Skocz do zawartości


Czy w mojej sytuacji warto jest przestać być VATowcem?


wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Nikt ważny

Guest_Nikt ważny
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2017 - 12:59

Na początek, krótki opis jak to u mnie wygląda: założyłem jednoosobową działalność gospodarczą w styczniu 2017 (zasady ogólne, księga przychodów i rozchodów). Zrobiłem to wyłącznie w celu zmiany mojej umowy z pracodawcą z UoP na B2B. Szef powiedział, że lepiej jeśli zostanę VATowcem, bo będę mógł sobie odliczać podatek od wszelkich produktów, które zakupię, a które będzie można podciągnąć pod działalność. Mówił też, że dla niego to bez różnicy czy będę tym VATowcem, czy nie - będzie mi robił takie przelewy, żebym "na czysto" (po odliczeniu zdrowotnego i podatków) zawsze miał naszą ustaloną kwotę wynagrodzenia.

Przyjmijmy, że wystawiam fakturę na 7000zł netto. Wychodzi 8610 brutto i tyle dostaję przelewem. Od tego (na chwilę obecną) muszę odprowadzić PIT-5 i VAT-7, przy czym ten drugi jest zawsze o wiele większy (ponad 1000zł). Pytanie: czy gdybym przestał być vatowcem od stycznia przyszłego roku, nadal wystawiałbym faktury na kwotę 8610 brutto, ale nie musiałbym wtedy płacić VAT-7? Czy pracodawca jakoś by na tym stracił? Jak widzicie, jestem w tych tematach kompletnie zielony, bo całą księgowość załatwia mi biuro rachunkowe. Po prostu kombinuję jak tu więcej zarobić, żeby się nie narobić ;)



#2 Guest_Nikt ważny

Guest_Nikt ważny
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2017 - 13:03

Ups, skopiowały się style HTML z korektora tekstów (tło tekstu i czerwone wyrazy niesłownikowe), zignorujcie ;P



#3 JanDawko

JanDawko

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 40 postów
  • LokalizacjaLubin

Napisano 21 grudzień 2017 - 01:59

Szefowi nie powinno to nic zmienić 


Odpowiedzią na zapotrzebowania fryzjerów jest https://www.fryzomania.pl/ hurtownia fryzjerska z zasadami!


#4 Guest_Mikołaj

Guest_Mikołaj
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2018 - 17:35

Jaki zarejestrowałeś się do VAt w 2017r, to zwolnienie będziesz mógł wybrać najwcześniej od stycznia 2019r. Podstawa prawna art. 113 ust. 11 ustawy o vat



#5 Guest_JakbyCo

Guest_JakbyCo
  • Goście

Napisano 20 luty 2018 - 03:33

Najlepiej byłoby byś zadał to pytanie specjalistą, wiesz jak to w Internetach... Mogę Ci polecić biuro rachunkowe Gama na Myśliborskiej, oni tam są kompetentni więc wszystko Ci odpowiednio ogarną. Polecam!



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych