Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zmiana nazwiska u mężczyzny a nazwisko rodowe

zmiana nazwiska zmiana nazwiska mężczyzna nazwisko rodowe

1 odpowiedź w tym temacie

#1 Talern

Talern

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 28 maj 2018 - 17:02

Witam,

sytuacja jest identyczna, jak ta opisana w innym temacie z tą różnicą, że pytanie inne.

Pragnę zwrócić sie do Państwa z takim pytaniem. Czy mogę zmienić swoje nazwisko ? tzn chciałbym nosić nazwisko panieńskie swojej matki. Po prostu nie utrzymuje kontaktów z ojcem i nasze relacje sa znikome a w zasadzie ich brak.Poza tym mam niemiłe wspomnienia z dzieciństwa z nim zwiazane. I zależy mi bardzo by nie być z nim już kojarzonym . Poza tym chciałbym by na dyplomie ze studiów tez nie było już tego nazwisko. Absolutnie nie chce żadnego wymyślnego, lecz po prostu to które nosili dziadkowie od strony matki i matka. Aha , matka przyjęła nazwisko ojca , i ja tez nosze tylko jego. Prosze wiec o pomoc czy jest jakaś mozliwość i jakie są realne szanse by dostać nazwisko panieńskie matki. I ewentualnie jak długo trwa taka procedura i ile kosztuje. Z gory dzieuję. 

Kwestia o którą chcę zapytać jest związana z nazwiskiem rodowym. Nazwisko rodowe dziedziczę po ojcu i było to również moje nazwisko do czasu, aż decyzją kierownika urzędu stanu cywilnego, moje nazwisko zostało zmienione.

Pytanie brzmi, czy przy zmianie nazwiska w taki sposób, zmienia się również nazwisko rodowe? Na chłopski rozum ono nie powinno się zmieniać bo jest dziedziczone. Tak też wpisałem we wniosku o wydanie dowodu osobistego, ale Pani, która przyjmowała wniosek poprawiła mnie i powiedziała, że już moim nazwiskiem rodowym nie jest to stare, tylko nowe, na które zmieniłem i mam poprawić.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

#2 Guest_Miki

Guest_Miki
  • Goście

Napisano 19 luty 2019 - 17:28

Z chwilą rejestracji Twoich urodzin w USC nadano Ci nazwisko - to, które otrzymałeś po ojcu. Było to Twoje nazwisko rodowe i nosiłeś je do chwili jego zmiany na drodze decyzji administracyjnej, wydanej przez kierownika USC, u którego wnioskowałeś o tę zmianę. Na mocy tej decyzji Twoje rodowe nazwisko uległo zmianie na to, które wskazałeś we wniosku, a więc Twoim obecnym i zarazem jedynym nazwiskiem rodowym jest to, które nosisz w tej chwili.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zmiana nazwiska, zmiana, nazwiska, mężczyzna, nazwisko rodowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy