Skocz do zawartości

Firma a jej koszty - Grafik z oddaniem praw autorskich

grafik działalność podatki jak odliczać oddanie praw autorskich

wróć do serwisu Moja Firma Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_jzk

Guest_jzk
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2018 - 21:07

Hej wszystkim :-)! 

Jest to mój pierwszy post na tym forum, szukałem takiego na którym mógłbym się poradzić dotyczącym firmy i wydaje mi się że to jest idealne :-) ! 

Przejdę do rzeczy, 
Mianowicie, mój aktualny zleceniodawca z którym współpracuje od kilku lat i wykonuje dla niego konkretne dzieła graficzne zmusza mnie do przejścia na b2b. Całość rozliczałem z oddaniem praw autorskich na umowie o dzieło ( dotychczas ) czyli 50% od wartości wykonanego dzieła. Koszty B2B mają zostać pokryte przez zleceniodawce tzn. ZUS, zdrowotne, podatek liniowy ( czy są jeszcze jakieś koszty ?? Na pewno księgowa, ale czy coś jeszcze? ). 

Do czego zmierzam? Już tłumaczę, zastanawiam się nad opłacalnością całego przedsięwzięcia... Otóż koszty jakie wyliczyłem miesięcznie to ok 700-800 zł które mógłbym odliczyć od podatku liniowego. Wyczytałem 2 opcje i tutaj proszę was o nakierowanie mnie czy to poprawnie rozumie ( przedstawię 2 poniżej )

1. Opcja jaką znalazłem w internecie ( w kilku miejscach ) 
Wystawiam fakturę bez vat na 8000 zł --- >> Odliczam od tego ZUS i NFZ, w tym roku to ok 500 zł --- >> Odliczam od tego 19% podatku - 1425 zł --- >> i wychodzi mi suma 6075 zł na czysto. Od podatku 1425 mogę odliczyć 700 zł kosztów, czyli dodaje do kwoty 6075+700 zł = 6775 zł do ręki 

2.Opcja jaką znalazłem w internecie ( też w kilku miejscach )
Wystawiam fakturę bez vat na 8000 zł --- >> Odliczam od tego ZUS i NFZ, w tym roku to ok 500 zł --- >> Odliczam od tego koszty 700 zł --->> Odliczam od tego 19% podatku - 1292 zł --- >> i wychodzi mi suma 5508 zł na czysto. 

I teraz doradźcie mi proszę która z tych opcji jest prawidłowa?

W przypadku założenia że mam UOD i po odliczeniu 1/2 i 18% podatku wychodzi mi 6100 i mam te same koszty 700 zł + nfz 480 zł czyli teoretycznie nadal jestem do przodu... zapewne nie odliczyłem wszystkich kosztów jeszcze związanych z prowadzeniem firmy które na pewno muszą wystąpić. Pytanie czy w przypadku własnej działalności muszę mieć oprogramowanie po mojej stronie czy tak jak dotychczas wszystko może pozostać po stronie zleceniodawcy? Bo jeżeli bierzemy pod uwagę drugą opcję to tak naprawdę gdy mam już wszystko zakupione to nie będąc vatowcem mam tylko 19% zniżki na rzeczy które na nią kupuję a koszty są na tyle małe że zarobię przy tym tylko 300-400 zł ... +/- w przypadku dodatkowych zleceń / dzieł będę na minusie 19% lub będę zmuszony podwyższyć cenę.

Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi  

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: grafik działalność, podatki, jak odliczać, oddanie praw autorskich

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy