Skocz do zawartości

Materiały budowlane na 8%

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2018 - 10:34

Witam,

prowadzę działalność gospodarczą i chcę zakupić z hurtowni materiały budowlane na 8%, które wykorzystam przy wykończeniu własnego domu (panele podłogowe, fugi, wykładzina, tynk itp.). Prace będę przeprowadzał sam.

Jakie są procedury / wymagania aby uzyskać od hurtowni fakturę na 8%? W hurtowniach często słychać o "odwrotnym obciążeniu" i oni chcą, żeby wykonawca podpisał z nimi umowę, a inwestor dostaje jedną fakturę od hurtowni na którym jest ujęty materiał i robocizna łącznie na 8%. 

Ja jednak chce tylko materiał na 8%, żadnych kosztów robocizny nie będzie. Chyba mam prawo pracować przy budowie własnego domu za darmo? :) 

Czy mogę po prostu poprosić o wystawienie faktury na 8% na materiał? Czy hurtownie mają prawo mi odmówić? 

Jak zaksięgować taką fakturę w firmie? 

Pozdrawiam,

Marcin

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12671 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 wrzesień 2018 - 21:48

Dlaczego chcesz księgować w firmie faktury, które będą dotyczyły wydatków na własny dom ?

#3 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2018 - 08:33

Podobno można kupić materiały na budowę domu na 8%. Jednak hurtownie nie chcą sprzedać samego materiału osobie prywatnej na 8%. Wszędzie dostaje informacje, że taki materiał może kupić tylko firma budowlana - dlatego chce kupić materiał jako firma na 8% i wykorzystać na własny użytek. Chyba że coś źle rozumiem. Znalazłem trochę na ten temat ale dyskusja jest dość stara i nie wiem czy przepisy się nie zmieniły: www.porady.egospodarka.pl/Ksiegowosc-Finanse/2244-Budowa-swojego-domu-przez-swoja-firme

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych