Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wypowiedzenie umowy o pracę - o czym warto pamiętać

wróć do serwisu Kadry 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516240 postów

Napisano 29 sierpień 2017 - 18:15

Wypowiedzenie umowy o pracę daje możliwość rozwiązania umowy o pracę po upływie odpowiedniego czasu określonego w przepisach prawa pracy. Zarówno pracodawca jak i pracownik mogą wypowiedzieć zawartą umowę o pracę. Żadna ze stron nie musi wyrażać zgody na przyjęcie wypowiedzenia umowy o pracę; a strona składająca oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie powinna oczekiwać uzyskania takiej zgody.

Powrót do artykułu: Wypowiedzenie umowy o pracę - o czym warto pamiętać

#2 Guest_Szczekoczolki

Guest_Szczekoczolki
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2017 - 18:15

Warto wspomnieć o sn ii pk 175/13 oraz art.18p.1. Jeśli przeoczylem, to z góry przepraszam.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2018 - 07:45

Zaraz, czyli jako pracownik z uwagi na staż pracy jestem zobowiązany do 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, ale dogaduje się na miesiąc. Mimo to zgodnie z kodeksem pracy umowa rozwiązuje się w trybie art. 30 § 1 pkt 2 czyli po 3 miesiącach, czyli za te dwa które de facto nie będę pracował przysługuje mi wynagrodzenie?

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19161 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 11 styczeń 2018 - 08:13

Zaraz, czyli jako pracownik z uwagi na staż pracy jestem zobowiązany do 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, ale dogaduje się na miesiąc. Mimo to zgodnie z kodeksem pracy umowa rozwiązuje się w trybie art. 30 § 1 pkt 2 czyli po 3 miesiącach, czyli za te dwa które de facto nie będę pracował przysługuje mi wynagrodzenie?

"Dogaduję się" oznacza, że rozwiązanie umowy o pracę następuje na zasadzie porozumienia stron, żegnasz się z pracodawcą w terminie na jaki się dogadaliście i koniec, nic więcej ci nie przysługuje.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 maj 2018 - 14:24

przy skruconym terminie wypowiedzenia z winy pracodawcy 3 do 1.5 miesiąca kiedy mam otrzymać świadectwo pracy ,i kiedy dostane pieniądze i za jaki okres ?

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19161 postów

Napisano 21 maj 2018 - 06:59

1. Świadectwo pracy w ostatnim dniu zatrudnienia lub w ciągu 7 dni

2. Pieniądze? o jakie pieniądze pytasz?

3. "za jaki okres" chodzi ci o okres wypowiedzenia? tak jak wypowiedzenie za skrócony okres

#7 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 21 maj 2018 - 08:21

Za skrócony okres wypowiedzenia należy się odszkodowanie art 36 §1 kp

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19161 postów

Napisano 21 maj 2018 - 08:32

Za skrócony okres wypowiedzenia należy się odszkodowanie art 36 §1 kp

no zgadza się, ale o co chodzi pytającemu, można tylko zgadywać

#9 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 21 maj 2018 - 08:33

no zgadza się, ale o co chodzi pytającemu, można tylko zgadywać

świeżo po kursie jestem, chciałam zabłysnąć  :P  :P  :P

A tak na poważnie to wiem wiem, że nie wiadomo o co chodzi ;)

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19161 postów

Napisano 21 maj 2018 - 09:30

świeżo po kursie jestem, chciałam zabłysnąć  :P  :P  :P

A tak na poważnie to wiem wiem, że nie wiadomo o co chodzi ;)

błysnęłaś :wub:

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2018 - 11:44

ok, a co jeśli mam przykładowo 2 tygodnie wypowiedzenia, a nie dotrzymam tego okresu? to co wtedy?

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19161 postów

Napisano 10 sierpień 2018 - 12:19

ok, a co jeśli mam przykładowo 2 tygodnie wypowiedzenia, a nie dotrzymam tego okresu? to co wtedy?

"nie dotrzymam" ? o co chodzi?

#13 Guest_Patrycja

Guest_Patrycja
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2018 - 12:32

Mam pytanie. Od 2013 roku jestem zatrudniona na czas nieokreślony, przy czym w warunkach umowy mam zaznaczony okres wypowiedzenia 1 miesiąc . Teraz chce dac wypowiedzenie bo zmieniam pracę. I moje pytanie brzmi . Jaki okres wypowiedzenia jest prawidłowy. Bo szef twierdzi że 3 miesiące mimo że w umowie jest miesiąc.

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19161 postów

Napisano 28 grudzień 2018 - 12:36

Szef ma rację - 3 m-ce

#15 Guest_johny

Guest_johny
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2019 - 06:34

witam mam takie pytanie jestem na urlopie bezpłatnym od trzech miesięcy i chcę złożyć wypowiedzenie, przy czym pracuję już 3 lata w firmie czy również obowiązuje mnie okres wypowiedzenia 3-miesięcznego. Pracodawca zalega z wypłaceniem wynagrodzenia

#16 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5337 postów

Napisano 12 lipiec 2019 - 09:50

Tak, obowiązuje cię okres 3 miesięcy.

Jeżeli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia za pracę lub je opóźnia jest to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika, możesz rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. Art 55 § 1(1).

#17 Guest_Alexandria

Guest_Alexandria
  • Goście

Napisano 28 październik 2019 - 11:39

Jestem w dość absurdalnej sytuacji jako pracownik. Pracuję w firmie ponad 3 lata (mam umowę na czas nieokreślony). Firma zadecydowała o zlikwidowaniu zakładu. Wszyscy pracownicy otrzymali wypowiedzenia umów o pracę z odpowiednimi klauzulami (np. o wypłaceniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop czy też należnej odprawie). Wypowiedzenia nie otrzymałam tylko ja. Przełożony zaproponował mi przeniesienie do innego zakładu (w Polsce jest ich kilkanaście) ale tylko ustnie.... nic nie mam na piśmie. Mija wyznaczony czas zamknięcia zakładu. Czy mogę ja złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, np. za porozumieniem stron? Tylko wówczas ominą mnie należne świadczenia... Sytuacja jest dość absurdalna... Pracodawca nie poinformował mnie o moim statusie w sytuacji likwidacji zakładu.

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5337 postów

Napisano 28 październik 2019 - 11:50

Nic nie składaj. Skoro obiecał ci pracę w innym zakładzie to przecież dotrzyma słowa. Lepiej skontaktuj się z przełożonym i porozmawiaj na jakich zasadach przejdziesz do innego zakładu.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 październik 2019 - 11:57

Nic nie składaj. Skoro obiecał ci pracę w innym zakładzie to przecież dotrzyma słowa. Lepiej skontaktuj się z przełożonym i porozmawiaj na jakich zasadach przejdziesz do innego zakładu.

Tylko po sprawdzeniu, że dojazd do innego zakładu zajmie mi co najmniej dwie godziny do pracy i dwie godziny po pracy, to średnio interesujące rozwiązanie. Poza tym otrzymałam inną ciekawą propozycję pracy; znacznie bliżej mojego miejsca zamieszkania.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych