Skocz do zawartości

Zdjęcie

zachowek

zachowek od darowizny

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tes

Tes

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 12 grudzień 2018 - 01:53

Witam

Mam pytanie czy należy się zachowek w przypadku gdy zrobiona została darowizna przez rodziców na żecz tylko jednej córki, druga została pominięta. Sprawa przedstawia się następująco, w 2003 roku zostałam zmuszona do zrzeczenia się dziedziczenia po rodzicach przed notariuszem, w imię " spokoju" aby mogli spokojnie" dożywać" puźnej starości. Zrobiłam to dla nich. Po mimo tego faktu nadal uczestniczyłam w ich życiu i troskach dnia codziennego. Bardzo mnie to bolało straciłam "serce" do siostry bo to ona do tego doprowadziła. Nie wyrzekłam się rodziców i byłam na każde zawołanie. Nie długo po tym fakcie Mama zachorowała i zmarła w 2008 roku. Nie interesowałam się tematem spadku po Mamie bo przecież podpisałam zrzeczenie się. Tata nadal żyje. Na obecną chwilę a jest grudzień 2018 na podstawie art.1050 kc została uchylona umowa o zrzeczenie się dziedziczenia po Tacie i w tym samym czasie czyli grudzień 2018 roku Tata sporządził testament na rzecz wnuczki swoją część. Tata poprosił mnie i dał upoważnienie abym mogła sprawdzić co się dzieje w spółdzielni mieszkaniowej i okazało się że mieszkanie nie należy do Taty tylko do siostry, aktem  darowizny sporządzonym na 3  m-ce przed śmiercią Mamy w 2008 roku. Tata nie kojarzy sobie że takie coś miało miejsce ale na daną chwilę ma 91 lat więc się nie dziwię.

Moje pytanie to:

1. Czy sporządzony testament w grudniu 2018 roku ma  moc prawną? A jeśli nie to czy mam prawo do zachowku        po Tacie?

#2 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 252 postów

Napisano 12 grudzień 2018 - 20:29

A

1 Uprawnienie do zachowku Z

lub jego uzupełnienia UZ

powstaje wtedy,

gdy z majątku spadkodawcy otrzymujemy mniej, niż przysługujący nam zachowek.

2 Przysługujący zachowek

Z = n ( S + D + Ds )

n - w tym wypadku wynosi 1/4 (przy założeniu, ze osoba uprawniona do Z jest trwale zdolna do pracy),

S - wartość spadku,

D - wartość darowizn z majątku spadkodawcy podlegających UWZGLĘDNIENIU przy ustalaniu wysokości Z,

Ds - wartość długów spadkowych

3 Osobą zobowiązaną w pierwszej kolejności do wypłaty zachowku jest spadkobierca ( w tym wypadku - wnuczka)

4 Odpowiedzialność spadkobiercy za Z (wnuczki) ogranicza się nadwyżką ponad przysługujący jej zachowek 

5 Jeżeli nie można otrzymać Z w całości  od spadkobiercy, to żądanie wypłaty reszty kierujemy                                   do obdarowanego (siostry)

6 Jeżeli siostra odrzuci spadek, to

D = 0.

a jej odpowiedzialność za Z lub UZ wyniesie  też zero

B

Testament będzie ważny z powodów:

1) formalnych,

jeżeli ojciec napisał go w całości sam ręcznie i podpisał;

2) wad oświadczenia woli,

jeżeli nikt przed sądem nie udowodni,

że w momencie pisania

ojciec działał pod wpływem

błędu

lub  groźny

lub nie mógł świadomie lub swobodnie podjąć decyzji i wyrazić woli

( nie cierpiał na zaburzenia psychiczne, w pełni rozumiał znaczenie tego, co pisał

i nikt go do tego, co pisał, nie zmuszał)

czesław r.

#3 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 252 postów

Napisano 13 grudzień 2018 - 12:15

Właściwa wersja odpowiedzi

A

1 Uprawnienie do zachowku Z

lub jego uzupełnienia UZ

powstaje wtedy,

gdy z majątku spadkodawcy otrzymujemy mniej, niż przysługujący nam zachowek.

2 Przysługujący zachowek

Z = n ( S + D + Ds )

n - w tym wypadku wynosi 1/4 (przy założeniu, ze osoba uprawniona do Z jest trwale zdolna do pracy),

S - wartość spadku,

D - wartość darowizn z majątku spadkodawcy podlegających UWZGLĘDNIENIU przy ustalaniu wysokości Z,

Ds - wartość długów spadkowych  

3 Jeżeli testament ojca będzie ważny i spadek w całości nabędzie wnuczka,

to ona będzie odpowiedzialna w pierwszej kolejności za wypłatę Z lub UZ

4 Jej odpowiedzialność za Z lub UZ będzie ograniczała się do nadwyżki ponad 

jej zachowek

5 W wypadku niemożności uzyskania od niej w całości Z lub UZ żądanie wypłaty pozostałej części Z lub UZ trzeba będzie kierować do obdarowanej siostry

6 Ale

albo już minęło albo w tym roku minie 10 lat od dokonania darowizny, wobec czego

D = 0

i siostra nie będzie ponosiła odpowiedzialności za Z lub UZ

7 Jezeli natomiast testament ojca bedzie nieważny i siostra spadek po ojcu odrzuci, to

D = 0 (darowizna nie bedzie uwzgledniana  przy obliczaniu Z)

i nie będzie ona zobowiązana do wypłaty Z lub UZ

B

Testament będzie ważny z powodów:

1) formalnych,

jeżeli ojciec napisał go w całości sam ręcznie i podpisał;

2) wad oświadczenia woli,

jeżeli nikt przed sądem nie udowodni,

że w momencie pisania

ojciec działał pod wpływem

błędu

lub  groźny

lub nie mógł świadomie lub swobodnie podjąć decyzji i wyrazić woli

( nie cierpiał na zaburzenia psychiczne, w pełni rozumiał znaczenie tego, co pisał

i nikt go do tego, co pisał, nie zmuszał)

czesław r.

#4 ava7

ava7

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 11 luty 2019 - 13:37

Cześć wszystkim. Czy znacie może jakąś doświadczoną firmę z Katowic, która zajmuje się obsługą prawną? Ja się właśnie zastanawiam nad jakimś sensownym wyborem, a w Internecie jest tyle przeróżnego rodzaju porad w tym obszarze tematycznym, że dość ciężko jest się na coś zdecydować... Póki co udało mi się trochę popytać znajomych z Katowic, czy znają kogoś sprawdzonego i polecali mi np. tę firmę http://kancelariafortis.pl/ Co o na ten temat myślicie? Czy Waszym zdaniem to jest rzeczywiście warte uwagi? Z góry wielkie dzięki za wszelkiego rodzaju porady i sugestie w tym obszarze tematycznym :)

Ludzie są wszystkim na świecie i niezależnie od swej wartości, niezależnie od swych do tego tytułów - tylko ludzie stanowią o rzeczywistości.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych