Skocz do zawartości


Pełen etat + chorobowe - jakie wynagrodzenie?


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Patryk

Guest_Patryk
  • Goście

Napisano 15 listopad 2017 - 07:46

Witam,

 

Pracownik jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Wynagrodzenie ustalone na poziomie 2000 zł/brutto. Pracuje w hotelu w systemie trzyzmianowym (hotel czynny 24h/365 dni w roku).
W październiku wyrobił etat (176 godz.) do 24 października - wtedy już miał już komplet godzin. Po tym terminie się rozchorował i dostał zwolnienie lekarskie na 4 dni.
Moje pytanie jest następujące, czy powinien dostać wynagrodzenie podstawowe z tytułu pełnego etatu + za te 4 dni chorobowego?#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 listopad 2017 - 08:09

Przy stałej miesięcznej stawce sposób wyliczania jest niezależny od ilości godzin, które pracownik przepracował, więc zgodnie z par. 11 ust. 1 rozporządzenia mpips w sprawie ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy powinieneś pomniejszyć zgodnie z zasadami.#3 Guest_Patryk

Guest_Patryk
  • Goście

Napisano 15 listopad 2017 - 08:27

Tyle, że pracownik wypracował etat, a dopiero potem zachorował. Na innym forum otrzymałem taką odpowiedź:

"Tak. Wynika to z pewnej niespójności przepisów, gdyż zasady naliczania chorobowego każą je naliczać za każdy dzień niezdolności do pracy, nieważne czy był grafikowo wolny czy roboczy, jednocześnie zgodnie z art. 80 kodeksu pracy pracownikowi należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę, a pracownik wykonał całą miesięczną normę pracy."#4 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3502 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 15 listopad 2017 - 09:34

    Za jeden dzień niezdolności do pracy osobie ubezpieczonej przysługuje wynagrodzenie w wysokości 1/30 podstawy wymiaru świadczenia chorobowego - podstawę po pomniejszeniu składek dzielimy przez 30 dni ( niezależnie od faktycznej liczby dni kalendarzowych w danym miesiącu).

    Otrzymany wynik mnożymy przez procent wynagrodzenia przysługującego za okres zwolnienia lekarskiego, co daje nam wynagrodzenie za jeden dzień choroby, które następnie należy przemnożyć przez liczbę dni niezdolności do pracy.

Aby ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, dzielimy płacę zasadniczą przez 30. Otrzymaną wartość należy pomnożyć przez liczbę dni kalendarzowych zwolnienia lekarskiego. Powstały wynik odejmuje się od płacy zasadniczej i otrzymuje się wynagrodzenie za dni, w których świadczono pracę.
 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych