Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zasiłek chorobowy - czy przedłużenie umowy ma sens czy wnioskować o zasiłek po ustaniu tytułu ubezpieczenia?

ubezpieczenie chorobowe zus z-10 zasiłek chorobowy po ustaniu zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ania222

Ania222

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 08 lipiec 2018 - 12:22

Drodzy forumowicze,

26 maja 2018 uległam wypadkowi - zwolnienie L-4 do 20 lipca 2018r.

Tak się składa, że z moim pracodawcą miałam umowę o pracę na okres próbny do 3 lipca 2018r. W związku z tym, z pierwszy miesiąc zwolnienia, czerwiec, będący zarazem ostatnim miesiącem umowy, 70% wynagrodzenia wypłacił mi pracodawca, za pozostały okres obowiązek ten przejąć powinien ZUS.

Umowa nie została formalnie przedłużona z przyczyn prozaicznych - na czas zwolnienia wróciłam do domu rodzinnego i nie miałam jak podpisać nowej umowy. Teraz ZUS wysłał mi do uzupełnienia wniosek Z-10, tj. oświadczenie dt wypłaty zasiłku chorobowego PO USTANIU tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Moje pytanie jest następujące - czy powinnam "na cito" przedłużyć tę nieszczęsną umowę od 4 lipca (co jest kłopotliwe z uwagi na mój brak mobilności i 7-dniowy termin ZUS-u na złożenie tego oświadczenia) zapewniającą mi ciągłość zatrudnienia i poinformować o tym ZUS, czy po prostu uzupełnić to oświadczenie i wysłać, a po okresie zwolnienia lekarskiego podpisać kolejną umowę o pracę z pracodawcą? Czy poza luką w zatrudnieniu od 4 lipca do 20 lipca (a prawdopodobnie, zwolnienie zostanie przedłużone) drugie rozwiązanie niesie jakieś konsekwencje? Co jest najlepszym rozwiązaniem w zaistniałej sytuacji?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc!

Ania

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13476 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 lipiec 2018 - 12:30

Po pierwsze - pracodawca wypłaci ci /albo już wypłacił/ chorobowe liczone jako 80 % podstawy, a nie 70 %. Dokumenty dotyczące dalszej wypłaty przez ZUS już wysłał do ZUS, skoro otrzymałaś druk Z-10 do wypełnienia i odesłania do ZUS.

Moim zdaniem w tej sytuacji nie da się wstecznie podpisać nowej umowy o pracę. Możesz ją podpisać po zakończeniu leczenia.  

#3 Ania222

Ania222

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 08 lipiec 2018 - 12:55

Po pierwsze - pracodawca wypłaci ci /albo już wypłacił/ chorobowe liczone jako 80 % podstawy, a nie 70 %. Dokumenty dotyczące dalszej wypłaty przez ZUS już wysłał do ZUS, skoro otrzymałaś druk Z-10 do wypełnienia i odesłania do ZUS.

Moim zdaniem w tej sytuacji nie da się wstecznie podpisać nowej umowy o pracę. Możesz ją podpisać po zakończeniu leczenia.  

Pięknie dziękuję za odpowiedź, z tym że dowiedziałam się, że przy zatrudnieniu pracodawca ma 7 dni od podpisania umowy na zgłoszenie pracownika - teoretycznie więc taką umowę mógłby jeszcze dosłać (zakładając, że umowa została zawarta 4 lipca, do 11 może mnie zgłosić).

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13476 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 lipiec 2018 - 21:18

To już zależy od pracodawcy jak on będzie się zapatrywał na taki sposób załatwienia sprawy. Być może nie będzie chciał odkręcać rozpoczętej procedury z ZUS-em. 

Ale w sumie w czym ci przeszkadza aby podpisać następną umowę po zakończeniu tej choroby ?

#5 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3600 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 10 lipiec 2018 - 09:35

Pięknie dziękuję za odpowiedź, z tym że dowiedziałam się, że przy zatrudnieniu pracodawca ma 7 dni od podpisania umowy na zgłoszenie pracownika - teoretycznie więc taką umowę mógłby jeszcze dosłać (zakładając, że umowa została zawarta 4 lipca, do 11 może mnie zgłosić).

Jeżeli zakład pracy przedłużył by umowę  ,to nie ma obowiązku zgłaszać cię ponownie,(nie było by przerwy w zatrudnieniu)

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ubezpieczenie chorobowe, zus, z-10, zasiłek chorobowy po ustaniu, zwolnienie lekarskie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych