Skocz do zawartości


Zdjęcie

urlop macierzyński ojca

ojciec matka urlop macierzyński zasiłek

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 mama2018

mama2018

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 19:33

Dzień dobry,

 

proszę o pomoc w interpretacji kodeksu pracy w zakresie Art. 180.

 

Matka przeszła na urlop macierzyński 2 tygodnie przed terminem porodu, czy w takim razie ojciec dziecka w myśl kodeksu może przejąć prawo do urlopu po 14 tygodniach od porodu czy może po 14 tygodniach od rozpoczęcia urlopu ?

 

 

Art. 180.

 

§ 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:(...)

§ 2. Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

§ 3. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania wymiaru, o którym mowa w § 1.

§ 4. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli: 1) pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko;

 

 



#2 krzysieksm

krzysieksm

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 25 postów

Napisano 20 listopad 2018 - 22:04

Matka może zrezygnować na rzecz ojca z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni licząc OD DNIA PORODU. Jeżeli kobieta wykorzystała przed porodem 2 tygodnie wówczas ojciec będzie mógł przejąć pozostałe 4 tygodnie (20 tygodni minus 14 tygodni po porodzie minus 2 tygodnie przed porodem),

Szczegóły masz w artykule rezygnacja z urlopu macierzyńskiego w tym linku. Jest tam przykład rezygnacji właśnie w sytuacji wykorzystania urlopu macierzyńskiego również przed porodem.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ojciec, matka, urlop macierzyński, zasiłek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych