Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kryptowaluty a podatki ?

podatki btc kryptowaluty

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ligruben

Ligruben

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 15 luty 2018 - 09:58

Witam, od jakiegoś czasu dużo interesuje się kryptowalutami, ogólnie na serwisach takich jak bitbay czy bittrex handluje sobie kwotami różnymi i przelewam te kryptowaluty na razie zainwestowałem we wszystkie moje posiadane kryptowaluty 2 tys złotych, czytam sobie na różnych forach i blogach że trzeba odprowadzać od tego jakiś podatek ale nie wiem na jakiej zasadzie to działa jak to wygląda z prawnej strony i czy idzie to jakoś obejść ? czytałem że dopóki nie zamienię tej kryptowaluty na prawdziwe pieniądze nie mam się przejmować podatkami a ponoć są też sklepy które umożliwiają zakup rzeczy za btc czy eth dzięki takim zakupom jestem w stanie ominąć podatki ? I jak to wygląda z weryfikacją itp. w sensie czy jak tego nie ujmę w picie to czy ktoś jest w stanie to zweryfikować skoro mój wirtualny portfel nie jest powiązany z moją osobą, ktoś kopie te waluty i wie jak to wygląda po stronie prawnej ? Bo nie chce mieć później niemiłych problemów z tego że sobie zarobie pare tysięcy na tych kryptowalutach.  Jeśli piszę w złym dziale proszę o przeniesienie tematu. Z góry dzięki za odpowiedź ;)

#2 mamarek44

mamarek44

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 127 postów

Napisano 08 styczeń 2020 - 09:17

Według mnie na pewno warto jest interesować się co dzieje się w świecie kryptowalut. Te cyfrowe waluty zdobywają coraz większą popularność, a tego typu https://szkolenieblo...-w-alior-banku/artykuły pozwolą wam być z tematem na bieżąco. Szczególnie jeśli inwestujecie w nie na giełdzie lub dopiero planujecie taką inwestycję rozpocząć

#3 Piccolomini

Piccolomini

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 23 styczeń 2020 - 08:31

Kryptowaluty powinny być rozliczane na PIT-38, gdyż w świetle ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się także przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która charakteryzuje walutę wirtualną jako:

cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

a) prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,

b  ) międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,

c) pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,

d) instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,

e) wekslem lub czekiem

– oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego;

Warto zauważyć, że przez odpłatne zbycie towarów rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną. (UPIT Art. 17 Ust. 1f ) Czyli w przypadku gdy wymienimy przykładowo Bitcoina na Ethereum nie powstanie przychód w świetle prawa podatkowego, jednak taki przychód powstanie w momencie wymiany na usługę lub towar. Jeżeli jedna z kryptowalut bardzo zyska na wartości a my wymienimy ją na walutę, która w zasadzie nie zmieniła swojej wartości, a później za nią zakupimy jakieś produkty to jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku.Dodatkowo należy podkreślić, że PIT-38 powinien został złożony nawet w przypadku nadwyżki kosztów uzyskania przychodu nad przychodami. Nie mam szerokiej wiedzy technicznej w zakresie kryptowalut i nie wiem w jaki sposób można zweryfikować ich posiadanie. Co do urzędu skarbowego - ma on różne metody wykazywania nieujawnionych dochodów. Rozmaite instytucje zobowiązane są do przekazywania danych do urzędu skarbowego (banki, notariusze, urzędy rejestrujące pojazdy). Osobiście nie polecałbym ukrywania swoich przychodów, gdyż sankcja w takiej sytuacji to 75% kwoty przychodu.  Dodatkowo podatnik, który nie składa deklaracji i naraża podatek na uszczuplenie podlega karze grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności (albo obydwu łącznie).

#4 PatrykNowak72

PatrykNowak72

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 12 kwiecień 2020 - 12:15

polecam bloga z najlepszymi metodami zarobkowania

#5 zimbol

zimbol

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 745 postów

Napisano 06 maj 2020 - 09:25

Z tego co się orientuje nie ma konkretnej opinii o tym. Ja kryptowaluty kupuje w kantorze https://coincher.com/ jest według mnie jednym z najlepszych. Portfele kryptowalut są także potrzebne i warto je sobie założyć, można robić to także u nich na stronie. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: podatki, btc, kryptowaluty

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych