Skocz do zawartości

KPiR faktury zaliczkowe i końcowa

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 październik 2017 - 07:04

Witam,mam pytanie do księgowych, które pracują lub pracowały na KPiR. Nie wiem jak i gdzie mam ująć faktury zaliczkowe i końcową. Pierwszy raz mam taki przypadek. Nawet nie wiem czy są dobrze wystawione.... Proszę o pomoc. Prześlę skany tych faktur.

#2 Guest_Marta19

Guest_Marta19
  • Goście

Napisano 15 październik 2017 - 20:04

Witam,mam pytanie do księgowych, które pracują lub pracowały na KPiR. Nie wiem jak i gdzie mam ująć faktury zaliczkowe i końcową. Pierwszy raz mam taki przypadek. Nawet nie wiem czy są dobrze wystawione.... Proszę o pomoc. Prześlę skany tych faktur.

Jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT to faktury zaliczkowe ujmujesz tylko w ewidencji VAT, natomiast fakturę końcową w całej kwocie netto w przychody oraz VAT po różnicy. Jeżeli w dacie wystawienia faktury końcowej masz jeszcze możliwość odliczenia VAT z faktury zaliczkowej wówczas możesz zaksięgować tylko całość faktury końcowej zarówno do VAT, jaki i książki.

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13466 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 październik 2017 - 20:50

Jeśli tu mowa o fakturach zakupowych to kwotę netto z faktury końcowej dajemy w koszty, nastąpiło przejęzyczenie. Dalszą część komentarza popieram.   

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 październik 2017 - 15:02

Jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT to faktury zaliczkowe ujmujesz tylko w ewidencji VAT, natomiast fakturę końcową w całej kwocie netto w przychody oraz VAT po różnicy. Jeżeli w dacie wystawienia faktury końcowej masz jeszcze możliwość odliczenia VAT z faktury zaliczkowej wówczas możesz zaksięgować tylko całość faktury końcowej zarówno do VAT, jaki i książki.

VAT kwartalnie.  Udało mi się zaksięgować w Wapro Kaperze fv zaliczkowe i fv końcową. Fv zaliczkowe są wraz z fv końcową ujęte w "Rejestrze VAT fv zakupowych". Zaś w księdze KPiR jest ujęta fv końcowa (suma fv zaliczkowych i końcowej). Choć zaksięgowałam fv zaliczkowe i pojawiają się na wydruku KPiR, ale nie ma kwot. Zaś w kol. 17 KPiR w uwagach jest "zaliczka oraz kwota". Program sam wszystko zrobił. Ja tylko musiałam odpowiednio wprowadzić, zaznaczyć.

Mam za to inny problem. Na fv są też ŚT na kwotę ok. 49 tys. Pierwsza fv zal. jest na kwotę 62 tys netto, druga zal. na 45 tys, zaś końcowa na 47 tys. Nie mam jak odjąć kwoty ŚT z fv końcowej. Czy mogę odjąć z zaliczkowej? Wtedy w "Rejestrze Vat fv zakupowych" pierwsza fv zal. będzie pomniejszona i zaksięgowana na kwotę ok. 13 tys. netto. W księdze KPiR suma fv zal. i końcowej będzie pomniejszona o kwotę ŚT. Zaś kwotę ŚT zaksięguję osobnym dokumentem.

Mogę tak zrobić?

#5 Guest_karolina

Guest_karolina
  • Goście

Napisano 20 październik 2017 - 14:13

Sprawdz sobie najlepiej na jakis programach online, to jest najlepsze rozwiazanie i sprawdzenie czy prawidlowo cos robisz i myslisz. Ja dzialam na programie ze strony www.systim.pl i tutak zaliczkowe trafiaja do pola "rejestr vat", a wiec po prostu do ewidencji VAT. Natomiast fakturka koncowa jest potraktowana jak kazda inna faktura, wiec uzupelnia sie pole ksiegowania z KPiR jak rowniez rejestr VAT, takwiec operacja ksiegowania i ewidencja vat jest wykonana. 

#6 Darek Piwowarczyk

Darek Piwowarczyk

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 67 postów

Napisano 26 luty 2019 - 17:52

Sprawdz sobie najlepiej na jakis programach online, to jest najlepsze rozwiazanie i sprawdzenie czy prawidlowo cos robisz i myslisz. Ja dzialam na programie ze strony www.systim.pl i tutak zaliczkowe trafiaja do pola "rejestr vat", a wiec po prostu do ewidencji VAT. Natomiast fakturka koncowa jest potraktowana jak kazda inna faktura, wiec uzupelnia sie pole ksiegowania z KPiR jak rowniez rejestr VAT, takwiec operacja ksiegowania i ewidencja vat jest wykonana. 

Dokładnie. Czasem najprościej i najtaniej jest coś zweryfikować na programach dostępnych za darmo w internecie. I już. Często takie programy ogarniają za nas robotę. Faktura zaliczkowa, czy też faktura końcowa trafiają tam we właściwe okienka i to pomaga ;)

#7 Hondek

Hondek

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 45 postów

Napisano 13 wrzesień 2019 - 13:48

Dokładnie. Czasem najprościej i najtaniej jest coś zweryfikować na programach dostępnych za darmo w internecie. I już. Często takie programy ogarniają za nas robotę. Faktura zaliczkowa, czy też faktura końcowa trafiają tam we właściwe okienka i to pomaga ;)

Racja. Ja właśnie mam komplet oprogramowania, tj. program fakturujący Faktura VAT i program księgowy Mała Księgowość z Pakietu Przedsiębiorcy i już o nic nie muszę się martwić. Wystawiam fakturę zaliczkową trafia do rejestrów VAT w MK, wystawiam końcową trafia do dochodowego (KPiR) oraz reszta do VAT. Gdyby ktoś był zainteresowany takim rozwiązaniem to podaję linki...https://www.pakietpr...mala-ksiegowosc

https://www.pakietpr....pl/faktura-vat

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych