Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie - problemy z pracownikiem

rozwiązanie umowy

wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 aisza66

aisza66

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 09:58

Pomocy!!!!
Nauczyciel zatrudniony na umowę zastępstwo za przebywającą na zwolnieniu lekarskim Panią w ciąży rozpoczął pracę od 12 października 2017 r. Dnia 27 listopada 2017 r. zadzwonił że jest chory i że dostarczy zwolnienie lekarskie. Po wielu próbach kontaktu z nim Pani Dyrektor dostała mail, że zwolnienie wyśle pocztą i termin zwolnienia lekarskiego to: 27.11.2017 r. – 06.12.2017 r. oraz prawdo podobnie rozwiąże umowę za porozumieniem stron ponieważ nie opłaca mu się dojeżdżać. Dnia 05 grudnia 2017 r. dotarło do nas pocztą zwolnienie lekarskie oraz pismo na którym widnieje data 01.12.2017 r. informujące że rozwiązuję umowę w trybie natychmiastowym i prosi o przesłanie świadectwa pracy na adres domowym. Szczerz mówiąc Pani Dyrektor nie chciała z tym Panem dalej współpracować ponieważ podczas tak krótkiego zatrudnienia zdążył parę razy chorować albo nie dojeżdżać do pracy z powodu „problemów na trasie” . Pracownik może wypowiedzieć umowę podczas zwolnieni a lekarskiego, zastanawiał mnie jednak ten tryb natychmiastowy. Pytałam się na forum co z tym zrobić i potwierdziliście moje zdanie, że tryb natychmiastowy nie ma tu podstaw ponieważ rozumiem go jako wypowiedzenia bez okresu wypowiedzenia z związku z art.55. KP. Poradziliście, żeby spróbować dogadać się z panem i żeby napisał rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Tak też zrobiłam zadzwoniłam do niego i pan powodził że rzeczywiście użył może złych słów i żebym przesłała mu wzór pisma jak ma wyglądać takie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Tak, też zrobiłam. Pan 07 grudnia napisał mi że zapoznał się z pismem, że l4 ma przedłużone do 11 grudnia 2017 r., więc wysyła rozwiązaniem umowy za porozumiem stron z dniem 11.12.2017 r. i do tego dołącza druk L4. Do tej pory nie dostałam L4 potwierdzającego jego chorobę od 07.12 -11.12.2017 ani obiecanego rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Co w tej sytuacji mamy zrobić? Odpowiedzieć jeszcze na pismo które dotarło do nas 05.12.2017 r. ? Ale co w nim napisać ?? Dodatkowo pan nie odpowiada na maile. Nie wywiązał się ze swoich obowiązków i nie uzupełnia elektronicznego dziennika! Czy czekać na pismo od niego i l4? Ma 7 dni na dostarczenie ale czy liczy się data wysłania czy data wpływu? Pomocy!!!

#2 Guest_art.

Guest_art.
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2017 - 10:35

moim zdaniem

1. masz pismo wypowiadające. ja bym napisał Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
3) przez oświadczenie pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);

2. skąd pomysł art.55.? nic nie piszesz, że zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika ani, że pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika;( to jest w tym art 55- ale może źle czytam

3. pracownik może w każdej chwili złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o pracę w dowolnej formie nikt go od tego nie powstrzyma- tu zresztą wynika to z przesłanego pisma (rozwiązuję umowę w trybie natychmiastowym). co innego możliwe późniejsze  dochodzenie praw pracodawcy, ale kto tego dochodzi przy szeregowych.

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17470 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 grudzień 2017 - 11:18

".......Ma 7 dni na dostarczenie ale czy liczy się data wysłania czy data wpływu? Pomocy!!!......"

Liczy się data wysłania, ale nie zapominaj, że to 7 dni jest bez konsekwencji dla pracownika (obniżenie zasiłku a nie wynagrodzenia chorobowego) ale dostarczyć to może i po 8-10-20.....dniach

#4 aisza66

aisza66

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 11:29

moim zdaniem

1. masz pismo wypowiadające. ja bym napisał Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
3) przez oświadczenie pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);

2. skąd pomysł art.55.? nic nie piszesz, że zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika ani, że pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika;( to jest w tym art 55- ale może źle czytam

3. pracownik może w każdej chwili złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o pracę w dowolnej formie nikt go od tego nie powstrzyma- tu zresztą wynika to z przesłanego pisma (rozwiązuję umowę w trybie natychmiastowym). co innego możliwe późniejsze  dochodzenie praw pracodawcy, ale kto tego dochodzi przy szeregowych.

Tryb natychmiastowy to wypowiedzenie przez pracownika bez okresu wypowiedzenia, więc art 55 Kp. Tak, też radzili mi "koledzy" na innym forum. Dlatego skontaktowałam się z panem, że Pani dyrektor wyrazie zgodę na porozumienie stron ale prosimy o odpowiednie pismo. Pan dnia 07.12.2017 r. wysłał do mnie e-mail że wysyła podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 11.12.2017 r. i ze do tego dołącza l4 które ma przedłużone do 11.12.2017 r. Czekaliśmy do dnia dzisiejszego a pana od 12.12. w pracy nie ma. Czy w tym wypadku odpowiedzieć na pismo z dnia 01.12.2017 r które wpłynęlo do nas 05.12.2017 r., że w związku z brakiem kontaktu z Panem i nie dosłaniem druku L4 rozwiązujemy z panem umowę z dniem 05.12.2017 r. ? Czy tak jak miał pierwsze L4 z dniem 06.12.2017 r. ??

#5 Guest_art.

Guest_art.
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2017 - 13:03

ja bym w aktach osobowych pracownika wsadził posiadane oświadczenie o wypowiedzeniu przez pracownika umowy ( nadal twierdze Art. 30. § 1. 3 nie widzę orzeczenia lekarskiego ani winy pracodawcy) i wystawił świadectwo pracy w wymaganym 7 dniu nie czekając dłużej na nowe pismo od pracownika- pracownik już się określił, czekając na jego kolejne pismo naraża się pani na sankcje za złamie prawa pracy - wystawienie świadectwa po terminie. a co jak nigdy nie "dośle"? będzie pani czekać dalej?

#6 aisza66

aisza66

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 13:46

Pani Dyrektor nie chciała się zgodzić na ten tryb natychmiastowy ze względu an to że Pan nie dopełnił sowich obowiązków, nie uzupełnił dziennika elektronicznego, nie wystawił ocen, nie wysłał też sprawdzianów które podobno przeprowadził. Z rozmowy telefonicznej z Panem uzgodniliśmy ze zmieni treść pisma, i że uzupełni na 100% wszystkie zaległości. Mam nawet maila z dnia  07.12.2017 r. ze wysyła zwolnienie za porozumieniem stron ale z data 11.12.2017 r. bo ma przedłużone zwolnienie i do tego dołącza L4. Nie chcemy czekać tylko nie wiemy czy rzeczywiście było to l4 od 07.12.2017 r. do 11.12.2017 r. jest prawdą i od kiedy możemy panu liczyć NN i jaką datę podać na świadectwie. 

#7 Guest_art.

Guest_art.
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2017 - 14:09

a pani dyrektor zmusi pracownika do przyjścia lub wypełnienia? ma pani to wypowiedzenie za porozumieniem? to pani wybór. bazować na przepisach i tym co ma, czy na obietnicach ( z tego co widze pisze pani WYSYŁA a nie dokonuje rozwiązania)  - w tej chwili jest pani zależna od dobrych chęci pracownika (jutro 14 dzień a pracownika nadal nie widać) , a jakby co to pani będzie odpowiadała a nie on.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozwiązanie umowy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych