Skocz do zawartości

Zdjęcie

Temat na czasie- split payment

wróć do serwisu Księgowość 44 odpowiedzi w tym temacie

#21 bcFan

bcFan

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 28 czerwiec 2018 - 14:56

Niestety, ale w ogóle nie mam wiedzy i doświadczenia w tym temacie. Dlatego też nie będę mógł tutaj pomóc.

Czasami jesteśmy tak pochłonięci płomieniem, tak boleśnie spalamy się w jego gorącu, że nie dostrzegamy absolutnej wspaniałości ognia.

#22 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1662 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 06:30

Dzisiaj dostałam maila z banku, że rachunek VAT będzie widać od 1 lipca, po nadaniu 1500 uprawnień administratora :D Boże miej nas w opiece żeby nikt nam tym...splitem :D nie płacił ;)

#23 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 06:46

Szym, jak u Ciebie widać ten rach. VAT? Ja miałam gdzieś w połowie czerwca na rachunku bieżącym jako operację wpisaną powiązanie z rachunkiem VAT. I tyle. Z tego co wiem to do tego subkonta nie będzie żadnych wyciągów, jak to ogarnąć?

Szlemka, normalnie mam na liście wszystkich wyciągów.

Ale w takiej informacji od banku mam coś takiego:

"rachunek VAT będzie mógł być uznany kwotą przekazaną z innego rachunku VAT prowadzonego w tym samym banku"

i

"z rachunku VAT będzie możliwość dokonania przelewu przekazania środków na inny rachunek VAT w tym samym banku".

Ja i Gmina mamy rachunki w tym samym banku. Więc chyba będę mogła zrobić przelew vatu z deklaracji do Gminy :-)

#24 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1662 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 06:57

Szlemka, normalnie mam na liście wszystkich wyciągów.

Ale w takiej informacji od banku mam coś takiego:

"rachunek VAT będzie mógł być uznany kwotą przekazaną z innego rachunku VAT prowadzonego w tym samym banku"

i

"z rachunku VAT będzie możliwość dokonania przelewu przekazania środków na inny rachunek VAT w tym samym banku".

Ja i Gmina mamy rachunki w tym samym banku. Więc chyba będę mogła zrobić przelew vatu z deklaracji do Gminy :-)

Tylko jakim typem przelewu, bo są dwa: dla kontrahenta i należności publiczno-prawne? Należności publiczno-prawne nie pójdzie, bo podstawia się rachunek US czyli chyba tym komunikatem dla kontrahentów tak? Też mam ten sam bank co gmina:)

#25 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 07:08

A do tego jeszcze nie doszłam :-) Chyba normalnym przelewem.

#26 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1662 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 07:20

A do tego jeszcze nie doszłam :-) Chyba normalnym przelewem.

:) zobaczymy w lipcu. Ale mam cichą nadzieję, że nie nie będę musiała się o tym przekonywać;)

#27 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1662 postów

Napisano 29 czerwiec 2018 - 09:26

1.Przelew między rachunkami własnymi
VAT odbywa się poprzez MPP (przelew
Split).
2.Obydwa rachunki VAT Klienta muszą
być prowadzone w tym samym banku

3.W formularzu przelewu Split określa się

kwotę brutto równą kwocie VAT.
4.W formularzu przelewu Split zamiast nr
faktury należy wpisać „przekazanie
własne”.

Taka odpowiedź z banku:) Uratowani:D

#28 Guest_majka

Guest_majka
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2018 - 10:02

Z tym pytaniem jest duży problem - ale w gminie macie radców prawnych niech działają !!!!

Generalnie min. fin nie ma zdania na ten temat.

Ja widze to tak  gmina (główna księgowa) musi założyć/pozmieniać rachunki bankowe wszystkich jednostek aby te konta były "Gminy" a nie jednostek gmin.

Potem już nie ma problemów - Gmina jako JST może robić przelewy z kont VAT na konto netto bez żadnych wiekszych obostrzeń.  Tyże te tymi przelewami warto aby zarządzała już główna księgowa bezpośrednio z gminy.

#29 Guest_Lena55

Guest_Lena55
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2018 - 22:22

Z tym pytaniem jest duży problem - ale w gminie macie radców prawnych niech działają !!!!

Generalnie min. fin nie ma zdania na ten temat.

Ja widze to tak  gmina (główna księgowa) musi założyć/pozmieniać rachunki bankowe wszystkich jednostek aby te konta były "Gminy" a nie jednostek gmin.

Potem już nie ma problemów - Gmina jako JST może robić przelewy z kont VAT na konto netto bez żadnych wiekszych obostrzeń.  Tyże te tymi przelewami warto aby zarządzała już główna księgowa bezpośrednio z gminy.

Jesteśmy zakładem budżetowym. Gmina ma założony jeden rachunek (subkontoVat) dla wszystkich jednostek. Jest u mnie już widoczny. Teraz tylko będę patrzyła czy ktoś zapłaci mi splitem albo może gminie. I co wówczas? Tak jak szlemka pisała, żeby nikt jak najdłużej nie płacił splitem, bo czas dla nas ważny, może coś zmienią.

#30 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1662 postów

Napisano 02 lipiec 2018 - 07:14

Jesteśmy zakładem budżetowym. Gmina ma założony jeden rachunek (subkontoVat) dla wszystkich jednostek. Jest u mnie już widoczny. Teraz tylko będę patrzyła czy ktoś zapłaci mi splitem albo może gminie. I co wówczas? Tak jak szlemka pisała, żeby nikt jak najdłużej nie płacił splitem, bo czas dla nas ważny, może coś zmienią.

No zmienią...na obowiązkowy ;)

Lena, jak Ty się połapiesz jak macie jedno konto z gminą?

#31 Guest_Lena55

Guest_Lena55
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2018 - 11:07

szlemka, a no właśnie nie wiem jak się połapię. Skarbnik gminy poleciła w banku w którym wszystkie jednostki maja rachunki, żeby założyć jeden rachunek Vat. Płatnikiem Vat jest Gmina więc vat powinien wpływać na jeden rachunek. taka była odpowiedź. Pozostałe jednostki to MOPS, Szkoła, Przedszkole i Gmina. Prawdopodobnie wszystkie podległe jednostki nie rozliczają Vat tylko my jako zakład stąd jeden rachunek.

#32 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1662 postów

Napisano 02 lipiec 2018 - 13:03

Mi bank rachunek VAT otworzył nawet do konta socjalnego :)

No to współczuję Ci jak ktoś będzie płacił MPP i będziesz musiała tego szukać po gminie. Czyli co będziesz widziała też przelewy gminy? A jak ma się do tego RODO ;)

#33 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1662 postów

Napisano 03 lipiec 2018 - 10:44

No to teraz pytanie za 100 punktów ;) My mamy obowiązek płacenia MPP ?

#34 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 03 lipiec 2018 - 14:15

"Czy stosowanie MPP jest obowiązkowe?

Nie, stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne. Stroną decydującą o jego stosowaniu jest nabywca (podatnik VAT).

Przyznanie inicjatywy co do wyboru stosowania mechanizmu podzielonej płatności nabywcy nie oznacza jednak, że sprzedawca nie może zastrzec w umowie, że nie chce stosować takiej formy rozliczeń. Kontrahenci mają w tym zakresie swobodę, wynikającą z zasady swobody umów i sami decydują w jaki sposób dokonują rozliczeń przeprowadzanych transakcji.

Ważne: nabywca decyduje, którą fakturę zapłaci z zastosowaniem MPP, w jakiej części oraz wobec którego dostawcy."

Cytat z:

https://www.finanse....ia-i-odpowiedzi

#35 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 03 lipiec 2018 - 14:16

Dlaczego Szlemka sądzisz inaczej?

#36 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1662 postów

Napisano 04 lipiec 2018 - 06:37

Dlaczego Szlemka sądzisz inaczej?

A bo kurcze na innym forum dziewczyny pisały, że budżetówka ma narzuconą płatność i zgłupiałam ;) Wiem, że jest dobrowolne ale myślałam, że coś przeoczyłam ;) Okazało się, że gminy narzuciły swoim jednostkom płacenie MPP.

#37 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 04 lipiec 2018 - 07:41

Ja osobiście uważam, że to właśnie gmina powinna o tym decydować, bo ona jest płatnikiem VAT.

I myślę, że przy tworzeniu MPP "troszkę" nie wzięli specyfiki jst po centralizacji :-)

#38 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1662 postów

Napisano 04 lipiec 2018 - 07:51

Ja to w ogóle nie mam dostępu do tego rachunku, bo uprawnienia ma mi nadać administrator ale nikt nie wie kto jest administratorem :D Przy kierowniku i przy mnie jest użytkownik, administratora brak ;) Kto jest u Ciebie? Bank? Bo wysłali mi instrukcję jak nadać uprawnienia z poziomu administratora ale nie możemy rozgryźć kto jest tym administratorem. 

#39 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 04 lipiec 2018 - 07:59

Ja i kierownik jesteśmy pełnomocnikami rachunku i chyba mamy uprawnienia :-)

#40 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1662 postów

Napisano 04 lipiec 2018 - 08:22

Ale Ty widzisz ten rachunek VAT tak? Bo ja nic nie widzę :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych