Skocz do zawartości

Zdjęcie

kłopot z odzyskaniem ekwiwalentu za urlop

ekwiwalent urlop

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kasia25

Kasia25

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 08:29

witam, 
mam pewien kłopot z moja firmą, złożyłam w zeszłym tygodniu wypowiedzenie, teraz czeka mnie przeprawa przez to aby dali mi pieniądze za niewykorzystany (i wykorzystany) urlop. nie jestem pierwszą osoba która będzie się o niego starać, i z tego co rozmawiałam z osobami które dostały ekwiwalent za urlop musiały się wręcz o niego wykłócać, gdyż firma twierdziła, że podpisywaliśmy dokument gdzie zrzekamy się z płatnego urlopu (nikt takiego nie podpisywał a oni tez nie chcą wysłać kopi takiego dokumentu). znam tez osoby które pisały do mojego biura o wypłacenie ekwiwalentu a gdy firma odpisała, że nie ma takiej opcji ludzie odpuszczali i nie starali się dalej. żeby było ciekawie, pracuje tam od marca 2016 i nawet gdy miałam urlop, miałam go bezpłatny, wiedziałam o tym jak jak podpisywałam umowę i wiedziałam, że można się starać o zwrot z tego urlopu. (tylko teraz nie wiem jak)
może ktoś miał podobną sytuację i mógłby mi pomóc jak to rozwikłać, bo przecież pieniądze są moje i mi się należą. czy mogę się starać o zwrot ekwiwalentu za rok 2016 czy tylko za rok 2017 bo w prawie jest zapisane, że do września bieżącego roku można wykorzystać urlop za rok poprzedni.

bardzo proszę o pomoc

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17710 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 lipiec 2018 - 08:50

Możesz się starać o zwrot ekwiwalentu za cały urlop, który ci przysługiwał w okresie zatrudnienia, jeśli był niewykorzystany (można do 3 lat wstecz).

Napisz pismo, zaznacz, ze jeśli nie wypłacą , daj im na to 3 dni od otrzymania pisma, pismo wyślij "za potwierdzeniem odbioru",skierujesz sprawę do Sądu Pracy

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17710 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 08:51

A urlopu nie można się zrzec, więc nawet gdybyś cokolwiek podpisała to nie ma znaczenia, urlop jest prawem niezbywalnym pracownika

#4 Kasia25

Kasia25

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 08:57

Możesz się starać o zwrot ekwiwalentu za cały urlop, który ci przysługiwał w okresie zatrudnienia, jeśli był niewykorzystany (można do 3 lat wstecz).

Napisz pismo, zaznacz, ze jeśli nie wypłacą , daj im na to 3 dni od otrzymania pisma, pismo wyślij "za potwierdzeniem odbioru",skierujesz sprawę do Sądu Pracy

jeżeli miałam urlop tylko, że niepłatny też za niego mogę odzyskać pieniądze? czy tylko za dni które nie wykorzystałam?

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17710 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 09:02

A jaki wniosek wypisywałaś? na urlop wypoczynkowy, czy bezpłatny?

#6 Kasia25

Kasia25

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 09:05

moja firma to firma pośrednicząca wysyłająca ludzi do niemiec. kartki urlopowe dawałam tylko mojemu szefowi w niemczech nic nie wysyłałam do biura polskiego.
a jaka różnica jest między urlopem wypoczynkowym a bezpłatnym?

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17710 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 09:16

Własnie w wypłacaniu kasy.

Za urlop bezpłatny nie ma kasy, za wypoczynkowy - jest

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17710 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 09:30

Jeśli twoje wnioski były o urlop bezpłatny, to nie miałaś za niego zapłacone, ale pozostał należny urlop wypoczynkowy, niewykorzystany i za to powinnaś otrzymać ekwiwalent, a jeśli to były wnioski o urlop wypoczynkowy, to teraz ekwiwalent nie jest należny ale kasa za tamte dni jak najbardziej.

Tylko skąd wiesz, że nie miałaś za te dni zapłacone? masz jakiś dowód?

#9 Kasia25

Kasia25

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 09:40

gdy miałam urlop np 2 tygodnie w miesiącu to dostawałam wypłatę tylko za przepracowane dwa tygodnie. mam kwitki z wypłaty.
przed chwilą dzwoniłam do mojego biura zapytać się o dni wykorzystanego i niewykorzystanego urlopu. ostatnio nie chcieli mi wgl podać tej informacji telefonicznie, a dziś Pani z kadr stwierdziła, że mój polski koordynator przy podpisywaniu umowy powiedział mi , że pieniądze za urlop są wliczone w stawkę godzinową w euro. zapytałam się czy jest to gdzieś na piśmie i chcę ksero w takim razie tego bo ja nic takiego nie podpisywałam i nie mam w swoich dokumentach, to Pani wręcz się oburzyła bo przecież koordynator "powiedział".

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17710 postów

Napisano 16 lipiec 2018 - 09:55

Wszystko już wiesz, napisałam.

#11 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów

Napisano 20 lipiec 2018 - 10:24

Ale jeszcze ustalmy na początek czy to jest umowa o pracę a nie jakieś zlecenie w którym urlopu może nie być wcale, może być bezpłatny albo cokolwiek. A jeśli jest umowa o pracę to czy całe wynagrodzenie jest wypłacane z umowy czy np. grosze na umowie + dieta stanowiąca większość wypłaty (od diety się nie będzie się liczyć wynagrodzenie więc też za urlop wyjdą grosze). 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ekwiwalent, urlop

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych