Skocz do zawartości


wydatki strukturalne - zmiany


wróć do serwisu Księgowość 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2017 - 08:01

Z dniem 2 września 2017 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o finansach publicznych, wprowadzone ustawą z 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1475).

 

Zniesiony został obowiązek klasyfikowania wydatków publicznych według dodatkowych kodów wydatków strukturalnych i sporządzania sprawozdań budżetowych w tym zakresie.

 

Zosiu, dobrze rozumiem, że w 2018 r. nie trzeba będzie sporządzać już sprawozdania o wydatkach strukturalnych za 2017 r.?

Ale do końca roku mamy nadal dokonywać wyodrębnienia wydatków strukturalnych, czy od teraz ich nie wyodrębniać? Czy w ogóle tak można?



#2 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2873 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 08 wrzesień 2017 - 08:20

odpowiedz masz w poradniku rachunkowości budzetowej  nr 9 "

Odpowiedź Ministerstwa Rozwoju: Wejście w życie wskazanych zmian w ustawie o finansach publicznych spowoduje, iż nie będzie podstaw zobowiązujących jednostki do stosowania klasyfikacji wydatków strukturalnych. Biorąc jednak pod uwagę nadal obowiązujące rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości, które określa obowiązek sporządzania sprawozdań m.in. o wydatkach strukturalnych, a także fakt, iż podstawowym okresem rozliczeniowym jest rok budżetowy – zdaniem DBR do końca roku 2017 jednostki powinny prowadzić ewidencję na dotychczasowych zasadach i w dotychczasowej szczegółowości. Na podstawie tej ewidencji winno zostać sporządzone roczne sprawozdanie o wydatkach strukturalnych Rb-WSa oraz Rb-WSb. Zmiana zasad powinna nastąpić od 1 stycznia 2018 r.

Dorota Chlebosz

dyrektor Departamentu Prawnego

w Ministerstwie Rozwoju"



#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2017 - 08:52

Gabi, bardzo Ci dziękuję!



#4 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2873 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 08 wrzesień 2017 - 10:03

proszę



#5 Rafael22

Rafael22

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 12 wrzesień 2017 - 13:28

Na stronkach RIO jest pismo z MF nr PG8.4181.11.2017 z dnia 7 września 2017:

 

 

Szanowni Państwo,

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 1475), która w art. 11 zawiera zmianę ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870 z późn. zm.), uchylającą obowiązek stosowania przez jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych dodatkowej klasyfikacji, tj. klasyfikacji wydatków strukturalnych, zwracam się z uprzejmą prośbą o poinformowanie nadzorowanych przez Izbę jednostek sektora samorządowego o braku konieczności dalszego ewidencjonowania wydatków strukturalnych, jak również o przekazanie informacji, iż w związku z wprowadzonymi zmianami wygasa obowiązek sporządzania i przekazywania do Ministerstwa Finansów rocznego sprawozdania Rb-WSa za rok 2017 oraz ewentualnych korekt dotyczących sprawozdań za lata ubiegłe.

Jednocześnie informuję, że w chwili obecnej trwają prace nad zmianą rozporządzenia Ministra Finansów w sprawne sprawozdawczości budżetowej odnoszące się do sprawozdawczości wydatków strukturalnych, w tym uchylające wzory sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb.

Ponadto zauważa się, że w związku z uchyleniem podstawy prawnej rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz. U. Nr 44 poz. 255) utraciło swoją moc obowiązującą z dniem wejścia w życie wymienionej na wstępie ustawy.

 


 



#6 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1024 postów

Napisano 13 wrzesień 2017 - 06:12

Na stronkach RIO jest pismo z MF nr PG8.4181.11.2017 z dnia 7 września 2017:

 

 

 

podasz link?



#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2017 - 07:49

Też nie mogę znaleźć tego pisma.
Rafael22, podasz link?



#8 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1024 postów

Napisano 13 wrzesień 2017 - 10:40

http://rio.opole.pl/...a-rok-2017.html



#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2017 - 13:44

Serdecznie Ci dziękuję!



#10 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1024 postów

Napisano 13 wrzesień 2017 - 17:49

Proszę :) ja też sama nie mogłam znaleźć, mam to się dzielę ;)



#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2017 - 18:30

Gabi czy dobrze rozumie ze nie musimy juz stawiac pieczatki i ewidencjonowac wydatkow strukturalnych? Od 01 września?

#12 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2873 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 18 wrzesień 2017 - 18:50

tak



#13 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1024 postów

Napisano 19 wrzesień 2017 - 06:27

Gabi czy dobrze rozumie ze nie musimy juz stawiac pieczatki i ewidencjonowac wydatkow strukturalnych? Od 01 września?

 a z linku to nie wynika nie?



#14 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2873 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 19 wrzesień 2017 - 12:11

szlemka nie czepiaj się ;) :)



#15 Guest_Venesa

Guest_Venesa
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2017 - 12:48

DOKŁADNIE OD 3.09. nie prowadzimy ewidencji



#16 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1024 postów

Napisano 19 wrzesień 2017 - 12:57

szlemka nie czepiaj się ;) :)

wiem, wiem ;)



#17 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1024 postów

Napisano 19 wrzesień 2017 - 12:59

DOKŁADNIE OD 3.09. nie prowadzimy ewidencji

a skąd taka data 3.09?



#18 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 08:03

Termin powyższy dlatego,

że USTAWA z dnia 7 lipca 2017 r.
o zmianie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych
w perspektywie finansowej 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw

 

została ogłoszona 2 sierpnia, a wchodzi w życie w tym akurat względzie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.



#19 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 08:17

Przepraszam, akt wszedł w życie 2 września, a nie trzeciego. Źle policzyłam dni.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

1 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych