Skocz do zawartości

rozliczenie nadpłaconego chorobowego

13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_basia89

Guest_basia89
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2018 - 10:06

Witam. Nie jestem księgową Ale nam podobny problem co Panie tutaj opisują. W styczniu 2017 otrzymałam wynagrodzenie za styczeń. Od 11stycznia poszłam na chorobowe (ciaza) 1.02 otrzymałam wynagrodzenie na pasku wypłacone mi chorobowe od 11.01 do 31.01 oraz od 01.02 do 06.02 tak było pierwsze chorobowe a następne od 07.02. Panie księgowe również policzyli mi na pasku 4 dni pracujące z lutego.w kolejnych miesiącach do czerwca wyplacaly mi po parę dni poborow. Wracając teraz do pracy od03.08. Otrzymałam informację słówka ze w sierpniu nie otrzymam wynagrodzenia ponieważ w czerwcu 2018 Panie przez pomyłkę ni wypłacily wynagrodzenie i teraz sobie to stracaja (Nie miałam żadnej informacji od 01.06.18 że się ktoś pomhlil) we wrześniu również nie dostanę wynagrodzenia gdyż odciagaja mi nadplacone chorobowe z poprzedniego roku a w październiku jeszcze odciągnąć mi połowę wypłaty też na poczet nadplacone chorobowego. Chciałam wnioskować o rozłożenie na raty około 200zl miesięcznie nie jestem w stanie więcej spłacać, ale Panie twierdzą że nie można na tyle rat. Bardzo proszę o odpowiedź w tej sprawie. Nie wiem co dalej robić a wypłaty e sierpniu już nie otrzymałam. Teraz Panie są na urlopach i z nikim nie mogę się skontaktować...

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 sierpień 2018 - 10:16

Tylko z nimi możesz to wyjaśnić.

Poproś o rozliczenie w szczegółach wszystkich m-cy, zwróć się o to na piśmie.

Mało tego napisz oficjalne pismo, że nie zgadzasz się na potrącanie czegokolwiek.

Nie piszesz, czy od stycznia do teraz chodziłaś do pracy, czy nie, czy może w jakichś m-cach przychodziłaś.....

Zasada jest taka, ze nadpłacone wynagrodzenia można potrącać tylko w następnym m-cu a nie po kilku m-cach w tył.

Tylko za pisemną zgoda pracownika można by to zrobić.

Poza tym ile one tam się myliły, że ty masz wcale wypłaty nie otrzymywać?

NIEEEEE! muszą ci to wyjaśnić ze szczegółowym rozliczeniem, jakieś machlojki zrobiły

#3 Guest_basia89

Guest_basia89
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2018 - 10:41

w ogole nie chodziłam do pracy miałam ciągłość chorobowego. Tłumaczą to tak, że jak roliczały wypłaty to np, nie wiedziały czy bede w pracy czy znowu bedzie l4 i wypłaciy mi za 2 dni pracy. a teraz jak wravam chcą to redukowac i jest to kwota około półtorej mojej wypłaty. Panie mi wytłumaczyły, że jest przepis iż mogą to potrącic w najbliższej wypłacie czyli teraz jest pierwsza w sierpniu, a że jest to duża kwtoa to jeszcze jeden misiąc połowa wypłaty i pomyłka z czerwca tego roku to zabierają kolejną. muszę teraz czekac do około 20.08 żeby wszystko wyjaśnić, ale wypaty z sierpnia nie mam i nie mam nic na piśmie wytłumaczone. dziękuje i pozdrawiam

#4 Guest_basia89

Guest_basia89
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2018 - 10:45

zapomniałam napisać ze wynagrodzenie mam płatne w góry jako nauczyciel 

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów

Napisano 08 sierpień 2018 - 10:50

No jeśli nie chodziłaś wcale do pracy, a zwolnienia nie obejmowały całych m-cy, to było prawidłowo liczone.

tak, zgadza się muszą to wyrównać z pierwsze wypłaty po podjęciu przez ciebie pracy.

W mojej ocenie powinni się zgodzić na potracenie w ratach, za twoją prośbą i zgodą w kolejnych m-cach

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2018 - 11:14

Po pierwsze - obowiązuje kwota wolna od potrąceń, więc nie mają prawa pozbawić cię w ogóle wynagrodzenia.

.

tak, zgadza się muszą to wyrównać z pierwsze wypłaty po podjęciu przez ciebie pracy.

Po drugie - potrąca się tylko to, co wypłaciło się w poprzednim terminie płatności, również z zasiłku, a nie po powrocie do pracy. Kodeks pracy się kłania.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2018 - 11:21

pomyłka z czerwca tego roku to zabierają kolejną.

Ich pomyłka cię nie interesuje - nie mogą ci jednostronną własną decyzją potrącić tego, co wynika z ich błędu.

To jest sprawa dla PIPu, ciekawe ile jeszcze osób te niedouki potraktowały w podobny sposób.

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów

Napisano 08 sierpień 2018 - 11:27

"Po drugie - potrąca się tylko to, co wypłaciło się w poprzednim terminie płatności, również z zasiłku, a nie po powrocie do pracy. Kodeks pracy się kłania."

W następnych pierwszych terminach płatności nie było takiej możliwości, ponieważ cały czas była na chorobowym, (przepisy ZUS się kłaniają ;) ) więc po powrocie do pracy i uzyskaniu wynagrodzenia można to zrobić, zachowując kwotę wolną

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów

Napisano 08 sierpień 2018 - 11:30

patrz wyrok SN z 4 października 1994 r., sygn. I PRN 71/94. :P

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2018 - 12:23

patrz wyrok SN z 4 października 1994 r., sygn. I PRN 71/94.

W tym przypadku pracodawca nie mając L4 na pełny miesiąc, co miesiąc wypłacał jakąś część wynagrodzenia, a wyrok tylko potwierdza, że bez zgody pracownika w kolejnych terminach wypłaty pracodawca dokonać potrącenia nie może.

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów

Napisano 08 sierpień 2018 - 12:44

A co ja napisałam w #5 "za zgodą"

zamiast się "indyczyć" czytaj odpowiedzi ze zrozumieniem

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2018 - 13:26

No jeśli nie chodziłaś wcale do pracy, a zwolnienia nie obejmowały całych m-cy, to było prawidłowo liczone.

W mojej ocenie powinni się zgodzić na potracenie w ratach, za twoją prośbą i zgodą w kolejnych m-cach

"Po drugie - potrąca się tylko to, co wypłaciło się w poprzednim terminie płatności, również z zasiłku, a nie po powrocie do pracy. Kodeks pracy się kłania."

W następnych pierwszych terminach płatności nie było takiej możliwości, ponieważ cały czas była na chorobowym, (przepisy ZUS się kłaniają ) więc po powrocie do pracy i uzyskaniu wynagrodzenia można to zrobić, zachowując kwotę wolną

A co ja napisałam w #5 "za zgodą"

zamiast się "indyczyć" czytaj odpowiedzi ze zrozumieniem

Mętnie i niekonsekwentnie ci pisanie wychodzi.

#13 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17911 postów

Napisano 08 sierpień 2018 - 13:29

Mętnie i niekonsekwentnie ci pisanie wychodzi.

Za to twoje odpowiedzi klarowne jak diabli :lol:

#14 Guest_basia89

Guest_basia89
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2018 - 16:57

dziękuje bardzo za odpowiedzi. mam jeszcze jedno pytanie. z Moich pasków z wypłat wynika ze dostałam nadpłaconych poborów za 38 dni. Panie z księgowości wylicxyły mi ze do wrócenia jednak jest 46 dni ponieważ niektóre mieisace mają po 31 dni a one na wypłaty wprowadzają tylko 30 więc nadskoczyło 8 dni. Kwotę, która dostałam liczą z pasków to około 2600 brutto a ja mam zwrócic kwotę około 2700 netto (Panie podały mi, że do rozliczenia jest 46 dni wychodzi mi dniówka około 58 zł netto i mam sobie policzyć). Stąd moje pytanie czy tak może być, ze beda zwracać wiecej pieniazkow? Tam ułyszałam, że tak to jest, że ich nie dziwi ta różnica nawet nie potrafię wytłumaczyć dlaczego bo zaczeły mówić o ustawach itd. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych