Skocz do zawartości

Niepełnosprawny a odrabianie innego dnia w sobotę

niepełnosprawny nadgodziny

wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_przemo

Guest_przemo
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 08:48

Witam,

Jestem osobą niepełnosprawną z umiarkowanym stopniem. Maks. czas pracy to 7 / 35 h.

W sobotę odrabiamy wigilię. Ja pracować powyżej 35 h w tygodniu nie mogę.

Co w takiej sytuacji? Czy jestem "zmuszony" wziąć urlop? (czego robić bym nie chciał) Czy on się i tak nie liczy jako praca? A co jakbym już nie miał?

Z góry dziękuję za podpowiedź.

#2 MaSu

MaSu

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 14 grudzień 2018 - 09:19

Niepełnosprawnych obowiązuje tzw. sztywny tydzień pracuje i jeśli nie pracuje Pan w grafiku, a pracodawca nakazał przyjść Panu do pracy w dzień który jest dla Pana dniem wolnym, nie ma Pan takiego obowiązku. Albo weźmie Pan urlop w wigilię, a jeśli obowiązek pracy w sobotę (odpracowania) dotyczy wszystkich pracowników, powinien udzielić Panu wolnego (zwolnić z obowiązku świadczenia pracy w ten dzień,-czytaj zapłacić). W przeciwnym wypadku łamie przepisy.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2018 - 09:49

Niepełnosprawnych obowiązuje tzw. sztywny tydzień pracuje i jeśli nie pracuje Pan w grafiku, a pracodawca nakazał przyjść Panu do pracy w dzień który jest dla Pana dniem wolnym, nie ma Pan takiego obowiązku. Albo weźmie Pan urlop w wigilię, a jeśli obowiązek pracy w sobotę (odpracowania) dotyczy wszystkich pracowników, powinien udzielić Panu wolnego (zwolnić z obowiązku świadczenia pracy w ten dzień,-czytaj zapłacić). W przeciwnym wypadku łamie przepisy.

Standardowo pracuję od poniedziałku do piątku, 8-15. Odrabianie wigilii obowiązuje wszystkich. Zostało wprowadzone zarządzeniem Rektora (uczelnia wyższa).

#4 MaSu

MaSu

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 14 grudzień 2018 - 13:24

To zarządzenie nie ma do Pana zastosowania. Powinien dostać Pan dzień wolny płatny. podstawa prawna: art.15 ustawy z 27 sierpnia   1997r o rehabilitacji zawodowej  i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

#5 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 14 grudzień 2018 - 21:10

Witam,

Jestem osobą niepełnosprawną z umiarkowanym stopniem. Maks. czas pracy to 7 / 35 h.

W sobotę odrabiamy wigilię. Ja pracować powyżej 35 h w tygodniu nie mogę.

Co w takiej sytuacji? Czy jestem "zmuszony" wziąć urlop? (czego robić bym nie chciał) Czy on się i tak nie liczy jako praca? A co jakbym już nie miał?

Z góry dziękuję za podpowiedź.