Skocz do zawartości

Zdjęcie

Fundusz Pracy - umowa zlecenia

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gościówa35

Gościówa35

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 25 wrzesień 2017 - 14:18

Mam pytanie odnośnie odprowadzenia składki na FP od umowy zlecenia.

Jedyny tytuł do ubezpieczeń.

Umowa zawarta od 21.08.2017 - 20.11.2017. Na umowie wskazano łączną ilość godzin 522, ze stawką godzinową 13,00 zł brutto/godz.

Dodatkowo rozpisano miesięcznie ilość godzin do przepracowania, tj:

sierpień 74 godz, wrzesień 166, październik 178 i listopad 104.

Zawarto również zapis , iż w danym miesiącu będzie przysługiwało wynagrodzenie:

w sierpniu 74x13 zł = 962,00 itd...

Czy powinnam odprowadzić składkę na FP za miesiąc sierpień?

Według mnie jest tu bardziej określona stawka za godzinę i zmienne wynagrodzenie miesięczne więc chyba FP byłby uzależniony od przychodu w danym miesiącu?

Zastanawiam się czy powinnam dokonań przeliczenia, tylko jak, skoro nie mam stałego, miesięcznego wynagrodzenia.

Jakieś sugestie?

#2 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3276 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 25 wrzesień 2017 - 14:37

W sierpniu nie opłacasz składki na FP.

Składki na Fundusz Pracy opłaca się od takich umów cywilnoprawnych, których podstawa wymiaru jest równa lub wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Jeżeli umowa jest zawarta na kwotę poniżej 2000 brutto w 2017 roku,  w przeliczeniu miesięcznym, to składek na Fundusz Pracy się nie odprowadza.

Ponadto Fundusz Pracy jest obligatoryjny jedynie dla tych zleceniobiorców, którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Gdy składki na ubezpieczenie społeczne są dobrowolne, osoba wykonująca umowę cywilnoprawną nie jest objęta Funduszem Pracy.
Zwolnieni z obowiązku opłacania Funduszu Pracy są zleceniobiorcy, którzy przekroczyli określony wiek. Dla kobiet granica została ustanowiona na 55 roku życia, dla mężczyzn na 60.

#3 Gościówa35

Gościówa35

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 25 wrzesień 2017 - 14:41

czyli dobrze obliczyłam, bo zaczęło mnie zastanawiać miesięczne przeliczenie. Rozumiem, że w przypadku jeśli miałabym umowę zawartą od 15 sierpnia do 30 października oraz zapis w umowie, że miesięczne wynagrodzenie zleceniobiorcy wynosi przykładowo 2100, to musiałabym dokonać przeliczenia za miesiąc sierpień gdyż mam wskazane wynagrodzenie w stawce miesięcznej, tak?

czy ja to dobrze rozumiem?

#4 Gościówa35

Gościówa35

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 25 wrzesień 2017 - 14:42

i jeśli w przeliczeniu wynik byłby co najmniej równy minimalnemu to wtedy opłacam FP jak poniżej to nie

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych