Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wliczenie premii do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

wróć do serwisu Kadry 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516510 postów

Napisano 10 październik 2017 - 09:01

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego uwzględnia się premie i inne składniki w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru (czyli z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiła choroba).

Powrót do artykułu: Wliczenie premii do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

#2 Guest_pracownica

Guest_pracownica
  • Goście

Napisano 10 październik 2017 - 09:01

A gdzie się zgłosić jeśli pracodawca nie wliczył należnej premii do podstawy wynagrodzenia przy obliczaniu chorobowego i uważa, że postąpił prawidłowo?

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20420 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 październik 2017 - 09:21

A gdzie się zgłosić jeśli pracodawca nie wliczył należnej premii do podstawy wynagrodzenia przy obliczaniu chorobowego i uważa, że postąpił prawidłowo?

"Zgłosić"?? A gdzie chcesz zgłaszać? może postąpił prawidłowo, sprawdź zapisy w regulaminie wynagradzania najpierw, zażądaj informacji z czego wynika nie wliczanie

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14007 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 październik 2017 - 21:41

Pewnie ta premia nie jest zmniejszana za okres choroby, i dlatego nie jest wliczana do podstawy chorobowego. 

#5 Guest_WANDA

Guest_WANDA
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2018 - 05:55

JESTEM NA L4 6 MIES.PO OPERACJI W UMOWIE JEST PREMIA STALA 5 PROCENT CZY NALEZY MI SIE ONA NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2018 - 10:44

JESTEM NA L4 6 MIES.PO OPERACJI W UMOWIE JEST PREMIA STALA 5 PROCENT CZY NALEZY MI SIE ONA NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM

Odpowiedź masz w poście powyżej, na identyczne zapytanie. Czytanie nie boli.

#7 Guest_Mela

Guest_Mela
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2018 - 20:53

Witam, Od kwietnia mam umowę na okres próbny 3 mieś. Od lipca umowę na rok. Od lipca doszła mi również premia od obrotu wypłacana kwartalnie (lipiec-wrzesień) do 20 października i (październik - grudzień ) do 20 stycznia. Jak będzie liczony zasiłek chorobowy (ciąża) od np.10.01.? Czy będzie to średnia od marca do grudnia ? czy obejmie ona premie za IV kwartał (mimo iż wypłacana jest w styczniu)

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14007 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 grudzień 2018 - 21:45

Jeśli premie nie są zmniejszane z powodu choroby, to nie wchodzą do podstawy wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.

#9 Guest_Helena

Guest_Helena
  • Goście

Napisano 02 marzec 2020 - 14:29

Jeśli premie nie są zmniejszane z powodu choroby, to nie wchodzą do podstawy wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.

Jak "udokumentować" zmniejszanie premii z powodu choroby? Manager działu odejmował 1/31 premii za każdy nieobecny dzień i kwotę ostateczną oddawał do kadr. Kadry twierdzą, że nie było info o zmniejszaniu premii z powodu choroby więc też nie wejdzie ona do zasiłku chorobowego.

#10 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5644 postów

Napisano 02 marzec 2020 - 14:37

A co na to wasz regulamin wynagradzania?

#11 Guest_Helena

Guest_Helena
  • Goście

Napisano 02 marzec 2020 - 14:52

Doczytałam w regulaminie: chorobowe nie ma wpływu na kwotę "nagrody kwartalnej". Czyli zerowa szansa na wliczenie premii do podstawy, czy dobrze rozumiem?

Czy jeśli w ostatnim kwartale przed zakończeniem umowy o pracę w dniu porodu dostanę premię miesięczną zamiast kwartalnej (nie ma mowy w regulaminie o pomniejszaniu jej za chorobowe) to mi to coś pomoże? Czy to będzie tylko kropla w morzu, bo liczone będzie ostatnie 12 miesięcy?

#12 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2020 - 11:20

Witam.
Od 1 kwietnia do ostatniego dnia czerwca firma, w której pracuje skorzystała z tarczy antykryzysowej i zmieniła umowę na 4/5 etatu.
Od 1 lipca nastąpiła zmiana ponownie na pełen etat. Za prace w kwietniu, maju oraz czerwcu firma nie wypłaciła należnych premii sprzedażowych(premie te wypłacane są zawsze z miesięcznym opóźnieniem, czyli np za luty wypłacana jest na początku kwietnia). Zaległe premie zostaną  wypłacone dopiero z pensją za lipiec, czyli na początku sierpnia.

Zdaję sobie sprawę, że po zmianie etatu, zeruje się okres od którego wyliczana jest średnia pensja do L4.
Pytanie:
- jak wyliczona by została pensją należna gdybym w połowie sierpnia poszła na L4? (należy wziąć pod uwagę, że na początku sierpnie otrzymam pensję wraz z zaległymi premiami sprzedażowymi.

#13 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5644 postów

Napisano 12 lipiec 2020 - 14:37

Dobre pytanie.

Nie mam takich sytuacji, ale myślę, że;

1. podstawa na pewno z obecnego etatu,

2. sprawa premii- w ustawie zasiłkowej jest słowo "wynagrodzenie za dany miesiąc", a nie np. wypłacone w danym miesiącu.

W tym przypadku do podstawy wejdzie miesiąc lipiec, a tym samym premia przypadająca za lipiec. Jeśli będzie ona wypłacona z 2 miesięcznym opóźnieniem należy zwolnienie wyrównać.

Ale może ktoś się wypowie, kto wypłaca premie z opóźnieniem.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych