Skocz do zawartości

Korekta wieloletnia VAT

wróć do serwisu Księgowość 232 odpowiedzi w tym temacie

#61 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 10:46

Mi też to kompletnie nie pasuje. Zwłaszcza pokrycie amortyzacji, ale urzędy wydawały interpretacje indywidualne, że trzeba to ujmować. Postaram się poprosić o jakąś taką interpretację u prowadzącego szkolenie. Sama chciałabym to zobaczyć

#62 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 10:57

Pokrycie amortyzacji nie jest faktycznie wykonanym przychodem w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

#63 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 11:05

W ustawie chyba w ogóle termin "przychody wykonane" się nie pojawia. No chyba że ja nie mogę znaleźć...

#64 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 11:15

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności
gospodarczej w przypadku niektórych podatników

&2 pkt 11

"przychodach wykonanych zakładu budżetowego – rozumie się przez to przychody zakładu budżetowego
w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, w tym dotacje przekazane temu zakładowi z budżetu jednostki samorządu
terytorialnego, pomniejszone o kwoty dotacji, które zostały zwrócone, wynikające ze sprawozdania
z wykonania planu finansowego, z których zakład ten pokrywał koszty swojej działalności wykonując przypisane mu
zadania jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem odsetek od środków na rachunkach bankowych zaliczonych
do przychodów z mienia tego zakładu budżetowego oraz odszkodowań należnych temu zakładowi innych niż odszkodowania
stanowiące zapłatę, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy;"

#65 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 11:21

Dokładnie nic niem o przychodach z odpisów amortyzacji.Czyli nie jest przychodem i go nie ujmuję.

#66 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 11:52

Rozporządzenie znam. Szukam gdzieś w ustawie o Finansach publicznych wyszczególnienia przychodów, ale nie ma (oprócz zapisu, który jest w rozporządzeniu)

#67 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 12 grudzień 2017 - 08:22

no to ja też wróciłam ze szkolenia...i potwierdzam to co pisała ona...jak na razie do mianownika wszystko praktycznie tzn wszystkie dotacje, amortyzacja. Pan prowadzący ma na początku stycznia dostać interpretacje indywidualne w tej sprawie więc dowiemy się wtedy czegoś więcej, bo na dzień dzisiejszy to...szkoda gadać.

Mnie zastanawia jak jest z prewspółczynnikiem, czy od nowego roku dalej każdy zb, jb, jst ma swój osobno wyliczony czy łączny dla wszystkich. Dziewczyny na szkoleniu mówiły, że jest już w ustawie, że osobny dla każdej jednostki ale ja się doszukać nie mogę tego, a jak usłyszałam o tej nieszczęsnej amortyzacji to zapomniałam prowadzącego zapytać.

#68 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 12 grudzień 2017 - 09:00

Na moim szkoleniu, mówiono, że nadal osobno pre-wskaźniki :-)

DZ. U. z 2017 Poz. 2024

USTAWA z dnia 1 grudnia 2016 r.o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw1)

Art. 21. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem:
1) art. 1 pkt 3, który wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2017 r.;
2) art. 1 pkt 7–9, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

7) w art. 90 po ust. 10 dodaje się ust. 10a i 10b w brzmieniu:
„10a. W przypadku jednostki samorządu terytorialnego proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się odrębnie
dla każdej z jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego. Przepisy ust. 3–6 i 8–10 stosuje się odpowiednio.
10b. Przez jednostki organizacyjne jednostki samorządu terytorialnego, o których mowa w ust. 10a, rozumie się:
1) utworzone przez jednostkę samorządu terytorialnego samorządową jednostkę budżetową lub samorządowy zakład
budżetowy;
2) urząd gminy, starostwo powiatowe, urząd marszałkowski.”;

#69 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 12 grudzień 2017 - 09:01

Czyli dotacje przedmiotowe i celowe wszystkie dajemy do mianownika?

Amortyzacja, to rozumiem, że pokrycie amortyzacji z konta 760?

#70 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 12 grudzień 2017 - 09:31

Czyli dotacje przedmiotowe i celowe wszystkie dajemy do mianownika?

Amortyzacja, to rozumiem, że pokrycie amortyzacji z konta 760?

tak, wszystkie dotacje co jest dla mnie chore i pokrycie amortyzacji 760 czyli wszystko co masz w RB30

#71 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 12 grudzień 2017 - 09:33

oraz rozwiązanie odpisów aktualizujących należności...o zgrozo :unsure:  :unsure:  :unsure:

#72 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2017 - 11:46

Cudnie

#73 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 12 grudzień 2017 - 11:48

Cudnie

Poczekajmy jeszcze na te interpretacje, które mają być w styczniu, może coś bardziej się rozjaśni. Obiecali wysłać na maila  ;)

#74 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2018 - 14:05

Bierzemy pokrycie amortyzacji do liczenia prewspółczynnika.

Proszę o pomoc jak liczycie ten prewspółczynnik

#75 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2018 - 15:00

a czy wyliczając wskaźnik proporcji  (struktura sprzedaży) dla sprzedaży mieszanej do obrotu doliczamy również noty wystawiane na rzecz gmin i jednostek budżetowych czy je pomijamy?

Dotychczas brane były pod uwagę w liczniku : obrót uzyskany ze sprz. w związku z którymi przysługuje prawo odliczenia podatku naleznego

a w mianowniku : to co w liczniku plus obrót uzyskany ze sprz. w związku z którymi nie przysługuje prawo odliczenia podatku naleznego.

No i zatrzymałam sie nad tym czy noty to obrót  od ktorego nie przysługuje prawo odliczenia pod. naleznego.  ech....

#76 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 11 styczeń 2018 - 07:13

No to ja też podepnę się pod pytanie gościa o to czy wliczamy noty do liczenia proporcji, bo też się na tym zatrzymałam ;)

#77 Guest_bb

Guest_bb
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2018 - 07:28

W liczniku tylko to co jest opodatkowane, bez not.

#78 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2018 - 08:10

Ja też w liczniku mam tylko sprzedaż wyłącznie opodatkowaną.

#79 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2018 - 08:24

Licznik: obrót podlegający VAT (jeśli wstępny prewspółczynnik na 2017 liczyliśmy z danych z 2015 roku to teraz bierzemy 2016, a jeśli liczyliśmy z danych z 2016 to teraz z 2017) minus odwrotne obciążenie dotyczące zakupów. W mianowniku wykonane przychody z Rb30 + dotacje - odsetki bankowe - odszkodowania z ubezpieczeń (w mianowniku jest również pokrycie amortyzacji, rozwiązanie odpisów aktualizujących należności).

#80 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2018 - 08:26

Dodam jeszcze tylko, że licznik liczymy po prostu z deklaracji VAT-7 minusując jedynie odwrotne obciążenie (zakup)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych