Skocz do zawartości

Zasiłek macierzyński

kadry zasiłekmacierzyński

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 21 maj 2018 - 10:32

Mam pytanko czy zasiłek macierzyński przysługuje także osobom prowadzącym pozarolnicza działalność?

#2 Guest_Bogdan

Guest_Bogdan
  • Goście

Napisano 21 maj 2018 - 10:36

Jesli opłacają składki

#3 przyszly ojciec

przyszly ojciec

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 03 lipiec 2018 - 19:47

Mam takie pytanie.

Jeśli przyszła mama pracuje na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony to czy w momencie pójścia na ulop macierzyński, może otrzymywać jednocześnie wynagrodzenie z pracy (tak jakby była na zwolnieniu lekarskim) i zasiłek jednocześnie? Czy tylko zasiłek?

Czytam i nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Bo umowa o pracę nadal obowiązuje ale czy co miesiąc otrzymuje i wynagrodzenie i zasiłek czy tylko zasiłek? I w jakiej wysokości? Bo już jestem skołowany informacjami.

Byłbym bardzo wdzięczny za łopatologiczne wyjaśnienie. Jest to dla mnie coś nowego i nie odnajduję się w sytuacji.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2018 - 20:49

Pracownik nie otrzymuje dwóch świadczeń - kiedy  nie pracuje, w zależności od sytuacji otrzymuje wynagrodzenie (urlop, pierwsze 33/14 dni zwolnienia chorobowego) lub zasiłek.

Umowa o pracę obowiązuje, ale kiedy nie świadczy pracy, nie ma podstawy do wypłacania wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

Na urlopie macierzyńskim będzie otrzymywać wyłącznie zasiłek, w zależności od wybranego wariantu wykorzystania rodzicielskiego - 100% lub 80% podstawy zasiłku.

Podstawę zasiłku oblicza się ze średniej wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc za który przysługuje zasiłek, odejmując 13,71% składek na ubezp. społeczne.

Wynik dzieli przez 30, co daje podstawę zasiłku za 1 dzień.

#5 przyszly ojciec

przyszly ojciec

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 04 lipiec 2018 - 06:53

Ok, dziękuję za odpowiedź.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kadry, zasiłekmacierzyński

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych