Skocz do zawartości


koszty uzyskania przychodów a koszty pośrednie - umowa o dzieło, bez działalnosci gosp.


1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_potrzebpomocy

Guest_potrzebpomocy
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2017 - 12:23

Zawarłam umowę o dzieło na remont małego mieszkania z osobą fizyczną nieprowadzącą pozarolniczej działalności gospodarczej - sama również jestem osobą fizyczną bez działalności gospodarczej.
W kosztorysie powykonawczym prac remontowych wykonanych w moim mieszkaniu ujęte są tzw. "koszty pośrednie". Podstawą prawną tego kosztorysu jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym.
Definicja kosztów pośrednich zawarta w ww. rozporządzeniu jest następująca: "ilekroć mowa o: kosztach pośrednich — należy przez to rozumieć składnik kalkulacyjny wartości kosztorysowej, uwzględniający nieujęte w kosztach bezpośrednich koszty zaliczane zgodnie z odrębnymi przepisami do kosztów uzyskania przychodów, w szczególności koszty ogólne budowy oraz koszty zarządu;" (§ 1, pkt. 2 -  ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury).
-------------------------------------------
Jakie przepisy określają wskaźnik procentowy kosztów pośrednich (kosztów uzyskania przychodów) poniesionych przez osobe fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w zakresie robót budowlanych (wykończeniowych, remonty)?
---------------------------------------------------
Uważam, iż zgodnie z przytoczoną definicją zawartą w podstawie prawnej do sporządzenia ww. kosztorysu prac remontowych - koszty pośrednie to koszty uzyskania przychodów. W związku z tym, że została zawarta umowa cywilnoprawna (konkretnie umowa o dzieło bez przeniesienia praw autorskich) pomiędzy dwoma osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej - na wykonanie remontu mieszkania (wykonawca remontu nie prowadził i nadal nie prowadzi działalności gospodarczej) to koszty pośrednie (koszty uzyskania przychodów) tegoż wykonawcy określają przepisy zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z którą wysokość kosztów pośrednich (kosztów uzyskania przychodów wynikających z tej konkretnej umowy) wynosi 20% w przypadku umowy o dzieło bez przeniesienia praw autorskich.


Czy mam rację?#2 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12073 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 wrzesień 2017 - 21:57

- wykonanie remontu czegokolwiek nie kwalifikuje się jako umowa o dzieło

- koszty ustawowe 20 % nie dotyczą umowy zawartej pomiędzy osobami fizycznymi  

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych