Skocz do zawartości


Zmiana etatu a wynagrodzenie chorobowe


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_R

Guest_R
  • Goście

Napisano 22 marzec 2018 - 09:14

Hej,

 

pracownik zatrudniony na pełen etat od 5 do 9 lutego dostarczył zwolnienie lekarskie, 11 lutego podpisał porozumienie zmieniające na pół etatu, następnie od 12 do 16 przedstawił kolejne zwolnienie lekarskie, pytanie czy za zwolnienie lekarskie od 12-16 do podstawy zasiłku przyjąć już kwotę uwzględniającą zmieniony etat?



#2 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 22 marzec 2018 - 14:05

Pozwolę się podpiąć pod temat i też zapytać odnośni zwolnienia lekarskiego i zmiany etatu. Nauczyciel miał opiekę nad chorym dzieckiem 03-04 marca 18r, która zostanie przeliczona i wypłacona w wypłacie na IV 18r. Od 19 marca nastąpiła zmiana etatu. Czy powinno się przeliczyć podstawę ponownie z nowego etatu?



#3 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8426 postów

Napisano 22 marzec 2018 - 14:08

z Ustawy o świadczeniach pienięznych ....:

Art. 40. W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36.



#4 Guest_R

Guest_R
  • Goście

Napisano 22 marzec 2018 - 14:51

z Ustawy o świadczeniach pienięznych ....:

Art. 40. W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36.

 


z Ustawy o świadczeniach pienięznych ....:

Art. 40. W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36.

 

Jasne, czytałem. I tak też zrobiłem, ale wolałem się upewnić co mądre głowy tu napiszą. :>





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych