Skocz do zawartości


Zwolnienie z podatku

spadek zwolnienie z podatku

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 10 luty 2018 - 21:18

Chcę przeznaczyć spadek (po sprzedaży odziedziczonego mieszkania - mniej niż 1 rok od odziedziczenia) na mały letni domek, który chce postawić na działce. Czy jest jakaś metoda aby odliczyć tą kwotę od podatku? Czy musi to być dom całoroczny? Czy będą to cele mieszkaniowe jeśli to będzie domek letniskowy?

#2 cz.roma

cz.roma

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 256 postów

Napisano 11 luty 2018 - 21:45

"Osoby, które w okresie pięciu lat od chwili nabycia dokonają sprzedaży nieruchomości, muszą zapłacić podatek od dochodu z tej transakcji. Sposobem na zmniejszenie lub całkowitą redukcję podatku jest zakup innej nieruchomości. Ale przepisy – art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – mówią, że takie prawo daje wyłącznie zakup nieruchomości przeznaczonych na własne cele mieszkaniowe. Za takie zaś – co wynika z art. 21 ust 28 – nie uważa się wydatków na zakup gruntu lub budynku albo na budowę czy remont nieruchomości na cele rekreacyjne. Czy to oznacza, że marzenia o zamieszkaniu w spokojnej okolicy na działce rekreacyjnej trzeba opłacić wyższym podatkiem? Wszystko zależy od przeznaczenia Niekoniecznie. To, co ma znaczenie dla organów skarbowych, to cel. Tak to zostało ujęte w przepisach. Zwolnienie dają wydatki na cele mieszkaniowe, zaś prawa do ulgi nie uzyskuje się, kiedy wydatkuje się środki na cele rekreacyjne. Prawo do ulgi nie jest zaś uzależnione od tego, jak działka jest opisana w planie zagospodarowania przestrzennego czy też od tego, jak budynek wykorzystywali poprzedni właściciele. Jeśli więc podatnik kupuje nieruchomość rekreacyjną, ale zamierza w niej zamieszkać na stałe, wówczas może skorzystać z prawa do ulgi. Przykładem może być interpretacja z 25 kwietnia tego roku (1061-IPTPB2.4511.60.2016.2.Acz), wydana przez izbę skarbową w Łodzi. Sprawa, jaką miał podatnik, dotyczyła możliwości skorzystania z ulgi podatkowej po zakupie działki zabudowanej domkiem letniskowym typu „brda”. Działka, którą kupił wraz z żoną, znajduje się na gruntach, oznaczonych jako teren zabudowy letniskowej. Domek również jest typowym budynkiem letniskowym. Jednakże podatnik, jak napisał we wniosku, zamierza dokonać przebudowy, aby domek nadawał się do całorocznego zamieszkiwania. Część prac została już wykonana, a część – jak choćby ocieplenie czy budowa komina – jest właśnie przeprowadzana. Podatnik zapowiedział, że po zakończeniu pracy i po zmianie przeznaczenia domu – co zostanie potwierdzone odbiorem technicznym – zamierza się do niego przeprowadzić. Izba Skarbowa w Łodzi uznała, że podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania z ulgi, związanej z wydatkami na własne cele mieszkaniowe. Urzędnicy przyznali, że w przepisach nie ma ani definicji domu mieszkalnego, ani letniskowego. Ale rozporządzenie o Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych zalicza domy letniskowe do budynków mieszkalnych. W tej sytuacji więc – zdaniem urzędników – znaczenie ma, jak podatnik zamierza wykorzystywać domek letniskowy. Jeśli zamierza robić to sezonowo, wówczas mamy do czynienia z obiektem rekreacyjnym. Jeśli jednak będzie użytkowany w sposób stały, a więc właściciel będzie w nim mieszkał, wówczas mamy do czynienia z realizacją celów mieszkaniowych. Stąd też i decyzja urzędników, że podatnik ma prawo do ulgi."

#3 cz.roma

cz.roma

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 256 postów

Napisano 11 luty 2018 - 21:45

"Osoby, które w okresie pięciu lat od chwili nabycia dokonają sprzedaży nieruchomości, muszą zapłacić podatek od dochodu z tej transakcji. Sposobem na zmniejszenie lub całkowitą redukcję podatku jest zakup innej nieruchomości. Ale przepisy – art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – mówią, że takie prawo daje wyłącznie zakup nieruchomości przeznaczonych na własne cele mieszkaniowe. Za takie zaś – co wynika z art. 21 ust 28 – nie uważa się wydatków na zakup gruntu lub budynku albo na budowę czy remont nieruchomości na cele rekreacyjne. Czy to oznacza, że marzenia o zamieszkaniu w spokojnej okolicy na działce rekreacyjnej trzeba opłacić wyższym podatkiem? Wszystko zależy od przeznaczenia Niekoniecznie. To, co ma znaczenie dla organów skarbowych, to cel. Tak to zostało ujęte w przepisach. Zwolnienie dają wydatki na cele mieszkaniowe, zaś prawa do ulgi nie uzyskuje się, kiedy wydatkuje się środki na cele rekreacyjne. Prawo do ulgi nie jest zaś uzależnione od tego, jak działka jest opisana w planie zagospodarowania przestrzennego czy też od tego, jak budynek wykorzystywali poprzedni właściciele. Jeśli więc podatnik kupuje nieruchomość rekreacyjną, ale zamierza w niej zamieszkać na stałe, wówczas może skorzystać z prawa do ulgi. Przykładem może być interpretacja z 25 kwietnia tego roku (1061-IPTPB2.4511.60.2016.2.Acz), wydana przez izbę skarbową w Łodzi. Sprawa, jaką miał podatnik, dotyczyła możliwości skorzystania z ulgi podatkowej po zakupie działki zabudowanej domkiem letniskowym typu „brda”. Działka, którą kupił wraz z żoną, znajduje się na gruntach, oznaczonych jako teren zabudowy letniskowej. Domek również jest typowym budynkiem letniskowym. Jednakże podatnik, jak napisał we wniosku, zamierza dokonać przebudowy, aby domek nadawał się do całorocznego zamieszkiwania. Część prac została już wykonana, a część – jak choćby ocieplenie czy budowa komina – jest właśnie przeprowadzana. Podatnik zapowiedział, że po zakończeniu pracy i po zmianie przeznaczenia domu – co zostanie potwierdzone odbiorem technicznym – zamierza się do niego przeprowadzić. Izba Skarbowa w Łodzi uznała, że podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania z ulgi, związanej z wydatkami na własne cele mieszkaniowe. Urzędnicy przyznali, że w przepisach nie ma ani definicji domu mieszkalnego, ani letniskowego. Ale rozporządzenie o Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych zalicza domy letniskowe do budynków mieszkalnych. W tej sytuacji więc – zdaniem urzędników – znaczenie ma, jak podatnik zamierza wykorzystywać domek letniskowy. Jeśli zamierza robić to sezonowo, wówczas mamy do czynienia z obiektem rekreacyjnym. Jeśli jednak będzie użytkowany w sposób stały, a więc właściciel będzie w nim mieszkał, wówczas mamy do czynienia z realizacją celów mieszkaniowych. Stąd też i decyzja urzędników, że podatnik ma prawo do ulgi."

#4 cz.roma

cz.roma

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 256 postów

Napisano 11 luty 2018 - 21:46

"Osoby, które w okresie pięciu lat od chwili nabycia dokonają sprzedaży nieruchomości, muszą zapłacić podatek od dochodu z tej transakcji. Sposobem na zmniejszenie lub całkowitą redukcję podatku jest zakup innej nieruchomości. Ale przepisy – art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – mówią, że takie prawo daje wyłącznie zakup nieruchomości przeznaczonych na własne cele mieszkaniowe. Za takie zaś – co wynika z art. 21 ust 28 – nie uważa się wydatków na zakup gruntu lub budynku albo na budowę czy remont nieruchomości na cele rekreacyjne. Czy to oznacza, że marzenia o zamieszkaniu w spokojnej okolicy na działce rekreacyjnej trzeba opłacić wyższym podatkiem?

Wszystko zależy od przeznaczenia

Niekoniecznie. To, co ma znaczenie dla organów skarbowych, to cel. Tak to zostało ujęte w przepisach. Zwolnienie dają wydatki na cele mieszkaniowe, zaś prawa do ulgi nie uzyskuje się, kiedy wydatkuje się środki na cele rekreacyjne. Prawo do ulgi nie jest zaś uzależnione od tego, jak działka jest opisana w planie zagospodarowania przestrzennego czy też od tego, jak budynek wykorzystywali poprzedni właściciele. Jeśli więc podatnik kupuje nieruchomość rekreacyjną, ale zamierza w niej zamieszkać na stałe, wówczas może skorzystać z prawa do ulgi.

Przykładem może być interpretacja z 25 kwietnia tego roku (1061-IPTPB2.4511.60.2016.2.Acz), wydana przez izbę skarbową w Łodzi. Sprawa, jaką miał podatnik, dotyczyła możliwości skorzystania z ulgi podatkowej po zakupie działki zabudowanej domkiem letniskowym typu „brda”. Działka, którą kupił wraz z żoną, znajduje się na gruntach, oznaczonych jako teren zabudowy letniskowej. Domek również jest typowym budynkiem letniskowym. Jednakże podatnik, jak napisał we wniosku, zamierza dokonać przebudowy, aby domek nadawał się do całorocznego zamieszkiwania. Część prac została już wykonana, a część – jak choćby ocieplenie czy budowa komina – jest właśnie przeprowadzana. Podatnik zapowiedział, że po zakończeniu pracy i po zmianie przeznaczenia domu – co zostanie potwierdzone odbiorem technicznym – zamierza się do niego przeprowadzić.

Izba Skarbowa w Łodzi uznała, że podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania z ulgi, związanej z wydatkami na własne cele mieszkaniowe. Urzędnicy przyznali, że w przepisach nie ma ani definicji domu mieszkalnego, ani letniskowego. Ale rozporządzenie o Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych zalicza domy letniskowe do budynków mieszkalnych.

W tej sytuacji więc – zdaniem urzędników – znaczenie ma, jak podatnik zamierza wykorzystywać domek letniskowy. Jeśli zamierza robić to sezonowo, wówczas mamy do czynienia z obiektem rekreacyjnym. Jeśli jednak będzie użytkowany w sposób stały, a więc właściciel będzie w nim mieszkał, wówczas mamy do czynienia z realizacją celów mieszkaniowych. Stąd też i decyzja urzędników, że podatnik ma prawo do ulgi."



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spadek, zwolnienie z podatku

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych