Skocz do zawartości

nadgodziny - wynagrodzenie czy wolne za nadgodziny

wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2018 - 11:00

Witam

Chciałbym zapytać czy pracodawca może udzielić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę w podstawowym systemie czasu pracy (40 godzin tygodniowo), tylko wolne za przepracowane nadgodziny? tj. załóżmy że pracownik przepracował 9 godzin w poniedziałek, czyli miał jedną nadgodzinę oraz jedną "50%", czy pracodawca może udzielić pracownikowi wolnego za tą jedną nadgodzinę oraz wolnego za tą jedną "50" ? 

czy musi zapłacić za tą jedną nadgodzinę? a za "50" może udzielić godzin wolnych? jest tutaj możliwość wyboru?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2018 - 11:10

Albo płaci albo wolne - jeżeli pracodawca chce udzielić wolnego to za tą jedną godzinę musi oddać 1,5 godziny i wtedy nie płaci ani za tę godzinę ani 50% dodatku, pracownik może wnioskować o wolne za tę nadgodzinę i wtedy pracodawca udziela wolnego w wymiarze 1 godziny, a jak pracodawca chce zapłacić to za tę godzinę i dodatek 50%.

Kodeks nie daje możliwości mieszania.

#3 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 19 grudzień 2018 - 11:35

Np. w tym artykule, podobnych znalazłem dużo więcej:

cytuję:
"Pracę w godzinach nadliczbowych można rekompensować pracownikowi w dwojaki sposób. Pierwszym jest wypłata wynagrodzenia wraz z dodatkiem w wysokości 50 proc. lub 100 proc. – jego wysokość zależy od tego, kiedy nadgodziny miały miejsce (art. 1511 k.p.). Drugi sposób polega na tym, by poza wypłaceniem dodatkowej pensji udzielić zatrudnionemu czasu wolnego od pracy (art. 1512 k.p.). Zatem za pracę w godzinach nadliczbowych zawsze trzeba wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie. Kodeks pracy pozostawia pracodawcy jedynie swobodę wyboru między wypłatą dodatku do wynagrodzenia a udzieleniem czasu wolnego. Przy czym może on zrekompensować część nadgodzin, udzielając pracownikowi czasu wolnego, a za pozostałą część zapłacić mu stosowny dodatek do wynagrodzenia."
jest tam napisane, że w godzinach nadliczbowych zawsze trzeba wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie, a wolne za nadgodziny dotyczy tylko tych dodatków 50% oraz 100%, to jak to właściwie jest?
Może ktoś jeszcze się wypowie w tym temacie?

#4 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 19 grudzień 2018 - 11:40

albo ten artykuł:

https://www.infor.pl...e-za-prace.html

cytuję:

"Niezależnie od sposobu zrekompensowania pracownikowi pracy ponadnormatywnej, powinien on otrzymać normalne wynagrodzenie za każdą godzinę nadliczbową. Wypłacać je należy wraz z pensją za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia norm czasu pracy."

#5 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 31 grudzień 2018 - 08:17

?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2019 - 07:05

Za godziny przepracowane dostajesz wynagrodzenie, za czas wolny, który jest rekompensatą za godziny nadliczbowe nie. W tym sensie zapłacone za nadgodziny masz.

#7 wendi

wendi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 125 postów

Napisano 04 luty 2019 - 00:15

jak szef mi nie chciał wypłacic wynagrodzenia za nadgodziny, od razu postanowialm zmienic prace. Usiadłam, ogarnęłam cv w szybkiecv i znalazłam pracę, z której jestem bardzo zadowolona :)

#8 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 27 luty 2019 - 20:33

Czasem bardziej interesujące jest wolne

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych