Skocz do zawartości


Zwrot VAT za materiały budowlane


wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Jola

Guest_Jola
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2017 - 18:22

Witam,

 

W marcu 2017 r. otrzymaliśmy pozwolenie na budowę mieszkania (70 m2), czy w związku z poniesionymi wydatkami na materialy budowlane będę mogła starać się o zwrot VAT?



#2 Kraktax

Kraktax

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1058 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 02 wrzesień 2017 - 21:45

W latach 2014 - 2018 nie przysługuje już zwrot podatku VAT związanego z budownictwem mieszkaniowym. Możecie jednak skorzystać z innej ulgi, polegającej na nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych, o ile spełniacie warunki. Owe warunki dotyczą nie tylko wieku osoby fizycznej, ale także metrażu budowanego domu.


Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl


#3 Guest_Jola

Guest_Jola
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2017 - 09:09

To z takiej ulgi mogę skorzystać przy kupnie mieszkania od dewelopera tak???



#4 Kraktax

Kraktax

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1058 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 06 wrzesień 2017 - 19:17

Jeśli spełniasz warunki - tak.


Profesjonalne biuro rachunkowe w Krakowie - http://kraktax.pl


#5 paulanka

paulanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 126 postów

Napisano 11 wrzesień 2017 - 10:31

O zwrot można ubiegać się wtedy, gdy wydatki zostały poniesione na budowę domu jednorodzinnego lub rozbudowę budynku nna cele mieszkalne. Ponadto,  budowa/rozbudowa była realizowana na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. Istotna jest również  powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego- nie może ona przekraczać:

 
1) 75 m2 i 100 m2;
 
2) 85 m2 i 110 m2 – w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowę, o którym mowa w pkt 2, wychowywała przynajmniej troje dzieci spełniających warunki, o których mowa w art. 7 ust. 2 tej ustawy; 
Chodzi tu o dzieci uprawniające do ulgi na dziecko w PIT, czyli: dzieci małoletnie, dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczące się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.
 
Ponadto osoba fizyczna do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, nie ukończyła 36 lat, a także do dnia złożenia wniosku o zwrot nie była właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego; osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny;  właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.


#6 robert2007_2009

robert2007_2009

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 12 wrzesień 2017 - 18:35

Dołączam się do tematu. Otrzymałem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego w czerwcu 2016 o powierzchni użytkowej 69 m2 parter oraz góra do późniejszej adaptacji ok 35 m2. Łącznie daje 104 czyli przekracza 100 m2, lecz góra będzie wykańczana za X lat. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o zwrot części podatku Vat? Inne kryteria są spełnione. tj. wiek, pierwszy dom, brak innych nieruchomości. Bedę wdzięczny za wszelkie informacje.



#7 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2017 - 11:45

Witam,

Również dołączam sie do tematu . W styczniu  odbieram klucze do segmentu mieszkaniowego ( osobna ksiega wieczysta) . Budynek ma  150m2  w  lutym zaczynam wykończenie  budynku . Czy moge na  odzyskac Vat  jesli prowadze jednosobowa działanośc gospodarczą . ( pierwszy dom,  wiek  brak innych nieruchomosci)



#8 Rupi99

Rupi99

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaRadom

Napisano 16 styczeń 2018 - 22:35

Jak dla mnie jest to możliwe, szczególnie, że masz jednoosobową działalność. Papierologia do US i na konsultacje, ale myślę, że da radę.

#9 Guest_Ania D

Guest_Ania D
  • Goście

Napisano 28 październik 2018 - 19:21

A co jeśli powierzchnia użytkowa domu wynosi 100,2 m2? dom jest cały wykończony. Czy w takim przypadku mogę uzyskać zwrot VAT? W US nie uzyskałam konkretnej  odpowiedzi czy mogę złożyć wniosek czy nie..



#10 Miga66aa

Miga66aa

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 29 październik 2018 - 13:25

A może warto w tym zakresie podpytać znajomych? Wydaje mi się, że będą w stanie pomóc :)


    Kiedy chorujesz lekarze rejestrują przebieg twojego leczeni. Kiedy jesteś zdrowy, powinieneś postępować podobnie: rejestrować swoje życie – Albert Espinosa


#11 Teklla

Teklla

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 12 listopad 2018 - 16:01

Gdzie znajdę więcej informacji na ten temat? Ktoś ma źródła do ustawy lub przepisów?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy