Skocz do zawartości

Jak rozliczyć kwotę zwróconych składek przez zleceniobiorcę w bieżącym wynagrodzeniu?

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2018 - 13:09

Jak rozliczyć kwotę zwróconych składek przez zleceniobiorcę w bieżącym wynagrodzeniu?

STAN FAKTYCZNY:

Na skutek kontroli ZUS została zakwestionowana umowa o dzieło i przekwalifikowana na umowę zlecenie, w związku z czym  musieliśmy złożyć korektę dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych zleceniobiorcy za październik, listopad 2015r. Aktualnie ze zleceniobiorcą łączy nas inna umowa, ale o tym  samym przedmiocie. W wyniku korekty powstała niedopłata składek ZUS oraz niedopłata składki zdrowotnej. Zleceniobiorca zgodził się na uregulowanie należności i w lipcu 2018 r. wpłacił kwotę niedopłaconych składek ZUS w części finansowanej ze środków zleceniobiorcy( emerytalna, rentowa, zdrowotna). Jak prawidłowo powinnam rozliczyć ten zwrot w bieżącym wynagrodzeniu?

Przykład:

Bieżące wynagrodzenie : 900zł brutto

Kwota zwróconych składek E-R –  287,67 zł

Kwota zwróconej składki zdrowotnej – 204,05 zł

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12580 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 lipiec 2018 - 21:59

Wg mnie wpłaconych wam składek nie rozliczasz w bieżącym wynagrodzeniu, tylko odpowiednio księgujesz wpłatę, np. na rozrachunki z pracownikami/zleceniobiorcami. 

Korektę deklaracji zaksięgowałabym rozrach. z prac./składki społeczne i rozrach. z prac./składki zdrowotne. I wpłata kasa/rozrach. z pracownikami.  

#3 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2018 - 11:13

też tak myślałam, ale otrzymałam informację że skoro w miesiącu zapłaty składek za zleceniobiorcę powstał przychód a później ta kwota zostaje nam zwrócona to należy rozliczyć ja w bieżącym wynagrodzeniu, pod warunkiem że umowa trwa nadal.

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12580 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 lipiec 2018 - 17:20

Od kogo ta informacja ? A jak "rozliczyć w bieżącym wynagrodzeniu" to już nie powiedziano ?

Jaki tu przychód skoro zwrócono wam składki ?

#5 Guest_EWKA

Guest_EWKA
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2018 - 12:55

Zapraszam do grupy na facebooku: KSIĘGOWOŚĆ MOJA PASJA

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych