Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Staż pracy a licencjat

staz

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ZIBI

Guest_ZIBI
  • Goście

Napisano 07 wrzesień 2017 - 14:41

Cześć,

czy pracodawca ma obowiązek poprawy świadectwa pracy? Poprzedniemu pracodawcy dostarczyłen tylko dyplom z 2 stopnia studiów, co dawało mi 20 dni urlopu. Całkiem niedawno dowiedziałem się, ze juz od licencjatu mam 8 lat stażu i pracując na MGR już praca mi powiększała staż pracy co skutkuje tym, że miałem prawo do 26 dni tyle, że o tym nie widziałem. 

Kiedy upominiałem się o to u pracodawcy dostałem odpowiedź z kadr, że dni urlopowe zostały poprawnie wyliczone na podstawie dostępnych dokumnetów. I teraz czy pracodawca ma obowiązek poprawić świadectwo pracy i wypłacić mi ekwiwalent za 6 dni jeżeli dopiero teraz dostarczyłem dyplom z licencjatu?

#2 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 07 wrzesień 2017 - 19:22

Moim zdaniem tak

#3 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 07 wrzesień 2017 - 20:33

Moim zdaniem - nie. Dokument, który ma wpływ na uprawnienia pracownicze powinien być przedłożony w trakcie zatrudnienia. Były pracodawca absolutnie nie ma obowiązku poprawiania świadectwa pracy oraz wypłaty ekwiwalentu, ponieważ nie przedstawiłeś w trakcie zatrudnienia dokumentu, który wpłynąłby na prawo do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#4 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8922 postów

Napisano 08 wrzesień 2017 - 09:13

pracodawca ma obowiązek przeliczenia urlopu, wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystane dni urlopu oraz korekty świadectwa pracy

#5 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2017 - 10:35

Gdyby pracodawca był w posiadaniu tych dokumentów w momencie ustania stosunku pracy, to obowiązek przeliczenia i korekty świadectwa ma, ale dostarczenie tych dokumentów po rozwiązaniu stosunku pracy ten obowiązek wyłącza - w dużym uproszczeniu celem byłego pracownika nie jest skorzystanie z urlopu, a chęć dodatkowego zysku.

Niedostarczając dokumentów pozbawił pracodawcę możliwości udzielenia mu urlopu w naturze, tym samym nie skorzystał z przysługującego prawa do wypoczynku - nie ma podstawy do roszczenia z tego tytułu. Kłania się art. 8 kp - działanie lub zaniechanie uprawnionego nie korzysta z ochrony, jeżeli jest sprzeczne z przeznaczeniem tego prawa - czy innym jest ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a czym innym roszczenie z tego tytułu będące konsekwencją wcześniejszego zaniechania, tu niedostarczenia odpowiednich dokumentów.

#6 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8922 postów

Napisano 08 wrzesień 2017 - 11:51

roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia wymagalności;

gdy pracownik z opóźnieniem dostarczy dokumenty potwierdzające dodatkowy staż urlopowy, pracodawca powinien je uwzględnić i ponownie ustalić wymiar przysługującego pracownikowi urlopu. Jeżeli ma to miejsce w trakcie zatrudnienia, to przysługuje mu wówczas urlop w naturze. Natomiast, gdy pracownik udokumentuje nieznany wcześniej pracodawcy okres zatrudnienia lub inny okres zaliczalny po ustaniu zatrudnienia, to należy zweryfikować wymiar urlopu i wypłacić ekwiwalent pieniężny - potwierdza także uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 lutego 1985 r

#7 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 08 wrzesień 2017 - 19:29

Uchwała, na którą się powołujesz dotyczy kombatanta, który jest przedstawicielem szczególnej grupy zawodowej. Może wygodnie jest kopiować z netu gotowe wywody, ale czy na podstawie jednego artykułu znalezionego w necie, serio zrobiłabyś korektę świadectwa pracy i wypłaciła ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Na jakiej podstawie? Przepisy są dość jasne, Pracownik ma prawo do wnioskowania o sprostowanie świadectwa pracy oraz o odwołanie się do sądu pracy, a jak słusznie wspomniałaś, roszczenia pracownicze przedawniają się po upływie 3 lat.

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#8 Guest_fff

Guest_fff
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2017 - 22:05

Gdyby pracodawca był w posiadaniu tych dokumentów w momencie ustania stosunku pracy, to obowiązek przeliczenia i korekty świadectwa ma, ale dostarczenie tych dokumentów po rozwiązaniu stosunku pracy ten obowiązek wyłącza - w dużym uproszczeniu celem byłego pracownika nie jest skorzystanie z urlopu, a chęć dodatkowego zysku.

Niedostarczając dokumentów pozbawił pracodawcę możliwości udzielenia mu urlopu w naturze, tym samym nie skorzystał z przysługującego prawa do wypoczynku - nie ma podstawy do roszczenia z tego tytułu. Kłania się art. 8 kp - działanie lub zaniechanie uprawnionego nie korzysta z ochrony, jeżeli jest sprzeczne z przeznaczeniem tego prawa - czy innym jest ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a czym innym roszczenie z tego tytułu będące konsekwencją wcześniejszego zaniechania, tu niedostarczenia odpowiednich dokumentów.

Tyle, że na dyplomie MGR wyraźnie napisane jest, iż jest to 2 stopień studiów. Toteż, wydaje mi się, że   dział kadr powien to zweryfikować zamist bez czytania wystawiać świadectwo pracy.

#9 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 20:18

Tyle, że na dyplomie MGR wyraźnie napisane jest, iż jest to 2 stopień studiów. Toteż, wydaje mi się, że   dział kadr powien to zweryfikować zamist bez czytania wystawiać świadectwo pracy.

Na pewno nie na etapie wystawiania świadectwa pracy.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: staz

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych