Skocz do zawartości


odprawa pośmiertna - pracujące, nieuczące się dziecko


wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2018 - 11:45

Zmarł pracownik, pozostał mąż i dziecko 23 lata - nie pracujące się. Dziecko w chwili śmierci nie było uczniem/studentem, więc na tą chwilę odprawa należy się w wysokości 50% tyko dla męża.

 Co w przypadku kiedy córka podejmie naukę i dopiero wtedy wystąpią wspólnie z ojcem o wypłatę odprawy, czy ma to znaczenie i wtedy wypłacam w wysokości 100% dzieląc na dwie osoby?

No mam zagwozdkę, pierwszy raz taka sytuacja i kompletnie nie wiem co doradzić tym ludziom.

 

Proszę o radę.



#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2018 - 12:29

Liczy się moment wygaśnięcia stosunku pracy - córka nie była w trakcie nauki, nie przysługuje jej renta, więc nie przysługuje również odprawa.



#3 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2018 - 12:40

Liczy się moment wygaśnięcia stosunku pracy - córka nie była w trakcie nauki, nie przysługuje jej renta, więc nie przysługuje również odprawa.

W którym przepisie, miejscu jest to napisane bym miała już na 100% pewność?



#4 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19018 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 sierpień 2018 - 12:52

W którym przepisie, miejscu jest to napisane bym miała już na 100% pewność?

Przeczytaj sobie

"Zgodnie z art. 63(1) § 1 kodeksu pracy, z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji kodeks w szczególny sposób reguluje sytuację praw majątkowych pracownika po jego śmierci, gdyż zgodnie z Kodeksem cywilnym do spadku nie należą m.in. prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na określone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami."



#5 Guest_Ala

Guest_Ala
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2018 - 13:02

Przeczytaj sobie

"Zgodnie z art. 63(1) § 1 kodeksu pracy, z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji kodeks w szczególny sposób reguluje sytuację praw majątkowych pracownika po jego śmierci, gdyż zgodnie z Kodeksem cywilnym do spadku nie należą m.in. prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na określone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami."

:-) dziękuję serdecznie.



#6 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19018 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 sierpień 2018 - 13:11

Proszę



#7 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13420 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 sierpień 2018 - 20:27

Dodam, że o wypłatę odprawy pośmiertnej rodzina zmarłego pracownika wcale nie musi występować, bo to pracodawca musi wypłacić z mocy prawa.



#8 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 21 marzec 2019 - 01:26

Nie zgadzam się. Dziecko może starać się o rentę gdy podejmie naukę, aż do momentu ukończenia 25 lat. Roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się po 3 latach, więc gdy podejmie naukę przed uk. 25 lat i otzryma rentę będzie uprawnione do otrzymania odprawy.



#9 Guest_Alek

Guest_Alek
  • Goście

Napisano 21 marzec 2019 - 06:08

To się nie zgadzają, zazwyczaj nie zgadza się ten, kto nie zna przepisów,a wystarczy poczytać wyżej, są cytowane .



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych