Skocz do zawartości

Przekroczenie I progu podatkowego

wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_kcicha

Guest_kcicha
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2017 - 09:45

Witam,

bardzo proszę o pomoc:

pracownik w miesiącu wrześniu przekroczy I próg podatkowy:

od października opodatkowanie 32 % i zaprzestanie rozliczania kwoty zmniejszającej podatek(46,33).

Czy jeśli pracownik we wrześniu złoży oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem - można nadal naliczać 18% a co z kwotą zmniejszającą podatek(46,33)?

#2 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14999 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 wrzesień 2017 - 11:29

Witam,

bardzo proszę o pomoc:

pracownik w miesiącu wrześniu przekroczy I próg podatkowy:

od października opodatkowanie 32 % i zaprzestanie rozliczania kwoty zmniejszającej podatek(46,33).

Czy jeśli pracownik we wrześniu złoży oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem - można nadal naliczać 18% a co z kwotą zmniejszającą podatek(46,33)?

Znalazłam dwa różne stanowiska

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2017 - 12:44

Znalazłam dwa różne stanowiska

bardzo proszę o link

#4 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14999 postów

Napisano 26 wrzesień 2017 - 13:06

Już skasowałam, nie będę teraz szukała......jeden był na podatki.biz, a drugi podatki.gospodarka

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11346 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 wrzesień 2017 - 21:50

W takim przypadku liczysz mu 18 % podatku i nie stosujesz ulgi podatkowej 46,33 zł. 

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2017 - 05:55

W takim przypadku liczysz mu 18 % podatku i nie stosujesz ulgi podatkowej 46,33 zł. 

taką informację znalazłam, że stosować 18% podatku, ale i ulgę również ?!

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11346 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 wrzesień 2017 - 07:06

zajrzyj do ustawy o pdof, skoro nie wierzysz 

#8 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14999 postów

Napisano 27 wrzesień 2017 - 07:29

Ustawa nie rozstrzyga w sposób jednoznaczny takiej sytuacji, więc odsyłanie do ustawy na niewiele się zda.

Poniżej z e-gospodarka:

"Zgodnie z obecnymi regulacjami prawnymi, zakład pracy (jako płatnik) pomniejsza zaliczkę na podatek obliczoną od należności wypłacanych pracownikowi w związku z zawartą umową o pracę o kwotę 46,33 zł miesięcznie, o ile zostanie mu przedłożone przez pracownika odpowiednie oświadczenie (na druku PIT-2) w tym zakresie. Wejście dochodów w wyższy próg podatkowy powoduje, że od następnego miesiąca zaliczka na podatek będzie liczona wg wyższej - 32% stawki podatku. Ponadto - poczynając od tego miesiąca przy liczeniu zaliczki na podatek płatnik nie może uwzględniać kwoty zmniejszającej.

Stosowania kwoty zmniejszającej płatnik powinien przy tym zaniechać także wówczas, gdy sam podatnik (pracownik) złoży mu oświadczenie, że za dany rok jego dochody (opodatkowane skalą podatkową) przekroczą kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (czyli 85 528 zł). Tutaj druku urzędowego już nie ma.

W takim przypadku zakład pracy, poczynając od miesiąca następującego po tym, w którym otrzymał stosowne oświadczenie, obowiązany jest ustalać i pobierać zaliczkę na podatek bez pomniejszania jej o wskazaną wyżej kwotę 46,33 zł."

#9 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14999 postów

Napisano 27 wrzesień 2017 - 07:32

A tu następny:

"

Pobór zaliczek na podatek dochodowy przez zakład pracy

Jeśli pracownik, stosownie do postanowień art. 32 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT), przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie PIT-2, w oparciu o które ten zakład pracy będzie właściwy do pomniejszania zaliczki na podatek dochodowy, wówczas co do zasady zakład pracy będzie pomniejszał tę zaliczkę o 46,33 zł (czyli 1/12 z kwoty 556,02 zł). Będzie tak jednak jedynie do miesiąca, w którym wynagrodzenie będzie opodatkowane według stawki 18%. Jeśli zastosowanie znajdzie stawka 32%, wtedy zakład pracy musi zaprzestać pomniejszania zaliczki na podatek dochodowy o owe 46,33 zł.

Oznacza to, że sposób wyliczania zaliczek na podatek dochodowy nie zmieni się tylko w odniesieniu do tych pracowników, których wynagrodzenie jest opodatkowane według stawki 18%.

Od tej zasady przewidziane są dwa wyjątki. Pierwszy z nich funkcjonuje także w stanie prawnym obowiązującym do końca 2016 r. Zgodnie z art. 32 ust. 1a ustawy o PIT, jeśli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź jako samotny rodzic, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu dochody podatnika:

• nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej – zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę 46,33 zł,
  • przekroczą górną granicę pierwszego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej – zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu (i nie są pomniejszane o 46,33 zł).

Drugi wyjątek jest nowym rozwiązaniem. Zgodnie z art. 32 ust. 1e ustawy o PIT podatnik będzie miał prawo złożenia płatnikowi oświadczenia, że za dany rok jego dochody przekroczą kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali. W rezultacie począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone to oświadczenie, płatnik będzie pobierał zaliczki bez pomniejszania o 46,33 zł."

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11346 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 wrzesień 2017 - 14:28

a moim zdaniem jest ten przepis w Art. 27 ust. 1b ustawy o pdof

#11 Guest_MAGDA

Guest_MAGDA
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 08:01

WOBEC TEGO CO MAM POCZĄĆ????MAM PRACOWNIKA KTÓRY ZŁOŻYŁ PIT-2 (ZARAZ PO PODPISANIU UMOWY O PRACĘ A BYŁO TO BARDZO DAWNO TEMU) A W UBIEGŁYM MC PRZEKROCZYŁ PRÓG PODATKOWY I Z 18% WSKOCZYŁ NA 32%. TERAZ BĘDĘ LICZYĆ MU KOLEJNA WYPŁATĘ-PODATEK ZOSTAWIAM TEN 32% ALE CZY WOBEC TEGO MAM NIE UWZGLĘDNIAĆ JUZ ULGI PODATKOWEJ?

#12 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14999 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 08:30

A kto ma za ciebie zdecydować?

#13 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3305 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 06 grudzień 2017 - 09:32

WOBEC TEGO CO MAM POCZĄĆ????MAM PRACOWNIKA KTÓRY ZŁOŻYŁ PIT-2 (ZARAZ PO PODPISANIU UMOWY O PRACĘ A BYŁO TO BARDZO DAWNO TEMU) A W UBIEGŁYM MC PRZEKROCZYŁ PRÓG PODATKOWY I Z 18% WSKOCZYŁ NA 32%. TERAZ BĘDĘ LICZYĆ MU KOLEJNA WYPŁATĘ-PODATEK ZOSTAWIAM TEN 32% ALE CZY WOBEC TEGO MAM NIE UWZGLĘDNIAĆ JUZ ULGI PODATKOWEJ?

Oczywiście,że nie uwzględniasz ulgi .

To, w jaki sposób należy obliczać zaliczki na podatek dochodowy, zostało wskazane w art. 27 ust. 1b ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy:

1. w przypadku podatników, których dochody nie przekroczą kwoty stanowiącej górnej granicy pierwszego przedziału skali  - kwota zmniejszająca podatek wynosi 556 zł 02 gr rocznie;
  2. w przypadku podatników, których dochody przekroczą kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali  - zaliczki nie pomniejsza się o kwotę zmniejszającą podatek.

W przypadku, gdy zaliczki na podatek dochodowy wylicza płatnik (zakład pracy), wówczas dopóki dochód pracownika nie przekracza 85.528 zł, sposób ich wyliczania jest analogiczny, jak w latach ubiegłych. Jeśli jednak zostanie ona przekroczona i zastosowanie znajdzie stawka 32%, wtedy zakład pracy musi zaprzestać pomniejszania  zaliczki na podatek dochodowy kwotę zmniejszającą podatek.

#14 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 13:33

Zosia/Agnieszka Twoja pomoc jest wręcz nieoceniona...

Maria DZIĘKUJĘ SERDECZNIE!

#15 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14999 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 13:55

"WOBEC TEGO CO MAM POCZĄĆ????"

"ALE CZY WOBEC TEGO MAM NIE UWZGLĘDNIAĆ JUZ ULGI PODATKOWEJ?"

No brawo!!! Ktoś/Forum za ciebie zdecydowało :P

W razie kontroli podaj im namiary, kto ci doradził :lol:

#16 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 16:25

W razie kontroli podam przytoczoną przez Marie podstawę prawną a że zdążę to przepraktykować będę wiedziała o czym mówię.

#17 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14999 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 17:24

Gdybyś nie była leniwa i zarozumiała przeczytała byś wyżej cytowane przeze mnie dwie różne interpretacje,co oznacza,że nie jest to tak jednoznaczne jak traktuje sucho przepis,ale tacy jak ty wolą kiedy ktoś poda im gotowca i nie ważne dobrze, czy źle.

#18 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 20:43

Nie rozumiem Ciebie.Wolę zapytać kogoś kto ma większą wiedzę ode mnie niż robić błędy a podobno kto pyta nie błądzi.Forum traktuję trochę jak szkolenie.Tam tez interpretuje się przepis na przykładach a jak sie czegos nie wie to sie zadaje pytania.W czym zatem widzisz problem?Czy dla Ciebie tak dziwne jest ze ktoś zwraca się tu po pomoc? Nikt nie jest tu na siłę.Niefajne jest to,ze wchodząc na forum i zadając tu pytanie od razu nazywasz mnie leniem albo zarozumialcem.Nie wiem może źle rozumiem cel tego forum...może mogą się tu konsultować tylko takie mądrale jak Ty.

#19 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14999 postów

Napisano 06 grudzień 2017 - 20:47

Wogóle nie zrozumiałaś mojego wpisu.... nie dziwi mnie to.

#20 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2017 - 21:07

No nie zrozumiałam widocznie.A Ty znów mnie obrażasz.Kto Ci dał przyzwolenie do takiego zachowania?Kindersztuba wyniesiona dawno temu z domu nie pozwala mi odpowiadać w tym samym stylu.Ciekawa jestem czy chciałabyś szukając pomocy być potraktowana przez kogos w sposób jaki prezentujesz.Jeśli jestes młoda mogę Ci wybaczyć.Z czasem moze nabierzesz pokory a osobie starszej to zwyczajnie nie przystoi.Dobrej nocy i mniej nadęcia.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych