Skocz do zawartości

Praca na rodzicielskim a koniec umowy

rodzicielski

wróć do serwisu Kadry 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_znudzona

Guest_znudzona
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2018 - 21:16

Witam wszystkich i proszę o pomoc.

Obecnie jestem w ciąży, termin czerwiec 2018. Obecna umowa o pracę podpisana jest do 31.01.2019, tak więc ulegnie rozwiązaniu w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego.

Po pierwsze:

Czy w takim wypadku tracę prawo do urlopu rodzicielskiego (bo ustał stosunek pracy), ale zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego? Czy po rozwiązaniu umowy mam opłacane jakieś składki (zdrowotne, emerytalne i rentowe itp) ?

Po drugie:

Czy po rozwiązaniu umowy u obecnego pracodawcy mogę podjąć pracę u innego pracodawcy (na umowę cywilnoprawną/umowę o pracę w niepełnym wymiarze bądź jeśli to zda egzamin w opiece nad dzieckiem to może na pełny etat) i zachowa prawo do zasiłku macierzyńskiego ? Czy ewentualnego nowego pracodawce muszę poinformować, że jestem na rodzicielskim?

Po trzecie:

Czy decydując się najpierw na urlop macierzyński płatny 100%, a następnie rodzicielski 60% mogę ewentualnie zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego (np. 16 tyg.) w trakcie jego trwania, kiedy umowa o pracę już wygaśnie oraz czy ten czas przepadnie czy będę mogła go wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko będzie miało 6. urodzinki ?

Dziękuje pięknie za zainteresowanie i wszelką pomoc.

#2 gosia kadry

gosia kadry

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 82 postów

Napisano 20 kwiecień 2018 - 12:38

Witam wszystkich i proszę o pomoc.

Obecnie jestem w ciąży, termin czerwiec 2018. Obecna umowa o pracę podpisana jest do 31.01.2019, tak więc ulegnie rozwiązaniu w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego.

Po pierwsze:

Czy w takim wypadku tracę prawo do urlopu rodzicielskiego (bo ustał stosunek pracy), ale zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego? Czy po rozwiązaniu umowy mam opłacane jakieś składki (zdrowotne, emerytalne i rentowe itp) ?

Po drugie:

Czy po rozwiązaniu umowy u obecnego pracodawcy mogę podjąć pracę u innego pracodawcy (na umowę cywilnoprawną/umowę o pracę w niepełnym wymiarze bądź jeśli to zda egzamin w opiece nad dzieckiem to może na pełny etat) i zachowa prawo do zasiłku macierzyńskiego ? Czy ewentualnego nowego pracodawce muszę poinformować, że jestem na rodzicielskim?

Po trzecie:

Czy decydując się najpierw na urlop macierzyński płatny 100%, a następnie rodzicielski 60% mogę ewentualnie zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego (np. 16 tyg.) w trakcie jego trwania, kiedy umowa o pracę już wygaśnie oraz czy ten czas przepadnie czy będę mogła go wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko będzie miało 6. urodzinki ?

Dziękuje pięknie za zainteresowanie i wszelką pomoc.

1. Jest tak jak piszesz, masz płacone składki emerytalne i rentowe (bez chorobowej i wypadkowej) i bez zdrowotnej

"Osoba pobierająca zasiłek macierzyński (tu: pracownica) podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie podlega jednak ubezpieczeniu chorobowemu, wypadkowemu. Nie jest też objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, ale osoba pobierająca taki zasiłek zachowuje w tym czasie prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ."

2. możesz pracować u nowego pracodawcy i jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński. Nie musisz go o tym informować, bo i tak z umowy musi ci opłacać pełne składki

3. nie jestem pewna, wydaje mi się, że przepadnie, ale głowy nie dam

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rodzicielski

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych