Skocz do zawartości

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

wróć do serwisu Kadry 32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 30 październik 2017 - 11:55

Witam, w dniu 31.10 konczy mi sie umowa o prace, ktora rozwiazal ze mna pracodawca bez okreslonej przyczyny. W dniu 30.10 dostalam zwolnienie lekarskie do dn. 12.11. Na wielu forach czytam, ze aby dostac zasilek chorobowy moje zwolnienie musi trwac przynajmniej 30dni, jednakze lekarz powiedzial ze nie moze mi przepisac dluzszego zwolnienia. Ogolnie choruje psychistrczynie od dluzszego czasu ale wczesniej nie korzystalam ze zwolnien, zazwyczaj pomagaly leki przeciwlekowe ale aktualnie czuje ze wpadam w depresje. Zwolnienie przepisal mi lekarz rodzinny. Do psychiatry ide dopiero 27.11.Stad moje pytanie czy Zus zaplaci za moje l4 jedli zostalo wystawione przed ustaniem stosunku pracy? Zwolnienie zostanie przedluzone w dn 13.11. Moje kolejne pytanie. Czy z tym l4 musze isc do pracodawcy czy moge je zlozyc od razu w ZUSie? Z pracodawca rozstalam sie w niemilych okolicznosciach i nie chcialabym sie z nim widziec.

#2 Guest_xxx

Guest_xxx
  • Goście

Napisano 30 październik 2017 - 12:14

Witam, w dniu 31.10 konczy mi sie umowa o prace, ktora rozwiazal ze mna pracodawca bez okreslonej przyczyny. W dniu 30.10 dostalam zwolnienie lekarskie do dn. 12.11. Na wielu forach czytam, ze aby dostac zasilek chorobowy moje zwolnienie musi trwac przynajmniej 30dni, jednakze lekarz powiedzial ze nie moze mi przepisac dluzszego zwolnienia. Ogolnie choruje psychistrczynie od dluzszego czasu ale wczesniej nie korzystalam ze zwolnien, zazwyczaj pomagaly leki przeciwlekowe ale aktualnie czuje ze wpadam w depresje. Zwolnienie przepisal mi lekarz rodzinny. Do psychiatry ide dopiero 27.11.Stad moje pytanie czy Zus zaplaci za moje l4 jedli zostalo wystawione przed ustaniem stosunku pracy? Zwolnienie zostanie przedluzone w dn 13.11. Moje kolejne pytanie. Czy z tym l4 musze isc do pracodawcy czy moge je zlozyc od razu w ZUSie? Z pracodawca rozstalam sie w niemilych okolicznosciach i nie chcialabym sie z nim widziec.

Skoro zwolnienie dotyczy ostatnich dni zatrudnienia na umowie o pracę powinnaś je wysłać do pracodawcy. Pracodawca przekaże je później do ZUS i kolejne zwolnienia możesz już zanosić bezpośrednio do ZUSu. 

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 30 październik 2017 - 13:15

Dodam: nie musi w tej sytuacji być 30 dni zwolnienia, ponieważ choroba rozpoczyna się w okresie zatrudnienia.

#4 Guest_lol

Guest_lol
  • Goście

Napisano 30 październik 2017 - 13:58

Dodam, że na zwolnieniu możesz być 180 dni.

#5 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 01 listopad 2017 - 15:01

A w takim przypadku trzeba składać do ZUSu oświadczenie Z-10? Czy pracodawca wysyła papiery bo byliśmy jeszcze wtedy zatrudnieni ? Czy jak to wygląda?

#6 Guest_M

Guest_M
  • Goście

Napisano 13 listopad 2017 - 14:35

A w takim przypadku trzeba składać do ZUSu oświadczenie Z-10? Czy pracodawca wysyła papiery bo byliśmy jeszcze wtedy zatrudnieni ? Czy jak to wygląda?

Pracodawca przekaże do ZUS-u potrzebne dokumenty. Jeśli ZUS będzie potrzebował jeszcze jakiś dokumentów to Cię poinformuje. Zawsze też można podejść do ZUSu i zapytać. 

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 13 listopad 2017 - 14:55

Składasz jeszcze Z-10

#8 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 14 listopad 2017 - 08:19

Składasz jeszcze Z-10

A czy zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia wypłacane jest na podstawie średnich wynagrodzeń z okresu zatrudnienia? Czy od najniższego wynagrodzenia? 

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 14 listopad 2017 - 08:25

Jeśli miałaś mniej niż średnia krajowa to na podstawie twoich średnich wynagrodzeń na podstawie Z03, które prześle były pracodawca, jeśli twoje wynagrodzenie było wyższe niż średnia to ZUS ograniczy do średniej

#10 Guest_noel

Guest_noel
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2017 - 15:11

A jezeli na L4 idzie sie dopiero po zakonczeniu wypowiedzenia? Co wowczas ulega zmianie? Czy tylko to ze L4 skladamy do Zus?

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 15:24

Że musisz zachorować w ciągu 14 dni od zakończenia okresu wypowiedzenia, że zwolnienie musi trwać co najmniej 30 dni bez dnia przerwy, że jeśli zarabiałeś powyżej średniej krajowej to wysokość zasiłku zostanie ograniczona do średniej.

#12 Guest_noel

Guest_noel
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2017 - 15:37

Bardzo dziekuje za pomoc. A czy musze dostarczyc jakies dokumenty do Zus oprocz L4? Rozumiem ze na dostarczenie zwolnienia mam 7 dni roboczych tak?

#13 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 15:39

Dokumenty to Z-10 i świadectwo pracy, masz 7 dni

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2017 - 16:56

Czy jeśli zwolnienie dostałam 22.12 to mogę je zanieść do ZUSu 29.12 czy będzie to już 8 dzień?

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 17:47

Zanieść i z głowy, a nie czekasz i odliczasz

#16 Guest_szesnaście

Guest_szesnaście
  • Goście

Napisano 27 grudzień 2017 - 20:08

Tak ale jutro mi nie po drodze.... stąd pytanie???

#17 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12442 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 grudzień 2017 - 21:46

7 dni liczy się od dnia następnego po otrzymaniu ZLA

#18 Guest_Dorka

Guest_Dorka
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2018 - 12:05

Rozumiem ze liczy sie ciaglosc zwolnien. Ale czy zwolnienia musza trwac po 2 czy 3 tyg czy np tygodniowe a z zachowaniem ciaglosci tez sa rownowazne?

#19 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 03 styczeń 2018 - 12:08

Może być po 2 dni albo 10 albo 30, nieważne, byle nie było przerw

#20 Guest_guest guest

Guest_guest guest
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2018 - 09:45

proszę o pomoc, mam zwolnienie lekarskie po ustaniu stosunku pracy, moja mama jest w szpitalu w innym mieście, jak mam poinformować ZUS, że wyjeżdzam zeby ją odwiedzić i w związku z tym zmieniam miejsce pobytu na 2 dni. Zwolnienie z powodu uszkodzonej łękotki, z numerem 2 może chodzić.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych