Skocz do zawartości

Zachówek

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Wiola

Guest_Wiola
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 10:51

Miesiąc przed śmiercią mój tato przepisał własność mieszkania na mojego brata z rodziną (pewnie za namową brata). Gdyby tego nie zrobił to mielibyśmy teraz równe prawo do mieszkania.
Dodam, że tato był dlugo po rozwodzie i mamy jeszcze siostrę.
Czy mam jakieś szanse na 1/3 wartości mieszkania???
Proszę o pomoc.
Dodam, że "dziwnym" zbiegiem okoliczności popsuły się nasze stosunki z bratem-jakiś czas przed śmiercią taty....
Sprawa świeża (tata zmarł w tym tygodniu).

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 10:57

Zależy jaką umową zostało przepisane mieszkanie. Jeśli to umowa dożywocia, nic nie należy się pozostałym dzieciom ojca. Jeśli to umowa darowizny, możesz domagać się od brata zachowku, jednak nie będzie to 1/3, a połowa z 1/3 dla każdego z dzieci.

#3 Guest_Wiola

Guest_Wiola
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 10:59

Nie wiem jaka umowa. Chyba własność....
Dodam, że jestem zameldowana od urodzenia w tym mieszkaniu ale mieszkam z mężem we własnym mieszkaniu.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 11:02

Nie wiem jaka umowa. Chyba własność....
Dodam, że jestem zameldowana od urodzenia w tym mieszkaniu ale mieszkam z mężem we własnym mieszkaniu.

Nie ma takiej umowy, która nazywa się "własność". Są takie, jakie wymieniam wyżej. Fakt, że jesteś zameldowana w mieszkaniu, nie ma żadnego znaczenia dla sprawy.

#5 Guest_Wiola

Guest_Wiola
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 11:03

... a brat(mieszka z żoną i dziećmi w innym mieszkaniu), któremu tata przepisał mieszkanie przez ostatni miesiąc zaczął się ojcem "opiekować"....

#6 Guest_Wiola

Guest_Wiola
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 11:03

Ok. Dzięki.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 11:05

... a brat(mieszka z żoną i dziećmi w innym mieszkaniu), któremu tata przepisał mieszkanie przez ostatni miesiąc zaczął się ojcem "opiekować"....

Nie ma żadnego znaczenia dla sprawy, kto przed śmiercią opiekował się ojcem.

#8 Guest_Wiola

Guest_Wiola
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 11:07

W sumie to nie wiem jaka to umowa i nie sądzę, żeby brat chciał mi powiedzieć....

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 11:09

W sumie to nie wiem jaka to umowa i nie sądzę, żeby brat chciał mi powiedzieć....

Możesz wystąpić do sądu o podział majątku po ojcu, wtedy dowiesz się, jaka to umowa i jednocześnie dowiesz się, czy coś Ci się należy lub nie.Innej drogi prawnej nie ma.

#10 Guest_Wiola

Guest_Wiola
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 11:10

Dziękuję...

#11 Guest_Igor

Guest_Igor
  • Goście

Napisano 14 listopad 2018 - 13:47

Witam, co do kolejności:

1. złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku,

2. założenie wniosku o dział spadku ( w toku tego postępowania dojdzie do ujawnienia jakie składniki majątku wchodzą w skład spadku)

3. jeśli doszło do przeniesienia własności określonego składnika w drodze odrębnego powództwa będzie można próbować podważyć zawartą umowę. 

W razie pytań zapraszam do kontaktu: 600 365 228 

#12 klara851

klara851

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 18 wrzesień 2020 - 11:59

W sprawach zachówku i dziedziczenia najlepiej odwiedzić prawnika. Myślę, że najlepiej wybrać takiego, który specjalizuje się w sprawach  o zachówek

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych