Skocz do zawartości


Wolne za 11.11


wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_kama

Guest_kama
  • Goście

Napisano 06 październik 2017 - 21:50

Pracuję na 1/2 etatu (pon. 8 godz., wt. 7 godz., śr. 5 godz.). Pracodawca zarządził, że do końca okresu rozliczeniowego (31.12.) każdy z pracowników jest zobowiązany wybrać dzień wolny za 11.11. Poinformowano mnie, że mam do wybrania 4 godz. Czy słusznie?

#2 Guest_kama

Guest_kama
  • Goście

Napisano 09 październik 2017 - 16:58

Haaalooo? Czy ktoś coś wie?



#3 Guest_Monia

Guest_Monia
  • Goście

Napisano 09 październik 2017 - 20:35

tak słusznie - pół etatu to 4 godziny

 



#4 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 10 październik 2017 - 07:58

Niesłusznie, bo nawet bez tych dodatkowych 4 godzin nie wypracowujesz pół etatu - gdybyś miała rozkład czasu pracy pn - pt, po 4 godziny, z wyznaczonym dniem wolnym wypadającym w sobotę, te 4 godziny faktycznie powinny być dodatkowo wolne za 11.11.

 

W tym przypadku - przy takim rozkładzie czasu pracy - pracodawca powinien weryfikować czy wypracowujesz normę, jeżeli nie, płaci ci za 'niedogodziny' - w kwartale wyjdzie ich 8, a jeszcze o 4 więcej po udzieleniu dodatkowo wolnych za 11.11.

 

W sumie w kwartale powinnaś wypracować 248 godzin, i bez dodatkowych wolnych wypracujesz tylko 240.

 

Przy normalnym rozliczaniu czasu pracy, to powinien wyznaczyć w okresie rozliczeniowym dodatkowe dni, żebyś 'dopracowała' do normy. Ale może ma tak modus operandi, te godziny niedopracowane nie mają dla niego znaczenia?

 

 

 



#5 Guest_kama

Guest_kama
  • Goście

Napisano 11 październik 2017 - 19:50

Pracodawca wyznaczy mi dodatkowe dni, żeby wypracować normę - takie są u nas zasady. Nie rozumiem tylko dlaczego moja norma za okres październik-grudzień wynosi wg ciebie 248, a nie 244 godziny?

#6 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 12 październik 2017 - 08:48

Mój błąd - faktycznie 244 godziny. Co nie zmienia wg mnie niesłuszności udzielania dodatkowego dnia wolnego, bo dadzą ci wolne 4h, żeby dodatkowo wyznaczyć 8h - nie wiem komu bardziej utrudniają tym życie.

Takie kombinowanie nie wynika z dyspozycji art. 130 par. 2 kp, a wyłącznie z potocznego rozumienia czy wyjaśnienia tego przepisu.



#7 Arkus9

Arkus9

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 12 październik 2017 - 10:54

No, przyznam, że te porady są dość interesujące i przydatne :) Jestem pewien, że z nich skorzystam :)


Masz istny talent do prawienia komplementów, które brzmią jak obelgi


#8 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano dziś, 07:12

Mam problem.

 

Pracownik rozwiązuje umowę o pracę w dniu 27.10. Mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy (01.10-31.12). Czy należy mu oddać dzień wolny za 11.11? Dla pracowników planujemy w grafiku dni wolne w listopadzie (on już wtedy pracował nie będzie).

 

Z góry dziękuję za pomoc



#9 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano dziś, 08:01

Nie, jemu rozliczacie czas pracy za okres 01.10-27.10 - ma do przepracowania 160 godzin, nie bierzecie pod uwagę okresu, w którym pracował już nie będzie.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych