Skocz do zawartości


Komornik a wypłata pensji


wróć do serwisu Sektor Publiczny 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2017 - 10:13

Komornik zajął część pensji naszego pracownika. Czy jako pracodawca muszę podejmować jakieś kroki?



#2 edudusia

edudusia

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 04 grudzień 2017 - 10:40

Jak dostaniesz pismo od komornika dopiero podejmujesz właściwe kroki. W piśmie wszystko powinno być czytelnie napisane. Art 87 KP mówi o tym jakich potrąceń z wynagrodzenia można dokonywać i jaka jest kwota wolna od potrąceń.



#3 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20309 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 grudzień 2017 - 11:17

Komornik zajął część pensji naszego pracownika. Czy jako pracodawca muszę podejmować jakieś kroki?

Musisz najpierw przekazać odpowiedź komornikowi, jeśli masz pismo



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2017 - 12:57

Dziękuję. Czekam na pismo w takim razie



#5 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20309 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 grudzień 2017 - 13:17

Przeczytaj co musisz:

komornik zajmując wynagrodzenie pracownika wzywa pracodawcę na podstawie art. 882 par. 1 k.p.c., aby w terminie tygodnia od dnia otrzymania pisma o zajęciu:

  •  przedstawił zestawienie periodycznego wynagrodzenia pracownika za pracę oraz jego dochodu z wszelkich innych tytułów za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie - zestawienie to powinno obejmować każdy z miesięcy oddzielnie,
  •  podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi,
  •  w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę - złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana już egzekucja przez innych wierzycieli pracownika.

Należy pamiętać, że pracodawca jest zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia komornika oraz wierzyciela pracownika o każdej zmianie wyżej wskazanych okoliczności.

W razie rozwiązania stosunku pracy dotychczasowy pracodawca ma obowiązek wpisania w świadectwie pracy informacji o zajęciu wynagrodzenia. Należy wskazać oznaczenie komornika, numer sprawy egzekucyjnej oraz wysokość potrąconych już kwot. Jeżeli dotychczasowy pracodawca zna nowe miejsce zatrudnienia pracownika, wówczas ma obowiązek przesłać nowemu pracodawcy wszystkie dokumenty związane z egzekucją, tj. zajęcie wynagrodzenia i inne pisma komornika, oraz powinien o tym zawiadomić komornika.

Przesłanie zawiadomienia komornikowi ma skutki zajęcia należności dłużnika u nowego pracodawcy od chwili dojścia zawiadomienia do tego pracodawcy.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych