Skocz do zawartości


umorzenie niezapłaconej należności w kosztach


wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kamila

Guest_Kamila
  • Goście

Napisano 06 luty 2018 - 12:13

Dzień dobry, sprawa jest taka, że planujemy umorzenie niezapłaconej przez kontrahenta należności. Należność ta nie jest przedawniona i została wcześniej uwzględniona jako przychód. Proszę o podpowiedź, czy do kosztów uzyskania przychodów może zostać zaliczona jej wartość w kwocie netto czy brutto?



#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 16936 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 luty 2018 - 12:22

Netto

#3 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 16936 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 luty 2018 - 12:24

Ale pamiętaj. Aby należność mogła zostać zaliczona do kosztów podatkowych, jej umorzenie musi być skuteczne. Z art. 508 Kodeksu cywilnego wynika, że zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. O skutecznym umorzeniu należności można mówić wówczas, gdy wierzyciel (tu: spółka) posiada zgodę dłużnika na zwolnienie go z długu. Podobnie wynika z interpretacji indywidualnych: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 marca 2017 r., nr 1462-IPPB3.4510.1123.2016.2.JBB, a także Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 6 listopada 2015 r., IPPB1/4511-1146/15-2/EC (wydanej na gruncie ustawy o PDOF).

#4 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11965 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 luty 2018 - 23:00

"Proszę o podpowiedź, czy do kosztów uzyskania przychodów może zostać zaliczona jej wartość w kwocie netto czy brutto?" - moim zdaniem ta umorzona należność nie może być zaliczona w kup.

O ile pamiętam ustawa o podatku dochodowym określa tę sprawę.



#5 Guest_ADA

Guest_ADA
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2018 - 07:31

Witam, kierownik umorzył odsetki za opóźnienie od należności kontrahenta. Część tych odsetek była księgowana na odpis aktualizujący , a część nie. Czy te odsetki mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych