarabiam i ze względu na to, że nie pracowałem w roku 2018 wiecej niż poł roku za granica, mogą naliczyć mi zaległy podatek od zarobionej kwoty?

Bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5283 postów

Napisano 02 styczeń 2019 - 12:19

Jesteś pewien, że nie pracujesz na umowę o pracę?

Lekarzowi wystawiającemu zwolnienie lekarskie "podstawiają się" dane firmy ubezpieczającej cię.

#3 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2019 - 12:28

Mam podpisany kontakt zagraniczny na 3 miesiace

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5283 postów

Napisano 02 styczeń 2019 - 12:29

Kto cię zgłasza do ubezpieczenia, a jeśli tak to do jakiego?

#5 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2019 - 14:08

Jeden z rodzicow dopisal mnie do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2019 - 14:12

Paweł to masz kontrakt, czy taki szwindel i pracujesz na czarno?

#7 Guest_Zirytowany

Guest_Zirytowany
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2019 - 14:16

"dodatkowo pracuje na kontraktach zagranicznych na spore kwoty w innej walucie niz PLN, których nigdzie nie zgłaszałem."

a to nieźle nas pracujących legalnie rąbiesz po kieszeni

"Czy skarbówka może dojść po tym ile zarabiam i ze względu na to, że nie pracowałem w roku 2018 wiecej niż poł roku za granica, mogą naliczyć mi zaległy podatek od zarobionej kwoty?"

oczywiście, że tak, teraz prześwietl ą cię na wylot i nie dość, że zaległy podatek to jeszcze naliczą odsetki od daty wymagalności  i BARDZO DOBRZE cwaniaczku

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2019 - 14:50

A pracowałeś wcześniej, czy tylko w 2018?

#9 Guest_Anonimowy

Guest_Anonimowy
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2019 - 16:40

A tam glupoty gadacie chlopak ma podpisany kontrakt zagraniczny, pracodawca wypłaca mu kwote z której odprowadził juz podatek w kraju, którym firma jest zarejestrowana. Poza tym skoro podał NIP to zwolnienie l4 poszło w kategorii "inne" i nie jestem przekonany czy idzie do zusu, czy bezposrednio firmy, które podał dane.

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2019 - 07:43

A tam glupoty gadacie... i nie jestem przekonany czy idzie do zusu, czy bezposrednio firmy, które podał dane.

A po co wg ciebie ZUS toczył bój o elektroniczne zwolnienia, jak nie po to, żeby bezpośrednio po wystawieniu je otrzymywać? Przyganiał kocioł garnkom...

Poza tym, jak ma konto zagraniczne to może go US nie namierzyć - choć tu się współpraca między państwami zacieśnia, ale jak ma konto w kraju to przekichane - skarbówka ma już dostęp do wszystkiego -  kontrola krzyżowa po PESEL wykazanym w rozliczeniu rodziców i jest koleś umoczony, a rodzice razem z nim. A wystarczy pita złożyć, w końcu są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, i mieć święty spokój zamiast się w przyszłości z nieujawnionych dochodów tłumaczyć i trząść portkami przez 6 lat - namierzą, czy nie namierzą.

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 styczeń 2019 - 08:38

Skoro lekarzowi w systemie ukazały się wszystkie dane firmy,to jesteś zapewne ubezpieczony i zgłoszony do ubezpieczenia jako pracownik ,a ubezpieczenie zdrowotne ,które zostało zgłoszone przez rodziców automatycznie wygasło- straciłeś tym samym status studenta.Wszystkie dane uzyskasz w firmie,która Cię zatrudnia.Niestety W tym przypadku rodzice tracą ulgi ,a Ty musisz się rozliczać jak każdy podatnik.Konsekwencje Twojego postępowania mogą być bardzo przykre w skutkach.Bez konsekwencji możesz zarobić tylko 3091 zł. rocznie !!!!

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19005 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 03 styczeń 2019 - 08:50

Tak, jak wyżej ktoś napisał:

"i nie dość, że zaległy podatek to jeszcze naliczą odsetki od daty wymagalności"

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych