Skocz do zawartości

Dyżur (branża IT)

dyżur czas pracy IT kodeks pracy gotowość do pracy święta weekendy praca w weekend wymiar czasu pracy godziny pracy

wróć do serwisu Kadry Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2018 - 22:19

Piszę do Was ponieważ mam pytanie odnośnie dyżurów/gotowości do pracy (nie pod telefonem, a przed komputerem) poza standardowym wymiarem czasu pracy (40h tygodniowo).

Sytuacja wygląda następująco:

W związku z wytwarzaniem oprogramowania dla wielu użytkowników, obecny pracodawca poza standardowymi godzinami pracy narzucił na nas obowiązek pełnienia dyżurów w weekendy, święta oraz w nocy (co jest jak najbardziej zrozumiałe). Niestety, nie jest to w żaden sposób uregulowane (np poprzez regulamin) i dochodzi do sytuacji kiedy po całonocnym pełnieniu dyżuru przed komputerem (sprawdzając czy cos przypadkiem nie wyleciało) rano  muszę stawić się w pracy. Czas przeznaczony na dyżur nie jest ani rozliczany jako dodatkowy czas pracy np nadgodziny (które wg mnie powinny być dodatkowo płatne) ani jako godziny do odebrania. Wyglada to tak jakby do standardowego etatu dorzucono nam pełnienie dyżuru charytatywnie kilka razy w tygodniu.

Ponadto, zdarzyła się juz kilka razy sytuacja ze osoba pełniąca dyżur nie potrafiła zareagować i naprawić problemu dlatego tez nasz team leader zdecydował się na telefon m.in do mnie by wesprzeć kolegę (piątek godzina 22).

Chciałabym się dowiedzieć jak to wyglada od strony kodeksu pracy i norm narzuconych przez kodeks na zarówno pracownika jak i pracodawce.  Od wielu lat pracuję w branży IT i jestem zadowolona z obecnego pracodawcy jednak jestem mamą 2 dzieci i nie wyobrażam sobie takiej pracy na dłuższą mete.  Nigdy  wcześniej tez nie spotkałam się z czymś podobnym. 

Będę wdzięczna za odpowiedź,

Pozdrawiam,

Marta J.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dyżur, czas pracy, IT, kodeks pracy, gotowość do pracy, święta, weekendy, praca w weekend, wymiar czasu pracy, godziny pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych