Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy mogę wysłać korektę PIT za 2016 z odliczeniem wydatków z tytułu używania samochodu osobowego, bez posiadania dowodów poniesionych kosztów i zleceń

Pit rehabilitacyjna ulga korekta samochod osobowy samochodu osobowego użytkowanie używanie wydatki

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 essential

essential

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 08 listopad 2018 - 15:10

Parę miesięcy temu wysłałem pytanie w serwisie ministerstwa finansów w programie Szybki PIT.

Czy można w uldze na samochód uwzględniać dojazdy na zajęcia terapeutyczne prywatne (tzn. nie odbywające się w placówkach państwowych/jeździmy na nie z dzieckiem bez skierowania od lekarza) ?
pytam tutaj w kontekście dowodów, które należy przechowywać?”

Dostaliśmy taką odpowiedź:

„W przypadku wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość ani przedstawiania dokumentu potwierdzającego zlecenie i odbycie zabiegów rehabilitacyjnych. Jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne dla ustalenia prawa do odliczenia...”

Pytanie do osób z grupy znających się na prawie i podatkach.

Czy za 2016r. nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających wysokość poniesionych wydatków na używanie samochodu ani przedstawiania dokumentu potwierdzającego zlecenie i odbycie zabiegów rehabilitacyjnych skoro prawo się zmieniło?

1.Jako że zmieniło się prawo, czy mogę złożyć korektę w PIT za 2016 i uwzględnić ulgę 2280zł u podatnika i 2280zł u współmałżonka (rozliczamy się wspólnie) nie posiadając dokumentów o których mowa powyżej?

2.Rozumiem, że wymagany jest dowód własności samochodu.

W 2016r byłem właścicielem samochodu, ale sprzedałem go w 2017r.

Jakie mogą być ewentualne dowody posiadania samochodu?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

#2 Guest_gość, gość

Guest_gość, gość
  • Goście

Napisano 08 listopad 2018 - 15:21

"1.Jako że zmieniło się prawo, czy mogę złożyć korektę w PIT za 2016 i uwzględnić ulgę 2280zł"

PRAWO nie działa wstecz

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 listopad 2018 - 22:23

"Jakie mogą być ewentualne dowody posiadania samochodu?"

W twoim przypadku pewnie tylko umowa zakupu tego samochodu czy faktura zakupu. 

Ale zajęcia terapeutyczne to moim zdaniem nie są zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze, o których jest mowa w przepisie o odliczaniu ulgi na dojazdy samochodem w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Pit, rehabilitacyjna, ulga, korekta, samochod osobowy, samochodu osobowego, użytkowanie, używanie, wydatki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych