Skocz do zawartości

Sprzedaż mieszkania po podziale majątku

1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2018 - 02:05

Dzień dobry chodzi mi o kwestię zapłaty podatku od sprzedaży mieszkania nieruchomość nabyłem z byłą żoną w 1999r za cenę 100tyś zł na ten cel był wzięty kredyt i odsetki od kredytu wyniosły 74.100 zł plus inne opłaty notarialne co dało kwotę razem z ceną za mieszkanie 176.700 zł w 2007r był podział majątku i mieszkanie wyceniliśmy na kwotę 154.800 zł z czego była żona nabyła na wyłączną własność część wyposażenia , spłatę na jej rzecz w wysokości 6000 zł oraz ja zobowiązałem się spłacić w całości kredyt hipoteczny . w/w mieszkanie sprzedałem w 2012r za cenę 160.000 zl i tu mam pytanie czy muszę zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania i w razie czego w jakiej wysokości , nadmieniam , że nie złożyłem żadnej deklaracji bo nie wiedziałem że muszę , aż do dnia dzisiejszego kiedy w tej sprawie dostałem wezwanie do US. Proszę o odpowiedź

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2018 - 15:53

Po podziale nieruchomości co do zasady powinno Wam przypaść po 50% udziału. Jeśli wyceniona nieruchomość została na kwotę 154.800zł to Twoim jest połowa z tego. Od drugiej połowy powinieneś zapłacić podatek jeśli sprzedałeś go przed upływem 5 lat. Od wartości tej połowy można odjąć tzw. koszty uzyskania (być może US zaliczy Ci tu spłatę żony i kredytu). Jeśli kupiłeś nową nieruchomość za to - mogłeś nie płacić podatku składając odpowiedni PIT.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych