Skocz do zawartości

Mieszkanie

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2017 - 18:55

Witam

Mam dwa mieszkania:

Jedne mieszkanie wynajmuję, nabyłem je w przetargu jako „Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego” w 2004 roku, później w roku 2008 zostało przekształcone na pełną odrębną własność, tutaj mam akt notarialny spisany tylko na mnie.

Na drugie mieszkanie mam akt notarialny z roku 2010 spisany na mnie i na żonę, jednak 80% pieniędzy podarowali mi rodzice. Tutaj mam spisaną darowiznę tylko na mnie, wszystko zgłoszone do Urzędu skarbowego.

Mojej żonie się coś powaliło w głowie i chce odejść. Ślub braliśmy w 2006 roku, nie mamy rozdzielności majątkowej.

Moje pytanie brzmi czy jeśli żona będzie się sądownie domagała podziału majątku czy połowa wartości obydwóch mieszkań się jej należy?

Pozdrawiam

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2017 - 21:04

Do pierwszego mieszkania nie ma prawa, bo nabyłeś je przed zawarciem zw. małżeńskiego. Natomiast co do drugiego...trochę zależy od tego, czy potrafisz udowodnić, że 80% zapłaciłeś Ty. 

#3 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2017 - 06:51

Dziękuje za odpowiedź

Mam tylko taką wątpliwość co do pierwszego mieszkania, bo akt notarialny został spisany dwa lata po zawarciu związku.

Co do drugiego mieszkania mam spisane umowy darowizny, czy to wystarczy?

pozdrawiam

#4 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2017 - 13:28

Liczy się fakt nabycia. 

Nie wiem czy wystarczy akt darowizny - powinno być w akcie notarialnym zaznaczone, że Ty wpłaciłeś 80% wartości mieszkania, wówczas byłaby pewność.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych