Skocz do zawartości

Korekta wieloletnia VAT

wróć do serwisu Księgowość 232 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 14 listopad 2017 - 13:54

Piotr Kowerdej

#42 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 14 listopad 2017 - 14:04

hmmm 11 grudnia też będę u niego na szkoleniu  ;)

#43 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 14 listopad 2017 - 14:19

Ja tez kiedyś byłam. Rzeczywiście, konkretny facet :-)

Teraz niestety w moich okolicach nie ma z nim szkoleń, a do Łodzi np za daleko niestety ...

#44 Guest_Ona

Guest_Ona
  • Goście

Napisano 14 listopad 2017 - 20:32

Ja 5.12 - Warszawa

#45 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 05 grudzień 2017 - 14:17

Byłam na szkoleniu w sprawie korekty rocznej vat.

I tak wg pani prowadzacej

1. Korekta 5-letnia i 10-letnia dotyczy tylko środków trwałych i nieruchomości nabytych od 01.01.2016 r. Nie zmieniamy przeznaczenia środka trwałego, tylko zmieniają się przepisy.

2. Można dokonać zmiany sposobu obliczania pre-wskaźnika i tak np. można liczyć % udział sprzedaż wody dla jst w całej sprzedaży wody. Ja chyba właśnie tak zmienię, jeśli rzeczywisty pre-wskaxnik za 2017 liczony wg rozporządzenia wyjdzie mi niższy niż wg tych metrów wody i jeżeli moja gmina wyrazi zgodę :-)

#46 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 05 grudzień 2017 - 14:28

Szym17, ja bym napisała o interpretację indywid. w sprawie zmiany sposobu liczenia prewskaźnika żeby nie strzelić sobie w stopę  ;)  Już czytałam jakąś interpretację właśnie wodociągów, że zmienili sposób liczenia i nie wiem właśnie czy nie na taki jak Ty przedstawiasz i uznali im to za nieprawidłowe :unsure:  Z tym, że można zmienić sposób liczenia prewskaźnika zgodzę się, bo nawet w ustawie to jest.

#47 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 05 grudzień 2017 - 14:28

u kogo byłaś na szkoleniu?

#48 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 05 grudzień 2017 - 14:37

Szym17, wysłałam interpretacje na maila. Poczytaj

#49 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 05 grudzień 2017 - 14:51

Byłam na szkoleniu u p. Ewy Gogolińskiej (lubię jej szkolenia z VAT).

Mówiła, że tak naprawdę to nie my mamy udowodnić kontrolującemu z US, że robimy dobrze, tylko niech on udowodni, że robimy źle :-)

W sprawie zmiany pre-wskaźnika można się opierać na rozporządzeniu o pre-wskaxnikach, takiej broszurze z MF z listopada 2015.

Dzięki :-)

A jak się odnosisz do tych korekt 5,10 letnich śr. tr. zakupionych od 2016?

#50 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 07:19

Już kilka razy czytałam o tym, że korekta od ŚT nabytych w 2016.

Ja mam jeden ŚT z korektą współczynnika, ale on u mnie nie waha się powyżej 2% więc korekty nie robię. Nie mam ŚT, od których robiłabym korektę prewspółczynnika. 

W poniedziałek będę na szkoleniu to się może czegoś więcej dowiem  ;)

Ona była wczoraj więc może dzisiaj nam coś przekaże  ;)

#51 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 08:10

A i dowiedziałam się, że jeśli, tak jak u mnie, do pre-wsk na 2017 stosowałam dane z 2015, to przy wyliczaniu rzeczywistego pre-wskaźnika z 2017 r, mogę wziąć dane z 2017. Czyli nie będę tak rok do tyłu...

#52 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 08:37

No ja mam dane z 2016 więc że tak powiem na bieżąco ;)

#53 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 09:02

Byłam, wróciłam i ...załamka. Tzn dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie korekta wieloletnia ŚT będzie dotyczyć tylko tych zakupionych po 01.01.2017 r. A zła... dla mnie jest taka, że do mianownika prewspółczynnika póki co ładujemy wszystko. Włącznie z pokryciem amortyzacji, rozwiązaniem odpisów, dotacjami (wszystkimi). W styczniu prowadzący ma dostać 5 interpretacji w pięciu różnych Izbach i jest nadzieja na zmianę frontu skarbówki. Ale na dziś sposób jest taki, że bierzemy wszystko

#54 Guest_jas

Guest_jas
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 09:17

Możesz brać dane z 2017 ale możesz z 2016r. Dla mnie korzystniej wychodziłoby z 2016. Sprawozdanie finansowe zatwierdzone mam z 2016. a nie z 2017

#55 Szym17

Szym17

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 09:44

Ona - zakupionych po 01.01.2017 czy 01.01.2016?

Ja nie daję pokrycia amortyzacji i tych innych przychodów, dotacje daję przedmiotowe i celowe. Nie dawałam do obliczania na 2017 i nie będę teraz.

Pokrycie amortyzacji to po prostu bez sensu, to jest tylko zapis tak naprawdę "techniczny" żeby się strony kont zgadzały...

#56 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 09:49

ona, mam interpretację, że dotacji np celowych, które związane sa z działalnością gospodarczą nie bierzemy 0112-KDIL1-1.4012.137.2017.1.MW

Korekta chyba tych zakupionych po 01-01-2016 tak?

A jak te dotacje mają się do tego:

" roczny obrót z działalności gospodarczej w rocznym obrocie podatnika z działalności gospodarczej powiększonym o otrzymane przychody z innej działalności, w tym wartość dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, otrzymanych na sfinansowanie wykonywanej przez tego podatnika działalności innej niż gospodarcza (metoda „obrotowa”)"

Czy to należy rozumieć, że przychody czyli wszystkie dotacje i te do działalności gospodarczej i innej niż gospodarcza?

Mam dotację przedmiotową do mieszkań (działalność gospodarcza) i celową-inwestycja mieszkania (działalność gospodarcza) to mam je wliczać do mianownika skoro one z działalnościa inna niż gospodarcza nie mają nic wspólnego?

#57 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 10:01

Pytania padały kilkukrotnie i prowadzący twierdził, że zgodnie z interpretacjami, które są na dziś wydawane WSZYSTKO wliczamy, czyli wszystkie dotacje, pokrycie amortyzacji itd. O pokrycie amortyzacji specjalnie dopytywałam i mówił, że nie ważne że zapis techniczny (tak jak rozwiązanie odpisu), jeśli jest w sprawozdaniu w przychodach (a jest) to bierzemy do mianownika. Dotacje celowe obowiązkowo. O to właśnie toczy się cały bój i spór z Urzędami, bo niektórzy mają naprawdę milionowe te dotacje i u nich prewspółczynnik spada do 10% nawet. Obiecał po otrzymaniu interpretacji w styczniu wysłać je uczestnikom szkolenia i na początku lutego zrobić kolejne, żeby jakoś to wszystko zebrać. Ja rozumiem, że bez sensu, że zapisy techniczne itd. Mówię tylko jak to przedstawiał szkolący, a akurat jego szkolenia i opinie uważam za całkiem wiarygodne

#58 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 10:02

A korekta to chyba zależy od kiedy prewspółczynnik.. Obowiązkowy przecież dla wszystkich od 01.01.2017

#59 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 10:04

obowiązkowy prewspółczynnik był od 01-01-2016, centralizacja była od 01-01-2017 ale jedno z drugim ma niewiele wspólnego przynajmniej dla zb

#60 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 10:22

Pokrycie amortyzacji ?

Ja byłam na szkoleniu też i mówili że,pokrycia amortyzacji nie ujmujemy.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy