Skocz do zawartości

Rozliczenie PIT

wróć do serwisu Księgowość 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 marzec 2018 - 09:28

Witam. Pracuję na um. o pracę, mąż opłaca składki KRUS. Nigdzie nie pracował. Czy możemy wspólnie się rozliczyć PIT-37?

#2 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3467 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 05 marzec 2018 - 14:11

Oczywiście,że macie takie prawo

#3 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 05 marzec 2018 - 23:07

pracowałam na um. o pracę i miałam 2 dni umowę zlecenie w innej firmie. Chcę rozliczyc się pierwszy raz sama, przez program  e-deklaracje. czy muszę rozliczyć się osobno z jednego pita i osobno z drugiego pita, czy mogę wklepać do tej deklaracji ( programu) od razu w jednej rubryce umowe o prace a kilka wierszy nizej te 2 dni umowy zlecenia? i czy jesli moje dziecko pracuje i dstalo pit a jednoczesnie sie uczy to czy moge ja albo dziecko rozliczyć sięz tej nauki (jest jakaś ulga czy jak ma pracę to już jej nie ma?) jak to wygląda? 
z góry dziękuję za odpowiedź.

#4 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3467 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 06 marzec 2018 - 08:16

Po to jest zeznanie roczne,że należy wszystkie przychody rozliczyć w jednym picie.

Jeżeli dziecko uczy się i jego dochód w roku 2017 nie przekroczył kwoty 3091,00,to możesz odliczyć sobie ulgę rodzinną.

http://www.pit.pl/17...rodzinna-17174/

#5 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 06 marzec 2018 - 08:55

Dostaję rentę rodzinną z ZUS oraz w 2017 roku miałam przychody z tytułu umowy zlecenia.  Muszę rozliczyć się z podatku na PIT 37 i nie wiem, którą kwotę z PIT 40A mam wpisać do rozliczenia 37.  ZUS przysłał mi zwrot podatku.

#6 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3467 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 06 marzec 2018 - 10:16

Do PIT 37 przenosisz kwotę w części D poz38,,E poz.42,43,44 i z F poz.50-w objaśnieniach jest to opisane dokładnie

#7 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 10 marzec 2018 - 14:41

Witam. Dostałam do rozliczenia 2 pity za   2017r jeden z ZUSu drugi od pracodawcy. Zarabiam najniższą krajową i dostaję rentę rodzinną. Po rozliczeniu obu PITów razem wychodzi że mam zwrócić 750zł a jak rozliczam każdy z osobna to wychodzi na 0. Czy ja coś robię źle czy może rzeczywiście tak może być? Z góry dziękuję za odpowiedź

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12247 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 marzec 2018 - 15:52

Nie wiadomo czy dobrze to policzyłaś. Ale można się domyślać, że w pracy miałaś uwzględnianą ulgę podatkową 46,33 zł miesięcznie oraz ZUS też ci ją odliczał. ZUS odlicza ulgę z urzędu. 

#9 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 11 marzec 2018 - 15:19

Witam, rozliczam właśnie tate, pit 11 + 40a, z ktorego ma zwrot 188zł. Po uwzględnieniu obu tych pitow w programie wychodzi 185zł do zapłaty. Nie wiem czy coś robię nie tak czy jest to porawnie wyliczone? Dodam ze gdy wyliczę sam pit 11 to wychodzi też 373 do zapłaty. 

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12247 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 marzec 2018 - 20:25

ZUS rozliczy tacie w marcu nadwyżkę do zwrotu, a do końca kwietnia tata musi zapłacić podatek z pita.

Skoro tego nie wiesz, to może lepiej nie bierz się za rozliczanie. 

#11 Guest_Arek

Guest_Arek
  • Goście

Napisano 12 marzec 2018 - 08:30

mam 23 lata , zaczalem studiowac zaocznie i pracuje. czy moge odliczyc sobie jakas ulge albo rodzice na mnie ? 

#12 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 12 marzec 2018 - 10:32

ZUS rozliczy tacie w marcu nadwyżkę do zwrotu, a do końca kwietnia tata musi zapłacić podatek z pita.

Skoro tego nie wiesz, to może lepiej nie bierz się za rozliczanie. 

No właśnie tego nie wiem i nie rozumiem. Korzystałam z programu jakich wiele, które reklamują się tym że mimo niewiedzy dam radę rozliczyć pit w 5 minut. I widząc na pit 40 że jest zwrot 188zł uważałam że +/- taki wyjdzie w rozliczeniu (uwzględniając jeszcze 11stkę). Wytłumacz mi proszę dlaczego PIT 11 "zabiera" ten zwrot z PIT 40? I dlaczego jeśli nie miałby tj 40stki i rozliczyłby sam PIT11 musiałby dopłacić 373zł?

Przepraszam jeśli odpowiedź na pytanie jest banalna ale ja jej nie znam, uważałam że tutaj ją znajdę.

Dlaczego jak się zada banalne (dla znających odpowiedź) pytanie to od razu jest się obrażanym za brak wiedzy> Gdybym znała odpowiedz nie szukała bym jej tu.

#13 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12247 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 marzec 2018 - 22:18

A niby czym tak cię bardzo obraziłam ?

Co do rozliczenia PIT-11 to niczego ci nie wyjaśnię, bo przecież nie podałaś żadnych informacji jakie tam są dane. I skąd mogę wiedzieć czy faktycznie tata musiałby dopłacić 373 zł.  

"I widząc na pit 40 że jest zwrot 188zł uważałam że +/- taki wyjdzie w rozliczeniu" - zastanów się,  jak mógłby drugi raz wyjść taki zwrot. Przecież ta nadwyżka z PIT-40A już jest /albo będzie/ rozliczona przez ZUS.

To 188,- zł ZUS odejmuje od zaliczki na podatek w marcu /czyli poniekąd oddaje emerytowi/, a jeśli nadpłata jest większa od zaliczki, to różnicę dokłada do kwoty netto. 

I dlaczego uważałaś, że w wyniku sporządzenia PIT-37 znów powinna wyjść ta kwota do zwrotu ?  

#14 Guest_Arek

Guest_Arek
  • Goście

Napisano 13 marzec 2018 - 09:47

mogę prosić o odpowiedz na moje pytanie ? 

mam 23 lata , zaczalem studiowac zaocznie i pracuje. czy moge odliczyc sobie jakas ulge albo rodzice na mnie ? 

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12247 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 marzec 2018 - 21:54

Ty żadnej ulgi sobie nie odliczysz, bo nie ma ulgi związanej ze studiowaniem.

Czy rodzice mogą odliczyć ulgę na dziecko, to zależy jaki miałeś dochód w 2017 roku. 

#16 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 13 marzec 2018 - 22:25

Witam

Nie wiem czy dobrze trafiłam z tematem, ale mam pytanie. 

Jestem rodzicem zastępczym syna od 2014 roku. W zeszłym roku wziałam ślub ale mąż nie przysposobił sądownie syna. Mieszkamy razem -  w trójkę. Ja nie mam dochodu ze stosunku pracy. 

Czy mąż może odliczyć ulgę z tytułu wychowania dziecka? 

Będę wdzieczna za odpowiedz. Dziękuję

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych