Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zachowek dla dzieci z pierwszego małżeństwa

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marcyk27

Marcyk27

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 15 marzec 2018 - 21:35

Zwracam się do Was o pomoc, radę w trudnym dla mnie temacie i całej sprawie.

Moi rodzice rozwiedli się lata temu. Ojciec przeprowadził się do mieszkania spółdzielczego swojej drugiej żony.

Teraz ojciec zmarł. Okazało się , że nie figurował nigdzie na papierach jako współwłaściciel.

W trakcie trwania ich małżeństwa  macocha wykupiła mieszkanie, nie wiem jak kombinowała że jego tam nie uwzględniła.

Byłam w spółdzielni czegoś się dowiedzieć, ale z racji tego że akt notarialny jest spisany wyłącznie na macochę nie jestem stroną i informacji więcej nie otrzymam.

Nie mam wykształcenia prawniczego, ale na moje rozumowanie skoro nie ma rozdzielności wszystko co jest nabyte za wspólnego życia wchodzi do wspólnego majątku.

Czy z bratem mimo faktu , że ojciec nie widnieje nigdzie mamy prawo ubiegać się o zachowek z tego mieszkania?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 marzec 2018 - 12:27

Jeśli mieszkanie było wyłączną własnością macochy, nie otrzymacie zachowku po ojcu.

..."wszystko co jest nabyte za wspólnego życia wchodzi do wspólnego majątku"...

Niekoniecznie. Wystarczy, że macocha nabyła mieszkanie wyłącznie ze swoich oszczędności,lub ze środków jej darowanych, wtedy nie wchodzi do majątku wspólnego.

#3 Marcyk27

Marcyk27

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 16 marzec 2018 - 13:13

Rozumiem to, jednak wykup nastąpił za czasów małżeństwa więc ze środków wspólnych.  Jej dochody nie pozwalały na taki wydatek.

Pytanie jaka jest szansa udowodnienia tego że wykup nastąpił ze wspólnych środków jej i mojego ojca?

A jak ona może uzasadniać, że  skąd wzięła pieniądze na wykup skoro nie ze wspólnego majątku?

#4 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 104 postów

Napisano 16 marzec 2018 - 13:35

Nie masz pewności, że były to środki wspólne, w komentarzu 2 masz przykłady środków, które są majątkiem odrębnym. 

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 marzec 2018 - 13:43

Pytanie jaka jest szansa udowodnienia tego że wykup nastąpił ze wspólnych środków jej i mojego ojca?

To już Ty musisz wiedzieć, jak to udowodnić, nas internautów o to nie pytaj.

#6 Marcyk27

Marcyk27

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 16 marzec 2018 - 13:44

Zgadzam się, pewności mieć nie mogę. A jaką mam mieć że na pewno były to wyłącznie jej środki?

Wiem gdzie pracowała i jakie były jej zarobki-niewielkie.

Wszystkie wyjazdy wakacyjne, zakup auta był dzięki pieniądzom mojego ojca  bo dużo więcej zarabiał.

Chcę wiedzieć  z jakiejkolwiek strony tej sytuacji istnieje szansa na odzyskanie jakiejś części, która uważam powinna należeć się mojemu ojcu, a skoro on nie miał tej szansy to nam jego dzieciom.

Co by było w sytuacji gdyby to ona pierwsza umarła, a mój ojciec nie widniał w akcie jako właściciel lokum.

Po 30 latach wspólnego życia zostałby z niczym bo jej dzieci z pierwszego małżeństwa pozbawiłyby go wszystkiego.

#7 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 104 postów

Napisano 16 marzec 2018 - 13:47

Rozumiem, w takiej sytuacji najlepiej chyba udać się do prawnika, zapowiada się duża walka.

#8 Marcyk27

Marcyk27

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 16 marzec 2018 - 13:53

Na pewno bez fachowej porady prawnej się nie obędzie. Jednak liczyłam, że znajdzie się tu choć jeden prawnik znający przepisy mieszkań spółdzielczych własnościowych.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych